fbpx

Marmur — idealny materiał do wykończenia wnętrz

Niezwykle szlachetny, elegancki, a wręcz luksusowy. Właśnie taki jest marmur, kamień naturalny, który tak chętnie wykorzystujemy w ramach wykończenia mieszkalnych przestrzeni. Gdzie można go stosować, aby stanowił nie tylko piękną dekorację, ale spełniał również swoją funkcję praktyczną? Jaki marmur wybrać, aby pięknie prezentował się we wnętrzu w konkretnym stylu? Ten artykuł jest swoistą wskazówką w tym zakresie. Zachęcamy do lektury.

Zjawiskowe smugi i żyłki 

Większość inwestorów, którzy decydują się na zastosowanie naturalnego marmuru w ramach wykończenia swojej nieruchomości, zwraca uwagę przede wszystkim na jego nietuzinkowy design. I nie ma w tym nic dziwnego, bo marmur jest rzeczywiście wyjątkowy. Płytki marmurowe za każdym razem są inne, wyróżniają je smugi, żyłki, cienie, które powstają w naturalnym procesie kształtowania się kamienia. Przenikają, tworzą wyżłobienia, dodają blasku. Co więcej, marmur można dobierać wedle różnych wariacji kolorystycznych. Chociaż największą popularnością cieszy się szlachetny i jakże ponadczasowy marmur o odcieniu białym bądź kości słoniowej, to wybór kamienia jest rzeczywiście ogromny i łatwo można go dopasować wedle własnych preferencji i gustu.

Marmur jako praktyczny materiał wykończeniowy 

Okazuje się, że marmur może być nie tylko ozdobny, ale z powodzeniem stanowi również praktyczny element wykończenia poszczególnych pomieszczeń mieszkalnych. Jeśli zostanie odpowiednio zabezpieczony i jest dobrze pielęgnowany, bez problemu może funkcjonować w swojej doskonałości przez wiele lat. 

Wspomniane już płytki marmurowe charakteryzują się znacznie lepszą jakością i trwałością, aniżeli standardowe płytki ceramiczne. Z powodzeniem mogą być wykorzystane jako materiał wykończenia na ściany lub podłogę.

Marmur pięknie zdobi elementy ścian, schodów, kominków, parapetów. Może być wykorzystywany w łazience lub kuchni, natomiast raczej jako dekoracja, aniżeli element praktyczny. We wnętrzach o zbyt intensywnej eksploatacji i w tych, w których panują specyficzne warunki, może nie być odporny na wszystkie czynniki. Marmur nie jest tak twardy jak granit, może ulegać zarysowaniom czy kruszeniu. Wykazuje też sporą chłonność, przez co nie jest odporny na działanie wody czy brudu, w tym tłuszczu i kwasów. Po kontakcie z tego rodzaju substancjami, na kamieniu mogą pojawiać się odbarwienia. 

Marmur a styl aranżacji wnętrz 

Myli się ten, kto uznaje, że marmur świetnie sprawdza się jedynie we wnętrzach nowoczesnych albo tych urządzonych w stylu glamour. Bez problemu tworzy unikatową i nierzadko główną dekorację w mieszkaniach urządzonych w klimacie loftowym, skandynawskim, a nawet tych retro. Co więcej, dodaje niezwykłego charakteru i nieco ożywia również klasyczną przestrzeń. Pięknie współgra z metalem, naturalnym drewnem, a nawet starą cegłą. Marmur jest ponadczasowy, uniwersalny i zawsze modny, chociażby dlatego warto stawiać właśnie na ten rodzaj wykończenia wnętrz kamieniem naturalnym.