fbpx

Ochrona kota w mieszkaniu – jak wybrać siatkę na balkon?

Decyzja o zakupie bądź adopcji kotka z pewnością odmienia życie całego domu. Futrzasty członek rodziny wniesie wiele radości, ale także rozwinie empatię i poczucie obowiązku u dzieci. Głośne mruczenie podczas głaskania, ocieranie o nogi, ugniatanie łapkami brzucha lub nóg czy w końcu kocie „buziaki” rozczulą nawet najtwardsze serca. Trzeba jednak pamiętać o tym, że koty domowe to nie prehistoryczne tygrysy szablozębne, ani nawet nasze poczciwe, polskie żbiki i rysie. To udomowione zwierzęta, za które bierzemy odpowiedzialność. Na przyjęcie kota trzeba się zatem odpowiednio przygotować. Nie tylko pod kątem wyposażenia w domu, ale też poza nim. Jeśli mieszkamy w bloku lub kamienicy, najważniejsze jest profesjonalne osiatkowanie balkonu.

Zalety osiatkowanego balkonu – dlaczego należy zamontować siatkę?

Na przestrzeni wieków koty zapracowały na opinię zwierząt nadzwyczajnych i nad wyraz inteligentnych. Od wielu lat są one owiane aurą niesamowitości, którą potęgują mity o dziewięciu kocich życiach, o tym, że mruczki zawsze spadają na cztery łapy i bez szwanku wychodzą z nawet najbardziej beznadziejnych opresji. Owszem, koty są niezwykle zwinne, gibkie i szybkie. Potrafią wysoko skakać, dlatego rzadko które miejsce jest dla nich niedostępne. Z uwielbieniem przechadzają się po kuchennych blatach lub siadają na ławach i stolikach kawowych. Często obserwują otoczenie z wysokich zagłówków kanap albo wskakują na szafę czy regał po innych meblach. Jednak wbrew przekonaniom starożytnych Egipcjan, koty dysponują tylko jednym życiem. Te czworonogi nie potrafią również, jak czarownice, latać na miotle, o co podejrzewano je w średniowieczu. Upadek kota z balkonu na ziemię może się skończyć tragicznie, dlatego montaż siatki na balkonie to dla właściciela mruczka obowiązek.

Barierka balkonowa może skusić każdego mruczka. Co więcej, otoczenie na dworze zawsze jest ciekawsze od domowego zacisza – zwłaszcza dla kota, który nie ma okazji do przebywania na ogrodzie. O ile jeszcze kot wychodzący może traktować balkon jako platformę do obserwowania swojego terytorium, o tyle dla mruczka zamkniętego w czterech ścianach latające ptaki i owady mogą być bardzo interesujące. Każdy pojawiający się na barierce gołąb, wróbel czy nawet motyl to ryzyko, że u naszego pupile obudzi się instynkt drapieżnika. To oczywiście grozi wyskokiem poza barierkę balkonu.

Absolutnie nie wierzmy w to, że koty zawsze spadają na cztery łapy. Owszem, koty potrafią w powietrzy obrócić się łapami do ziemi, a co więcej, tuż przed upadkiem podkurczyć je, by zadziałały jak amortyzujące uderzenie sprężyny, ale takie sytuacje nie zdarzają się zawsze. Może upadek z niewielkiej wysokości nie wyrządzi im dużej krzywdy, ale upadek z drugiego, trzeciego czy wyższego piętra z pewnością skończy się rozległymi obrażeniami, a w najgorszym wypadku – śmiercią. Osiatkowanie balkonu dla kota może uratować mu zdrowie i życie, a nam pozwoli bezstresowo wypuszczać małego przyjaciela na świeże powietrze.

Wybierz idealną siatkę na swój balkon

Właściciele kotów są w o tyle dobrej sytuacji, że obecnie wiele firm produkuje siatki ochronne na balkon z najróżniejszych materiałów. Jest więc w czym wybierać, by wybrać model, który najbardziej spełni nasze oczekiwania i zapewni futrzakowi bezpieczeństwo. Obecnie największą popularnością cieszą się cztery modele siatek:

  • transparentne – tego typu siatki na balkon cechują się niską ceną, więc są chętnie wybierane przez właścicieli mruczków. Uczciwie trzeba jednak powiedzieć, że nie do końca nadają się one na balkon dla kota, ponieważ są stosunkowo słabe – pazury i zęby ambitnego kocurka poradzą sobie z nimi bez większego problemu;
  • polipropylenowe – co prawda są odporne na mróz i słońce, ale mogą nasiąkać wodą. Co więcej, taka siatka dla kota na balkon nie ma supełków, więc każde jej rozerwanie czy przecięcie może skutkować otworem o pokaźnych rozmiarach;
  • wzmocnione – wzmocnione siatki na balkon są praktycznie nie do pokonania dla domowego kota. W zasadzie ich jedynym minusem jest dość wysoka cena, dlatego warto na nie postawić szczególnie wtedy, gdy dysponujemy mniejszym balkonem;
  • metalowe – ich największą zaletą jest duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Mogą one jednak mieć dość „toporny” wygląd, a po dłuższym czasie – rdzewieć;
  • polietylenowe – te siatki ochronne na balkon to chyba najbardziej optymalne rozwiązanie. Są co prawda nieco droższe niż modele transparentne i polipropylenowe, ale mocne, odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, a jednocześnie lekkie.

Powyższe zestawienie może być pomocne przy dokonywaniu wyboru, ale przed kupnem siatki dla kota na balkon warto wziąć pod uwagę także kilka innych aspektów, takich jak powierzchnia balkonu, cena, czy temperament i charakter naszego kota.

Jak zamontować siatkę na balkon, by być zadowolonym?

Przede wszystkim należy wybrać odpowiednią siatkę na balkon. Jak wspomnieliśmy wyżej, dostępnych jest kilka rodzajów. O ile kwestie estetyczne każdy musi sobie rozważyć samemu, o tyle koniecznie należy zdecydować się na taką siatkę, której kot nie przerwie albo nie przegryzie. Radzimy zatem zrezygnować z siatek transparentnych, które mogą kusić niską ceną. Najczęściej stosowane są sieci rybackie z oczkiem 35-45 mm. Są one odporne na warunki atmosferyczne oraz wytrzymają ciężar kota, jeśli ten by na nie wbiegł lub zaczął się wspinać – co dla kondycji fizycznej kota jest ważne.

Weźmy jednak pod uwagę to, że siatka ochronna na balkon powinna być dopasowana do charakteru kota. Jeżeli nasz pupil nie grzeszy aktywnością i zamiast skakania i wdrapywania się na kanapy woli na nich leżakować, możemy zdecydować się na kupno nieco słabszej siatki. Jeśli jednak futrzak jest bardzo aktywny, uwielbia gryźć i bawić się sznurkami, to w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem może być siatka metalowa.

Ile kosztuje osiatkowanie balkonu?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo koszt osiatkowania balkonu zależy od różnych czynników. Dużą rolę odgrywa rodzaj siatki na balkon i jakość jej wykonania. Osobną kwestią jest oczywiście montaż siatki na balkon.

Co mamy na myśli? Oczywiście to, że osiatkowanie balkonu można przeprowadzić samemu. Wszystkie zestawy, w skład których wchodzą nie tylko siatki, ale też haczyki, linka czy kołki, mają dołączone instrukcje montażu. Dla części osób montaż siatki na balkon może być zadaniem trudnym, ale majsterkowicze, którzy regularnie podejmują się prac domowych i ogrodowych, powinni dać sobie z tym radę. Warto jednak zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia, takie jak młotek, wiertarka, kombinerki czy śrubokręt, oraz… pomoc drugiej osoby. Pozornie zadanie może wydawać się proste, ale z doświadczenia wiemy, że druga para rąk przy takich pracach często okazuje się na wagę złota. Pamiętajmy tylko, by usunąć wszystkie odstające elementy i nie zostawiać nieprzymocowanych elementów osiatkowania balkonu. W takim przypadku koszt montażu siatki na balkon będzie praktycznie żaden… no, może nie licząc drobnego zadośćuczynienia pomocnikowi za pracowite popołudnie. Osoby, które nie mają smykałki do majsterkowania, mogą zlecić wykonanie osiatkowania balkonu specjalnej firmie. Obecnie na rynku jest wiele przedsiębiorstw, które sprzedają siatkę na balkon na metry, dowożą ją i przeprowadzają montaż. Taka usługa może jednak trochę kosztować.

Ochrona kota na balkonie – o czym jeszcze musimy pamiętać?

Pamiętajmy, że montaż siatki będzie nieco inny w przypadku balkonów, nad którymi jest sufit lub kolejny balkon, oraz w przypadku balkonów pozbawionych zadaszenia. Montaż siatki na balkonach, zadaszonych jest znacznie łatwiejszy. Trzeba zakupić odpowiednie kołki rozporowe – nie muszą być długie, gdyż nie będą musiały utrzymać ciężkiej konstrukcji. Natomiast muszą być wkręcone w miarę blisko siebie (co ok. 50 cm). Dobrym pomysłem jest wwiercanie ich naprzemiennie – raz otworem do wewnątrz balkonu, a raz na zewnątrz.

Siatki nie założy się bez odpowiednich prętów. Sprawdzą się także stalowe druty. Aby obniżyć koszty, możliwe jest przymocowanie górnej krawędzi siatki do sufitu za pomocą listwy lub naciągniętego sznurka. Wybrane pręty muszą być naprawdę sztywne, by siatka była dobrze naprężona. Dolna część siatki powinna być zamocowana na drucie, ponieważ pod sznurkiem kot mógłby się przecisnąć. Samo naciąganie może zająć sporo czasu, gdyż sieć rybacka ześlizguje się, a metalowa jest sztywna. Jednak dobre naprężenie można rozpoznać po wyraźnych figurach geometrycznych oczek. W przypadku balkonu bez sufitu, zabezpieczenie balkonu siatką będzie trudniejsze. Tutaj najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalnych firm, które zakładają osiatkowanie na balkon dla kota.

Jest jeszcze jedna kwestia, którą należy mieć na uwadze. Niektórzy administratorzy budynków nie pozwalają na montaż siatek balkonowych, dlatego przed dokonaniem zakupu i powzięciem działań trzeba się zorientować, czy montaż siatki na balkon nie jest zabroniony. Co więcej, siatki często montuje się z wykorzystaniem balkonu na wyższym piętrze i w takiej sytuacji jesteśmy też zobowiązani do uzyskania zgody na montaż od sąsiada mieszkającego nad nami. Jeśli jednak żyjemy z nimi w zgodzie, nie powinniśmy mieć z tym problemu.