fbpx

Na jaki kolor pomalować elewację domu?

Najpierw dach

Zanim zdecydujemy się na kolor elewacji, należy pomyśleć o kolorze dachu. W tym przypadku gama barw jest ograniczona, dlatego łatwiej będzie nam dopasować elewację do dachu, niż na odwrót.

Czerwone i ceglaste dachy to wybór klasyczny i ponadczasowy, do którego idealnie będą pasowały kremowe lub białe ściany. Ciemny, grafitowy kolor będzie współgrał z niemal każdym dachem, jednak warto pamiętać, że pokrycia w takich barwach wyglądają najlepiej, jeśli wokół domu znajduje się duży, przestronny teren.

Anielskie jasności czy drapieżna ciemność?

Farby, którymi pokrywamy elewacje, posiadają szeroki wachlarz kolorów, toteż jest w czym wybierać. Najprostszym podziałem są kolory jasne i ciemne. Wszystko odbywa się na bliźniaczo podobnych zasadach, jak w przypadku malowania ścian wewnątrz: jasne kolory optycznie powiększą dom, ciemne mogą nieco go zmniejszyć.

Niezmiennie modna i popularna farba na elewację domu to biel. Doskonale pasuje ona zarówno do nowoczesnych budynków, jak i domów w stylu klasycznym. Ponadto biały jest kolorem uniwersalnym i doskonale łączy się z innymi barwami. Jednakże decydując się na taką elewację, warto pamiętać, że jest ona podatna na zabrudzenia, w związku z czym trzeba ją regularnie odświeżać.

Bardzo popularnym kolorem domowych elewacji jest żółty. To również jasny odcień, jednak nie brudzi się tak szybko, jak biel, a na dodatek dodaje budynkowi ciepłego charakteru. Żółta elewacja pasuje najlepiej do niewielkich, parterowych domów.

Niezbyt dużą popularnością cieszą się obecnie szarości, choć świetnie będą się one komponować z pastelowymi barwami, jak zielenie i błękity. Takie domy mają raczej charakter nowoczesny.

Ciemne kolory idealnie podkreślają wybrane fragmenty elewacji, ale pomalowanie w takich odcieniach całego domu może okazać się wręcz przytłaczające. Ponadto należy pamiętać, że wszystko co ciemne, szybciej się nagrzewa. Spowoduje to, że nie tylko w domu będzie gorąco podczas letnich upałów, ale zmiany termiczne mogą okazać się szkodliwe dla tynku, który zacznie pękać.

Kształt domu ma znaczenie!

Domy mają różne kształty. Niektóre są proste, inne cechują się licznymi architektonicznymi drobiazgami i ozdobami. Im mniej prosty, a bardziej fantazyjny jest nasz dom, tym bardziej stonowane kolory powinny widnieć na jego elewacji. W takim przypadku nie warto eksperymentować z łączeniem różnych barw – wystarczającą uwagę będzie przykuwać już sam kształt budowli, a przecież co za dużo, to niezdrowo.

Jak łączyć kolory?

Pomalowanie całego domu na jeden kolor jest klasycznym i dobrym rozwiązaniem, ale nie każdemu się podoba. Niektórzy lubią zaszaleć z paletą barw. Trzeba jednak pamiętać o umiarze, by nasz dom prezentował się naturalnie, a nie karykaturalnie.

Różne elementy dekoracyjne uwydatnią się, jeśli zaznaczymy je inną barwą, która jednak powinna współgrać z kolorem bazowym. Łączenie więcej niż dwóch barw może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Im większy dom, tym jaśniejsze odcienie będą do niego pasować. Ciemne barwy mogą być przytłaczające, człowiek szybko się do nich przyzwyczaja. Chcąc łączyć kolory, warto zadbać o to, by były one pochodne – złym pomysłem jest łączenie np. zieleni z czerwienią.