fbpx

Organizacja przestrzeni, czyli segregacja i przechowywanie

Porządek, czystość, systematyczność – te słowa najczęściej wychodziły z ust naszych rodziców. W dorosłym życiu organizacja przestrzeni może nie być taka łatwa, gdy nikt już nas nie pilnuje. A bałagan czy nadmiar rzeczy bardzo szybko mogą przerodzić się w kłopoty. Jak zatem w prosty sposób sprawić, że przedmioty nagle znajdą swoje miejsce?

Segregacja, czyli od czego zacząć?

Segregacja polega na pogrupowaniu przedmiotów czy ubrań według kategorii. Najlepszym przykładem będzie wykorzystanie odzieży. W zależności od pory roku, w szafie goszczą różne typy ubrań. Jesienią i zimą znaleźć w niej można ciepłe swetry, płaszcze, kurtki, golfy i inne stylizacje przeznaczone na chłodne dni. Z kolei wiosną i latem chętniej ubieramy spódniczki, luźne koszule czy krótkie spodenki. 

Taki tryb segregacji może być bardzo przydatny nie tylko w kategorii porządkowania szafy. Jeśli w pokoju dziecięcym mamy za dużo zabawek, to można posegregować je na te, którymi dziecko jeszcze się bawi oraz takie, które można oddać dzieciom znajomych lub potrzebujących. Książki to też świetna grupa przedmiotów, którą można uporządkować. Można to zrobić kolorystycznie, patrząc na okładkę lub gatunkami. 

W przypadku kuchni segregację często planuje się na podstawie szafek. Jedna przeznaczona zostaje na kubki, druga na kawę i herbatę, trzecia na makaron, ryż czy kasze itd. Choć z początku trudno zapamiętać, gdzie rzeczy zostały przestawione, to po jakimś czasie zdecydowanie łatwiej odnaleźć się w domu wszystkim domownikom. Łatwiej też utrzymywać porządek – zawsze można zwrócić komuś uwagę, by odłożył rzeczy na swoje miejsce. Bo w przypadku segregacji rzeczy właśnie otrzymują własne miejsce.

Pudła do przechowywania

Pudełka będą jedną z najtańszych i najbardziej praktycznych rzeczy, które pomogą w przechowywaniu ubrań, butów czy zabawek. Można zdecydować się na tekturowe bądź trochę droższe, wykonane z plastiku. Zaletą pudeł tekturowych jest to, że nie widać, co znajduje się w środku, dzięki czemu nie trzeba skupiać się na dokładnym układaniu przedmiotów. Co więcej, istnieje wiele kolorów i wzorów pudełek tekturowych. Mogą one stać na widoku i pełnić dodatkową funkcję ozdobną. 

Aby wiedzieć, co zostało schowane do środka, należy pudła podpisać. Dla tych, którzy nie cenią sobie zbytniej estetyki, wystarczy zwykły napis markerem. Jednak bez problemu dostać można w większości sklepów ładne naklejki, które po podpisaniu będą zdradzały zawartość. Przedmiotami, które warto przechowywać, będą m.in. kosmetyki, lakiery do paznokci, kable bądź niezbędne narzędzia w razie nagłych awarii, takie jak śrubokręty, małe śrubki czy baterie.

Organizacja przestrzeni może być naprawdę łatwa. Wystarczy kilka pudeł i schemat podziału rzeczy na kategorie. Później należy się pilnować, by systematycznie odkładać przedmioty tam, gdzie zostały schowane. Takie zadanie uporządkowania mieszkania można podjąć rodzinnie – wtedy wszyscy będą wiedzieć, gdzie szukać ubrań, zabawek czy innych niezbędnych w domu narzędzi.