fbpx

Najpopularniejsze lampy wiszące 2021, sprawdź wybrane modele!

Najpopularniejsze lampy wiszące 2021, sprawdź wybrane modele!

Lampa wisząca zarówno do salonu, pokoju czy też kuchni nie tylko rozświetli wnętrze ale również wydobędzie kolory i stworzy wyjątkowy klimat w pomieszczeniu. Ponadto odpowiednio dobrana lampa urozmaici pomieszczenie, nada oryginalnego wyglądu, a także dopełni wnętrze. Jak wybrać lampę wiszącą? Przed zakupem dobrze jest zapoznać się z poradami dotyczącymi rodzajów lamp wiszących oraz reguł ich instalowania.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lampy?

Najpopularniejsze lampy wiszące 2021, sprawdź wybrane modele!

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić przed zakupem lampy wiszącej jest określenie funkcji jaką ma ona spełniać.  Trzeba zastanowić się nad tym czy ma ona spełniać głównie funkcję dekoracyjną, funkcjonalną, czy też obie na raz. Jest to bardzo ważne, ponieważ przeznaczenie lampy ma bardzo duży wpływ na to jak powinna ona zostać ulokowana. Lampy wiszące często używane są jako oświetlenie mieszkania, np. nad stołem w jadalni, w salonie, czy też w kuchni.  Jeżeli lampa ma znaleźć  się w sypialni, warto pokusić się o dodatek jakim jest ściemniacz, który pozwoli na regulowanie oświetlenia w zależności od aktualnych potrzeb. 

Najpopularniejsze lampy wiszące 2021, sprawdź wybrane modele!

Kolejną bardzo ważną kwestią jest także wysokość, na jakiej ma znaleźć się lampa. Wysokość zależy głównie od tego na jakim poziomie znajduje się sufit oraz od tego, co będzie znajdować się pod oświetleniem, np. stół czy też biurko.  W mieszkaniach standardowych o wysokości ok. 2,5 m lampy powinny znaleźć się w odległości ok. 2 m od podłogi.  Natomiast lampy, które mają znaleźć się nad stołem w jadalni powinny znaleźć się na wysokości  1,5 do 1,7 m, aby umożliwić osobom siedzącym przy stole swobodne spożywanie posiłków, jednocześnie ich nie oślepiając.  Ciekawym rozwiązaniem jest także zawieszenie kilku lamp nad stołem, które nie dość że dokładnie oświetlą stół, to dodatkowo będą wyglądać bardzo estetycznie.  Jeżeli chodzi o umieszczanie oświetlenia nad blatem kuchennym to przyjęło się, że powinno się ono znajdować mniej więcej w odległości 55 do 70 cm nad blatem, dzięki czemu światło nie będzie razić w oczy, ale jednocześnie dobrze oświetli obszar roboczy blatu, co pozwoli na wygodne i bezpieczne przygotowywanie posiłków.  Z kolei lampy wiszące nad szafką, pełniące funkcję lampek nocnych powinny znajdować się w odległości 40-50 cm od szafki.

Najpopularniejsze lampy wiszące 2021, sprawdź wybrane modele!

Przed zakupem lamp warto  także rozważyć jaką wielkość powinien mieć żyrandol. Duże żyrandole będą pasować do większych mieszkań i pomieszczeń, gdzie będą oświetlać centralny punkt pomieszczenia. Natomiast mniejsze modele żyrandoli polecane są do małych mieszkań i pomieszczeń, gdzie nie będą grać głównej roli we wnętrzu. W przypadku żyrandoli o mniejszych rozmiarach można pokusić się o zastosowanie kilku punktów oświetleniowych, np. nad stołem w rzędzie lub na różnych wysokościach. Takie rozwiązanie nie dość, że będzie prezentować się niezwykle oryginalnie to dodatkowo pozwoli na odpowiednie doświetlenie pomieszczenia. 

Najpopularniejsze lampy wiszące 2021, sprawdź wybrane modele!

Podczas wyboru lampy oprócz rozmiaru, bardzo ważny jest także styl. Lampy, podobnie jak inne elementy wnętrza, powinny być odpowiednio dobrane pod względem stylistycznym i estetycznym, aby  tworzyć całość z resztą dodatków. Do industrialnych i nowoczesnych wnętrz świetnie wpasują się lampy wykończone metalem o prostych kształtach. Natomiast w mieszkaniu wykonanym w stylu skandynawskim świetną opcją mogą okazać się lampy z tworzyw naturalnych, np. wykończone drewnem lub tkaniną, które dodatkowo ocieplą wnętrze. W styl loftowy świetnie wpasują się lampy wiszące typu „gołe żarówki’ lub żarówki otoczone metalowym stelażem  o geometrycznym kształcie.  Ostatnio popularne stały się także szklane klosze przezroczyste, bądź z przyciemnianym szkłem, które bardzo efektownie odbijają światło, dzięki czemu pomieszczenie jest dobrze doświetlone. 

Warto wspomnieć, że wiele modeli lamp wiszących posiada w zestawie specjalnego pilota, którym można regulować natężenie światła, jak również jego kolor. Dla osób, które cenią sobie nowoczesność producenci zaoferowali także lampy z funkcją sterowania przy pomocy smartphona za pośrednictwem aplikacji. 

Podsumowanie

Najpopularniejsze lampy wiszące 2021, sprawdź wybrane modele!

Na dzisiejszym rynku wśród ofert oświetlenia mieszkania można znaleźć najróżniejsze modele lamp wiszących, które różnią się między sobą zarówno sposobem montażu, wielkością, a także stylistyką, dzięki czemu nie powinno być problemu z dopasowaniem żyrandoli do każdego rodzaju wnętrza. Oprócz aspektów praktycznych przed zakupem warto zwrócić także uwagę na stylistykę oraz jakość wykonania. Należy również pamiętać aby dostosować temperaturę światła do otoczenia oraz pamiętać o tym, aby dobrze rozplanować ilość punktów świetlnych w celu dostatecznego oświetlenia wnętrz. Obecnie lampy wiszące są częścią niemal każdej aranżacji oświetlenia. Producenci oferują modele z różnych materiałów, np. drewna, mosiądzu, żelaza oraz kryształu, które po odpowiednim dopasowaniu do stylu pomieszczenia wprowadzą do niego niepowtarzalny klimat oraz sprawią, że wnętrze stanie się o wiele bardziej eleganckie.