fbpx

Oświetlenie mieszkania i jego ważna rola w estetyce wnętrz

Oświetlenie mieszkania odgrywa ogromną rolę dekoracyjną i praktyczną. Odpowiedni wybór oświetlenia wpływa na walory estetyczne oraz może sprawić, że mieszkanie będzie wyglądało bardzo atrakcyjnie. Dzięki oświetleniu możemy zwrócić uwagę na elementy wystroju wnętrz, takie jak obrazy czy meble. Lampy pomagają uatrakcyjnić wnętrze oraz sprawić, że będziemy się w nim dobrze czuć. Różne lampy dodają wnętrzom wyjątkowego stylu. Wybór jest ogromny i to od nas zależy czy postawimy na nowoczesne oświetlenie szynowe, czy retro żyrandole. Kolorystyka lamp ma także odgrywa ważną rolę w dekoracji wnętrza, w takim samym stopniu jak barwa emitowanego światła. W tym artykule podpowiemy jak oświetlenie wpływa na estetykę wnętrza oraz jakie lampy są obecnie na topie.

Lampy sufitowe – najważniejsze oświetlenie mieszkania

Lampy sufitowe są niezbędnym elementem każdego wnętrza. Powinny dobrze oświetlać każdy kąt pomieszczenia i dobrze zastępować światło dzienne. Lampę sufitową zazwyczaj zawieszamy na środku sufitu, gdzie z pewnością bez problemu światło dotrze do każdego miejsca. Lampa sufitowa tradycyjna może świetnie wpasować się w eleganckie wnętrza, ale także te w stylu retro. Ozdobne lampy ze szklanymi kloszami mogą być ozdobą pomieszczenia i nadać mu niepowtarzalny klimat. Dla fanów bardziej minimalistycznych wnętrz lepiej sprawdzą się mniejsze, metalowe lampy, które raczej nie zwracają na siebie uwagi. Zaletą takich lamp jest możliwość ich przekręcania w różnych kierunkach, co pozwala ustawić je w zależności od potrzeb. Dla fanów eleganckich wnętrz, żyrandol może okazać się strzałem w dziesiątkę. Obecnie nowoczesne żyrandole różnią się od tych tradycyjnych, kryształowych, które od razu przychodzą nam na myśl. Nowoczesny żyrandol może mieć designerską, ciekawą formę lub odwrotnie, modny minimalizm. Można je z powodzeniem zamontować w praktycznie każdym salonie, od nowoczesnych, przez tradycyjne, aż do tych urządzonych w stylu skandynawskim. Kolorystyka lamp także jest istotna. Złote lub srebrne obudowy są klasycznie eleganckie, a czarne lampy świetnie kontrastują z jasnymi pomieszczeniami. Oprócz wyboru lampy, na estetykę wnętrza wpływa także barwa światła, które emitują żarówki. Światło o ciepłej barwie pozwala się odprężyć i nadaje przytulnego klimatu. Ciepłe światło sprawdzi się w miejscach, w których zależy nam na odpoczynku i relaksie. Do takich miejsc z pewnością należy sypialnia i salon. W sypialni żarówkę emitującą ciepłe światło możemy z powodzeniem zamontować w lampie sufitowej. W salonie z kolei warto postawić na cieplejszą barwę światła w wybranych miejscach, tak aby wytworzyć strefę wypoczynku. Lampy stojące, które postawimy przy fotelu lub kanapie świetnie sprawdzą się w tej funkcji. Dzięki temu, że takie światło mniej męczy oczy, z powodzeniem możemy przez długi czas odpoczywać w fotelu czytając ulubioną książkę. Światło o barwie chłodnej wzmacnia koncentrację i skupienie. Warto lampy z żarówkami emitującymi chłodne światło zamontować w łazience, gdzie dodatkowo będą dawać wrażenie czystości i sterylności. Chłodne światło sprawdzi się również w gabinecie, czy przy biurku, gdzie potrzebujemy większego skupienia. Kiedy nie wiesz jaka barwa światła będzie dla ciebie najlepsza można z powodzeniem zdecydować się na zastosowania żarówek emitujących neutralne światło. To rozwiązanie sprawdzi się praktycznie w każdym pomieszczeniu.

Oświetlenie szynowe do mieszkania – co warto wiedzieć przed zakupem?

Oświetlenie szynowe zyskuje na popularności ponieważ pozwala na zamontowanie kilku lamp w sytuacji gdy mamy jedno przyłącze elektryczne. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie różnych stref oświetleniowych. Przydaje się to wtedy gdy w kuchnie mamy połączoną z jadalnią. W takim przypadku można jednocześnie oświetlić kuchnię, jak i stworzyć przytulną atmosferę przy stole. Oświetlenie szynowe jest bardzo unikatowe i pozwala na stworzenie indywidualnego i oryginalnego designu. Należy pamiętać, że do systemu szynowego potrzebne są specjalne, kompatybilne z nim lampy. Oświetlenie szynowe pasuje do nowoczesnych wnętrz, ale również do tych bardziej tradycyjnych. Jest to idealne rozwiązanie do małych mieszkań, w których nie jesteśmy w stanie ustawić wielu lamp, a chcielibyśmy wydzielić poszczególne strefy. Planując założenie takiego oświetlenia musimy uwzględnić długość szyby, łączniki oraz narożniki. Warto zdecydować się także na żarówki energooszczędne, które pozwolą zmniejszyć rachunki za prąd.

Kinkiety – gdzie warto je zamontować?

Kinkiety, czyli lampy ścienne mogą pełnić funkcję dekoracyjną ale także mogą być alternatywną dla lamp sufitowych. Planując zakup kinkietu należy zastanowić się w jakim pomieszczeniu chcemy je powiesić i czy ma być głównym źródłem światła czy pełnić rolę typowo estetyczną. Kinkiety do zamontowania w salonie czy sypialni mają często charakter dekoracyjny i pięknie dopełniają wnętrze poprzez zabawę ze światłem. Kinkiety można zamontować także, aby podkreślić wybrane elementy wystroju, takie jak obrazy czy zdjęcia. Wyeksponowanie takich elementów wpływa na personalizację wnętrza i przyciąga wzrok na wybrane przez nas, dekoracyjne elementy. W przypadku gdy kinkiet ma służyć za jedno z głównych źródeł światła, to należy wybrać te dające jasne światło o odpowiedniej mocy. Kinkiety od razu zwracają uwagę więc należy dobrać je do stylu panującego w pomieszczeniu. Lampy wiszące nie powinny konkurować z lampami ściennymi, ale uzupełniać się nawzajem. Dzięki odpowiedniemu wybraniu kinkietów uzyskamy harmonijne i pięknie oświetlone wnętrze. Lamp ściennych, które dają mocne światło raczej nie montujemy na wysokości wzroku, gdzie mogłyby oślepiać domowników i gości. Kinkiety o delikatnym świetle możemy zastosować na dowolnej wysokości, ponieważ nie męczą one wzroku.

Podsumowując – oświetlenie mieszkania odgrywa bardzo istotną rolę funkcjonalną i estetyczną.