fbpx

Opalarka nie tylko do usuwania farby. Jak wybrać opalarkę?

Opalarka to bardzo praktyczne narzędzie, które powinno się znaleźć w każdym warsztacie. Jest bardzo przydatna i ma naprawdę wiele zastosowań. Aby jednak doskonale nam służyła przez długi czas, powinniśmy ją starannie dobrać. Na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu? Jakie cechy i parametry są istotne? I jaka powinna być idealna opalarka? W naszym tekście postaramy się odpowiedzieć na na te pytania.

Idealna opalarka – jaka powinna być?

Największą zaletą opalarek jest ich wszechstronność i wielofunkcyjność. Urządzenie to działa na zasadzie wytwarzania gorącego powietrza. Dzięki temu może ono posłużyć zarówno do oczyszczania różnych powierzchni ze starych powłok, jak i lutowania, a także formowania i łączenia elementów z tworzyw sztucznych, okleinowania oraz odmrażania instalacji wodociągowych. Co więcej, za pomocą opalarki można też wykonywać rozmaite prace ogrodowe, na przykład… rozpalać grilla. Taki sprzęt to więc duże ułatwienie w każdym warsztacie czy gospodarstwie domowym. Obecnie jednak na rynku dostępnych jest wiele modeli do wyboru. Który z nich będzie najlepszy i najskuteczniej posłuży przez długi czas? Podpowiadamy.

Istnieje kilka parametrów, na które koniecznie należy zwrócić uwagę, dokonując wyboru opalarki. Najbardziej podstawowym jest tutaj moc, kolejnymi – zależne od niej wydajność i maksymalna, możliwa do osiągnięcia temperatura. Jeżeli chodzi o tę ostatnią, nie zawsze jest tak, że im jest ona wyższa, tym lepiej – wszystko zależy, do czego dane urządzenie ma nam służyć. Poza tym warto sprawdzić, z jakiego materiału została wykonana interesująca nas opalarka. Ze względu na pracę z wysokimi temperaturami, powinna być jak najsolidniejsza – uchroni to użytkownika przed poparzeniem oraz porażeniem, a tym samym zapewni mu stuprocentowe bezpieczeństwo.

Dodatkowe akcesoria do opalarki – jakie warto posiadać?

Wygoda pracy z opalarką zależy nie tylko od samego urządzenia i jego funkcji, ale też posiadanych akcesoriów. Do tych, najbardziej przydatnych, należą nakładki na dysze, których zadaniem jest modulowanie i ukierunkowanie strumienia powietrza. W zależności od tego, jaką założymy, urządzenie może nam posłużyć do realizacji innego zadania – niektóre dysze świetnie sprawdzają się na przykład podczas spawania, inne będą doskonałe do roztapiania farby. Dlatego też najlepiej jest mieć ich w zestawie jak najwięcej.

Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie, jaka opalarka będzie dla nas najlepsza. Poszczególne modele opalarek różnią się wieloma funkcjami i parametrami. Niektóre z nich wyposażone są na przykład w kilku-stopniową regulację szybkości nadmuchu, inne pozwalają bardzo dokładnie ustawić pożądaną temperaturę powietrza. W części opalarek istnieje także możliwość zapamiętania najczęściej używanych ustawień. Bardzo przydatna bywa również funkcja automatycznego chłodzenia, która zapewnia bezpieczeństwo po zakończeniu pracy. Które udogodnienia będą więc najważniejsze? Jest to kwestia bardzo indywidualna. Upraszczając, można jednak przyjąć jedną ogólną zasadę – im więcej dodatkowych funkcji posiada interesujące nas urządzenie, tym lepiej.