fbpx

Ocieplenie strychu – instrukcja krok po kroku

Czym najlepiej ocieplić strych?

Materiał ocieplający poddasze będzie umiejscowiony w szczelinach między więźbą dachową, dlatego przed jego zakupem warto upewnić się, że z powodzeniem wypełni on szczelnie każdą przestrzeń, niezależnie od jej lokalizacji. Jeżeli materiał nie będzie odpowiedni, skuteczność całego przedsięwzięcia obniży się i niewykluczone, że w niedługim odstępie czasu będzie trzeba je powtórzyć. Najlepszym wyborem będzie sprężysty materiał, który wkomponuje się w wolne przestrzenie i nie odkształci płyt.

Dlaczego ocieplać?

Właściwe ocieplenie da szereg korzyści. Nie tylko zapewni nam ciepło, ale również wytłumi dźwięk, który ulega rozproszeniu. Bębniący deszcz i inne hałasy z zewnątrz już nigdy nie będą problemem! Ponadto na strychach o drewnianej konstrukcji występuje duże ryzyko pożarów. Zabezpieczenie wełną skalną, szczególnie dwuwarstwowe, może okazać się niezwykle pomocne w przypadku pojawienia się ognia.

Ocieplanie strychu krok po kroku

Izolacja poddasza jest ważna, jednak aby była w pełni efektywna, należy przeprowadzić ją w prawidłowy sposób. Poniżej wyjaśniamy, jak to zrobić.

1. Zmierz rozstaw krokwi

Pierwszy krok musi zostać wykonany bardzo dokładnie, bo od tego zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. W tym etapie należy zmierzyć dystans między krokwiami, by później móc przyciąć materiał tak, aby pasował on rozmiarem.

2. Dopasuj materiał

Odcinki wełny należy odpowiednio odmierzyć i pamiętać, by były one o 2 cm szersze niż zmierzone w poprzednim etapie odległości między krokwiami. Dzięki temu wełna nie będzie potrzebowała dodatkowych mocowań.

3. Ułóż pierwszą warstwę

Wełnę izolacyjną należy wciskać w szczeliny pomiędzy krokwiami. Materiał musi mocno przylegać do siebie i krokwi, nie można zostawiać pustych przestrzeni. Choć powinny one dokładnie wypełniać puste przestrzenie, nie mogą wypychać membrany. Jeżeli poddasze jest uszczelnione przez wzgląd na parę wodną, trzeba zostawić minimum 3 cm szczeliny wentylacyjnej.

4. Zainstaluj stalowy ruszt

Tego typu ruszt jest zbudowany z wieszaków do poddaszy i uformowany na kształt litery U. Wieszaki, na które składa się ruszt, należy przymocować do krokwi, po czym zamontować do nich biegnące prostopadle profile. Aby wzmocnić izolację, można obłożyć listwy rusztu pozostałościami po wycinkach materiału. Są one bazą pierwszej warstwy i łączą ją z drugą.

5. Ułóż drugą warstwę

Druga warstwa wełny eliminuje więźbowe, liniowe mostki termiczne. Układa się ją pod krokwiami, pomiędzy rusztowymi listwami. Materiał ocieplający może być poprowadzony na zewnątrz, z przewodami instalacji elektrycznej.

6. Zainstaluj paraizolację i okładziny

Jeżeli strych znajduje się nad wilgotnymi pomieszczeniami, jak łazienka czy kuchnia, warto zastosować folię paraizolacyjną. Należy ułożyć ją od wewnętrznej strony poddasza, pod ociepleniem. Folię mocuje się taśmą dwustronną. W przypadku umiejscowienia strychu nad pomieszczeniem suchym, wystarczy przymocowanie do rusztu warstwy wykończeniowej.