fbpx

Ogród zimowy – jak go urządzić?

Ogrody zimowe wciąż cieszą się dużą popularnością. I nie ma w tym nic dziwnego, gdyż zimowy lub letni wypoczynek w otoczeniu roślin może przynieść wiele radości. A jeżeli zostanie wstawiona tam sofa ogrodowa lub szafki TV (na których bezproblemowo można postawić nawet duży telewizor), to taki ogród stanie się prawdziwym miejscem relaksu. Oczywiście istnieje wiele możliwości jego urządzenia i wyposażenia, ale warto kierować się przy tym pewnymi propozycjami i sugestiami. Tak stworzony ogród zimowy będzie miejscem, w którym spędzanie czasu będzie ogromną przyjemnością.

Meble do ogrodu zimowego

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia ogrodu zimowego są meble. Na całe szczęście w tym wypadku możliwości są naprawdę duże – wszystko zależy od ogólnego charakteru ogrodu zimowego, jego stylu czy upodobań domowników. Tutaj można wybrać zarówno meble klasyczne, minimalistyczne lub w stylu skandynawskim. Równie dobrze sprawdzą się typowe meble salonowe, jak i te przeznaczone do ogrodu. Dlatego też swoje miejsce znajdzie tu zarówno sofa ogrodowa (na której można zarówno posiedzieć, jak i poleżeć), jak szafki TV (na których można postawić nie tylko telewizor, ale też inne urządzenia lub gadżety). Przy wyborze takich mebli warto też zwrócić uwagę na roślinność, która w takim ogrodzie się znajduje. W przypadku roślin naturalnych świetnie sprawdzą się meble rattanowe, które swoją stylistyką nawiązują do estetyki boho. Jeżeli zależy nam na klasyce i elegancji, to dobrym rozwiązaniem będą meble drewniane lub wykonane z technorattanu. Bez względu na rodzaj mebli warto je uzupełnić dekoracyjnymi poduchami i kocami, które nie tylko ogrzeją w chłodne dni, ale także nadadzą pomieszczeniu przytulnego charakteru.

Rośliny w ogrodzie zimowym

Podstawą ogrodu zimowego – oprócz odpowiednich mebli – są także rośliny. W tym przypadku wszystko zależy od warunków panujących w pomieszczeniu. Jeżeli ogród jest nasłoneczniony, ogrzewany lub narażony na wysokie temperatury, to sprawdzą się wszystkie rośliny ciepłolubne. Tutaj dobrym wyborem będą storczyki, oleandry, cytrusy, paprocie, figowce i plamy. Natomiast świetną ozdobą szklanych ścian będzie bluszcz, który także lubi ciepłe i słoneczne warunki.

Dodatkowo – o czym także nie można zapominać – ogród zimowy powinien posiadać odpowiednie ogrzewanie. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy takie pomieszczenie będzie traktowane bardziej jako salon, a nie oranżeria. W tym przypadku możliwości jest kilka – od ogrzewania kanałowego, poprzez systemy podłogowe, aż do grzejników. W każdym z tych przypadków nie wolno zapominać o odpowiednim systemie wentylacyjnym, który będzie usuwał z pomieszczenia parę wodną.

Oświetlenie w ogrodzie zimowym

Inną ważną kwestią w urządzaniu ogrodu zimowego jest jego oświetlenie. Jeżeli pomieszczenie ma być wykorzystywane w letnie wieczory lub jesienną oraz zimową porą, to sztuczne oświetlenie jest niezbędne. Tutaj dobrze sprawdzą się lampy dające delikatne i rozproszone światło. Dlatego też warto postawić zarówno na lampy wiszące, jak i bardzo modne lampki stołowe. Te ostatnie można umieścić w różnych częściach pomieszczenia. O dodatkową przytulność mogą zadbać lampiony lub girlandy świetlne, których także nie powinno zabraknąć w ogrodzie zimowym.

Ogród zimowy to miejsce, które jest nie tylko przytulne, ale też bardzo funkcjonalne. A jeżeli będzie dobrze urządzony i wyposażony, to będzie doskonałym miejscem relaksu dla całej rodziny.