fbpx

Miedziane dodatki do domu – jakie wybrać?

Złote i srebrne dodatki można w polskich domach spotkać wyjątkowo często. Dużą popularnością cieszą się między innymi złote zegary, ramy do zdjęć i obrazów czy srebrne dekoracje, figurki i naczynia ozdobne. Połyskujące płytki, ramy luster czy wazony mienią się złotem oraz srebrem i elegancko odbijają światło, podkreślając tym samym charakter pomieszczenia. Jednak konkurencją dla tych tradycyjnych barw staje się miedź. Dodatki miedziane będą świetną alternatywą dla znanego już wszystkim złota czy srebra. Jak wykorzystać miedziane dodatki do domu, w jakich pomieszczeniach się sprawdzą i jak o nie dbać? Na wszystkie te pytania odpowiedzi znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.

Miedź w domu

Złote i srebrne elementy w domu są tyleż eleganckie, co niezbyt oryginalne. Tak naprawdę dekoracje i ozdoby ze złota i srebra są stosowane już w polskim domach od dekad i choć odpowiednio wkomponowane do wystroju wnętrza robią fantastyczne wrażenie, równie często kojarzą nam się z nieuzasadnionym przepychem i kiczem. Do ich widoku w mieszkaniach i domach przyzwyczailiśmy się już na tyle, że uznajemy, że pasują do wszystkiego. Tego samego nie można powiedzieć o miedzianych dodatkach do domu – spotykamy je na tyle rzadko, że czujemy wobec nich pewną dezorientację. Nawet jeśli miedziane dodatki do łazienki, kuchni czy salonu nam się podobają, wydaje nam się, że nie będą dobrze wyglądać w tych pomieszczeniach.

To właśnie dlatego wiele osób zastanawia się, do czego pasuje kolor miedziany i jak go „przemycić” do wnętrz, by pomieszczenie nie sprawiało karykaturalnego wrażenia. Niektórym kojarzy się z rdzą, co jednak jest bardzo mylne. Gładkie, połyskujące miedziane przedmioty mają odcień bardziej zbliżony do pomarańczu niż do rdzy. Światło przez nie odbijane ma ciepłą i przyjemną dla oka barwę.

Miedziane dodatki do salonu czy jadalni – do czego będą pasować?

No dobrze, ale z czym w takim razie łączyć miedziane akcesoria i elementy w domu czy mieszkaniu? Wbrew temu, co może się wydawać wielu osobom, miedź jest kolorem dość uniwersalnym i warto dopasować ją przede wszystkim do koloru ścian. Kapitalnie łączy się między innymi z ciemnymi ścianami, na tle których będzie odbijać światło. I nie mówimy tu tylko o ścianach ciemnoszarych czy czarnych, ale też bordowych, granatowych czy ciemnozielonych. Ale to nie wszystko. Miedziane dodatki do salonu, jadalni czy kuchni, takie jak lampy, ramy luster czy ozdoby, będą dobrze komponowały się także ze ścianami białymi, jasnoszarymi czy pastelowymi – różowym czy błękitnym.

Generalnie miedź często kojarzy nam się z wnętrzami dość surowymi. Nic więc dziwnego, że miedziane dodatki do kuchni czy salonu szczególnie dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach wykończonych w stylu industrialnym, w których różnego rodzaju pręty czy rury nie są zabudowane. Tutaj warto wspomnieć, że równie dobrze co miedziane dodatki do łazienki, sprawdzą się tego typu akcesoria do pokoju dziennego czy sypialni. Nagi, miedziany stelaż i zagłówek łóżka czy surowe, przypominające standardowe reflektory lampy wiszące będą prezentować się równie okazale co miedziana armatura w łazience.

Miedziane rury w łazience czy kuchni, krany, lampy wiszące lub stojące, bądź piękne mozaiki mogą być oryginalnym elementem wystroju i zachwycić gości w mieszkaniach industrialnych. Ale miedź będzie dobrze wyglądać także we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim. Minimalistyczne, miedziane lampy wiszące i stojące dobrze wkomponują się w pokoje skandynawskie z pastelowymi, ciepłymi ścianami. Oczywiście, nie zawsze ma się okazję czy budżet, by wymienić oświetlenie lub inne części instalacji. Warto zatem poszukać akcesoriów czy dekoracji, które można nabyć w sklepach internetowych, albo dedykowanych sklepach z wyposażeniem do domu.

Miedź – jakie dodatki do kuchni i łazienki?

Miedziane dodatki do kuchni można znaleźć naprawdę łatwo. Oprócz oczywistych przedmiotów, takich jak baterie kuchenne, obramowanie luster, zegary, bądź wazony, warto zwrócić uwagę na nietypowe akcesoria. W kuchni postawić można miedziane puszki na kawę czy herbatę. Świetnie sprawdzi się też miska na owoce. Osoby, które lubią mieć wszystko pod ręką i mają powieszone na widoku garnki lub przybory kuchenne, mogą zamienić je na wersje miedziane. W łazience dobrym wyborem będą kubek na szczoteczki czy zestaw łazienkowy zawierający stojak na szczotkę, dozownik na mydło albo mydelniczkę.

Warto jednak pamiętać o tym, że miedziane dodatki do łazienki mogą wprowadzić do pomieszczenia niemały zamęt w sytuacji, gdy baterie łazienkowe, spłuczka i reszta armatury jest w najczęściej wybieranym kolorze srebrnym. „Miedziana” łazienka może dać naprawdę fantastyczny i oryginalny efekt, ale decyzję o takiej aranżacji warto podjąć stosunkowo wcześnie. Miedziane baterie kranowe i wannowo-prysznicowe wcale nie muszą być droższe od srebrnych czy złotych, a uzupełniając je o miedziane kubeczki, organizery czy mydelniczki, stworzymy absolutnie nadzwyczajny efekt.

Jak czyścić miedziane akcesoria w kuchni?

Miedziane garnki, miski czy dzbanki to naprawdę fantastyczne dodatki kuchenne. Jeśli jednak chcemy się nimi cieszyć przez wiele lat i sprawić, by lśniły na kuchennych półkach, musimy odpowiednio o nie zadbać. Dlatego zanim przejdziemy do miedzianych dodatków do salonu, napiszemy kilka słów o tym, jak dbać o miedziane naczynia.

Od razu zaznaczmy – dbanie o miedziane naczynia nie jest żadną czarną magią, jak niektórzy mogliby podejrzewać. Wystarczy tylko nieco samodyscypliny i regularności. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że miedzi nie można czyścić żadnymi gotowymi płynami do mycia naczyń, zwłaszcza środkami chemicznymi. Takich naczyń nie powinniśmy myć również w zmywarce czy gorącej wodzie. Zresztą, to wszystko i tak jest niepotrzebne.

Przede wszystkim, miedziane naczynia myjemy własnoręcznie, stosując naturalne roztwory, takie jak roztwór cytryny i soli kuchennej w proporcjach 1:1 (ale do czyszczenia można wykorzystać także ocet). Takim roztworem powinniśmy nasączyć delikatną gąbeczkę lub ścierkę kuchenną, pamiętając jednocześnie o tym, by nie miały one szorstkiej powierzchni, która mogłaby zarysować naczynie. Na samym końcu naczynie należy opłukać pod bieżącą, letnią wodą i przetrzeć suchą szmatką. Gotowe. Jest to metoda bardzo prosta i skuteczna – nie tylko w przypadku garnków czy dzbanków, ale także miedzianych dodatków salonowych, sypialnianych czy łazienkowych.

W salonie można poszaleć!

Skoro wiesz już jak czyścić miedziane elementy w kuchni, możemy przejść do salonu. Miedź może pojawić się tutaj w różnych formach. Fani tego koloru z pewnością zachwycą się stolikami kawowymi w całości wykonanymi z miedzi. Dla tych, którzy szukają czegoś mniejszego lub w formie detali, godne polecenia są następujące artykuły:

  • lampiony i świeczniki,
  • tace dekoracyjne,
  • poszewki na poduszki lub plakaty na ścianę, które zawierają błyszczące, miedziane elementy.

Z ciekawych i mniej oczywistych dodatków można wymienić koce i dywany z miedzianymi wzorami (mogą one jednak z czasem nieestetycznie się kruszyć) oraz uchwyty do szafek. Okazję do „przemycenia” miedzi wykorzystać mogą właściciele mieszkań, w których są rury grzewcze zwane świecami. Chcąc je elegancko zasłonić, ale nie tracić na cieple, zamówić można specjalne metalowe osłony, które docinane są pod wymiar. Mają wiele wzorów: od zwykłej kratki po liście palmowe, kwiaty bądź marokańską koniczynę.

Nie możemy też zapomnieć o miedzianych meblach. Duże wrażenie robią stoły, krzesła, komody czy szafki z miedzianymi nogami. Pięknie będą się prezentowały przede wszystkim tapicerowane krzesła z miedzianymi nogami i obiciem w kolorze morskim, szmaragdowym czy zieleni butelkowej. Takie meble pasują między innymi do salonów i jadalni, w których stawia się na bardzo popularny w ostatnich latach odświeżony styl z PRL.

Jak dbać o miedziane dodatki w domu?

Tak naprawdę dbanie o miedziane elementy w domu nie jest niczym skomplikowanym i wystarczy pamiętać o wszystkich zasadach, o których mówiliśmy w części poświęconej czyszczeniu naczyń miedzianych. Z pewnością wszystkie lampy, zegary, lustra i inne miedziane elementy warto regularnie czyścić suchą, delikatną szmatką z kurzu i zabrudzeń. Dzięki temu zapobiegniemy sytuacji, gdy te codzienne zabrudzenia staną się trudne do usunięcia.

Trzeba też pamiętać o tym, by nie dopuścić do pozostawienia na powierzchniach miedzianych różnego rodzaju zacieków z kwasów, wody czy pozostałości środków ściernych. Istnieje wówczas duże ryzyko, że w tych miejscach pozostaną nieestetyczne i trudne do usunięcia przebarwienia. Pamiętajmy zatem o tym, by od razu po myciu naczyń i dekoracji wysuszać je przy pomocy delikatnej szmatki i tak samo reagujmy na wszelkie zacieki, powstałe w wyniku zachlapania. Jeśli będziesz pamiętać o tych prostych wskazówkach, z pewnością lśniącymi i oryginalnymi ozdobami będziesz się cieszyć wiele lat.

Wiesz już, jakie zalety mają miedziane dodatki do domu, z czym najlepiej jest je łączyć i jak o nie dbać. Tego typu ozdoby i dekoracje sprawią, że wnętrze będzie wyjątkowe i oryginalne. Ocieplą one całokształt mieszkania. Choć stają się one coraz bardziej popularne, to nadal ich kolor przyciąga nowych wielbicieli i jest chętnie wykorzystywany przez projektantów i architektów. Obecnie każda wymarzona dekoracja czy armatura łazienkowa i kuchenna jest możliwa do znalezienia właśnie w kolorze miedzianym. Zatem do poszukiwań – czas start!