fbpx

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wentylatora do domu? Sprawdź

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wentylatora do domu? Sprawdź

Wentylator domowy, zwany również popularnie wiatrakiem, to urządzenie niezbędne podczas letnich upałów. Kiedy temperatura w domu staje się nie do zniesienia, wentylator może okazać się dla nas ratunkiem. Na co zwrócić uwagę wybierając taki sprzęt? Podpowiadamy.

Czym kierować się przy wyborze wentylatora do domu?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wentylatora do domu? Sprawdź

Każdy wiatrak posiada śmigła, które regularnie się obracając wprowadzają powietrze w ruch i dają uczucie chłodu. Łopatki wykonane są zazwyczaj z tworzywa sztucznego lub aluminium i mają różną wielkość, w zależności od rozmiaru wiatraka. Na wydajność działania wentylatora największy wpływ ma jego moc. Im większa moc, tym szybciej poruszane są śmigła i tym lepiej i mocniej wiatrak chłodzi pomieszczenie. Domowe wiatraki przeciętnie mają moc od 20-100W. Warto zdecydować się na wentylator o większej mocy, który będzie jednocześnie cichy i nie zużyje wiele prądu. Dzięki temu będzie bardzo komfortowy w użytkowaniu. Przy wyborze wentylatora warto sprawdzić czy posiada on możliwość regulacji siły i kierunku nawiewu.

Wentylator stojący – na co zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wentylatora do domu? Sprawdź

Wentylator stojący jest bardzo popularną opcją wybieraną do punktowego chłodzenia pomieszczeń. Wśród wentylatorów stojących możemy wyróżnić kilka urządzeń, różniących się od siebie rozmiarem i mocą. Wentylator biurkowy ma z nich najmniejsze rozmiary. Zajmuje mało miejsca i świetnie sprawdza się w niedużych pomieszczeniach, postawiony na biurku lub stoliku. Klasyczny wiatrak stojący jest większy i może posiadać możliwość regulacji wysokości oraz mocy chłodzenia. Wentylatory stojące powinny posiadać mocną, stabilną podstawę. Wygodną opcją są wentylatory, które posiadają podstawę z kółkami – dzięki temu można je łatwo przesuwać.  Kolejnym modelem w kategorii wentylatorów stojących jest wentylator kolumnowy. To urządzenie o wydłużonym kształcie, w którym małe śmigiełka ustawione są jedno nad drugim. Wentylator taki zajmuje mało miejsca a dodatkowo występuje w ciekawych kształtach i kolorach. Często wybierany jest do nowoczesnych wnętrz, gdzie pełni również funkcję dekoracyjną.

Wentylator sufitowy – dlaczego warto go wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wentylatora do domu? Sprawdź

Wentylator sufitowy jest bardzo wygodnym i nie zajmującym miejsca rozwiązaniem. Najczęściej montowany jest na środku pomieszczenia, dzięki temu w równym stopniu chłodzi cały pokój. Dodatkowo wentylatory takie często posiadają wbudowane oświetlenie. Opcja taka stanowi nie tylko funkcjonalne urządzenie do chłodzenia i oświetlenia mieszkania, ale także spełnia funkcję dekoracyjną. Na rynku obecnie występuje ogromny wybór modeli wentylatorów sufitowych, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo wentylator taki będzie świetnie działał nie tylko latem, ale także zimą w sezonie grzewczym, gdzie sprawdzi się do równomiernego mieszania ciepłego powietrza z chłodnym. Dzięki temu znacznie podnosi się efektywność ogrzewania. Ważnym aspektem jest wybór wentylatora o odpowiedniej wielkości i rozpiętości łopat, ponieważ to te elementy mają największy wpływ na wydajność tego urządzenia.

Wentylatory kanałowe – czym różnią się od innych?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wentylatora do domu? Sprawdź

Wentylatory kanałowe często wybierane są do kuchni czy łazienki. Od klasycznych wentylatorów różni je to, że montowane są w kanałach wentylacyjnych. Cechuje je duża wydajność pracy. Wspomagają wentylację pomieszczeń i usuwanie zanieczyszczonego powietrza. Ich zaletą jest możliwość usuwania brzydkich zapachów, a także odprowadzanie nadmiernej wilgoci z pomieszczenia. Wielkość wentylatora musi być idealnie dopasowana do średnicy otworu wentylacyjnego. Zwykle chcemy, żeby wentylatory kanałowe nie zwracały zbyt dużej uwagi w pomieszczeniu, dlatego warto zwrócić uwagę na głośność takich urządzeń oraz ich design. Najczęściej występują w neutralnych kolorach, dzięki czemu bez problemu możemy dopasować je do naszego wnętrza.

Wentylator łazienkowy – niezbędny element wyposażenia

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wentylatora do domu? Sprawdź

Wentylator łazienkowy powinien cechować się dużą wydajnością, tak aby szybko usuwać nadmiar pary wodnej czy nieprzyjemne zapachy. Jego moc powinna być około trzy razy większa niż objętość łazienki. Odpowiednio dobrana moc pozwoli na uniknięcie nadmiaru wilgoci, powstawaniu pleśni czy zaparowywania luster. Wentylatory łazienkowe montuje się w kanałach wentylacyjnych, najczęściej umieszczonych na jednej ze ścian łazienki, ale występują także modele do montowania na suficie. Poszczególne modele mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje. Bardzo przydatny w łazience jest higrostat, czyli czujnik wilgoci. Gdy urządzenie wyczuje zbyt dużą wilgotność pomieszczenia to załączy się automatycznie. Wygodnym rozwiązaniem jest czujnik ruchu oraz timer, czyli opóźnienie czasowe. Oznacza to, że wentylator będzie pracował jeszcze jakiś czas po jego wyłączeniu. Zwykle sami możemy regulować czas po jakim wentylator ma się wyłączyć. Przy zakupie wentylatora łazienkowego warto zwrócić uwagę, co oznaczają oznaczenia liczbowe przy jego nazwie. Liczby te oznaczają średnice kanału wentylacyjnego, w którym ma być on umieszczony i najczęściej są to średnice równe: 100, 120, 150 i 200 milimetrów. Ważne, żeby wentylator łazienkowy był łatwy do utrzymania w czystości. Dodatkową zaletą jest obecność specjalnej siatki, która chroni przed owadami.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wentylatora do domu? Sprawdź

Wentylatory pozwalają radzić sobie z dokuczliwymi upałami i przetrwać upalne lato. Obecnie możemy wybrać wiatrak z całej gamy dostępnych modeli w zależności od potrzeb i wystroju naszego mieszkania. Wentylatory oprócz tradycyjnej funkcji chłodzącej wspomagają także cyrkulację powietrza, co może sprawdzić się w sezonie grzewczym, a dodatkowo są niezbędnym elementem wyposażenia kuchni czy łazienki. Wybierając wentylator do domu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego moc, możliwości regulacji nawiewu oraz hałas jaki generuje takie urządzenie.