fbpx

Łóżko do sypialni – jak wybrać i nie popełnić błędu?

Wybierając łóżko do sypialni, trzeba pamiętać, że dokonuje się zakupu na długi czas. To produkt, który zazwyczaj eksploatuje się co najmniej kilka, a często nawet kilkanaście lat. Trudno je wymienić, gdyż jest to spore wyzwanie organizacyjne – przed zakupem warto więc dobrze zastanowić się, na który model się zdecydować i czy brać pod uwagę na przykład tylko łóżka standardowe, czy inne, nietypowe rozwiązania.  Pewne jest jedno – przed dokonaniem wyboru, ważne jest, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę i jakie parametry  rozpatrywać.

Jak wybrać łóżko dla pary?

Wybierając łóżko do sypialni, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, takich jak:

  • materiał wykonania,
  • solidność konstrukcji,
  • typ materaca,
  • mocowanie materaca,
  • wielkość,
  • możliwość złożenia.

Powyższe czynniki należy uwzględnić, patrząc na nie przez pryzmat indywidualnych preferencji i potrzeb. Trudno określić najlepszy rodzaj łóżka do sypialni ze względu na bardzo zróżnicowane miejsca ich użytkowania.

Materiał wykonania i solidność konstrukcji łóżka

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano łóżko. Zazwyczaj jest to drewno lub metal. W przypadku drewnianych łóżek trzeba mieć na względzie to, że po kilku latach może ono zacząć skrzypieć, co wiele osób bardzo irytuje. Czasem nie wiąże się to z poważnymi uszkodzeniami i wystarczy nieco wzmocnić konstrukcję, jednak bywa tak, że takie łóżko trzeba wymienić, by pozbyć się problemu. Jeśli chce się mieć pewność, że łóżko nie będzie wydawać nieprzyjemnych dźwięków, warto uwzględniać tylko te warianty, które są wykonane z odpowiednio grubych kantówek i desek. One pod ciężarem człowieka nie powinny się uginać na tyle, by zaczęły wydawać jakiekolwiek dźwięki.

Można też zdecydować się na łóżko wykonane z profili metalowych. Zazwyczaj będzie ono zajmowało nieco mniej miejsca, gdyż profil metalowy jest lżejszy, zachowując tę samą wytrzymałość, w stosunku do drewna. Przy prawidłowym użytkowaniu wytrzyma tak samo długo, więc wybór należy rozstrzygnąć w aspekcie estetycznym. Jest to raczej kwestia gustu i wystroju wnętrza. 

Typ i mocowanie materaca w łóżku


Kolejny aspekt to materace, a konkretnie jego rodzaj oraz jego mocowania. Łóżka są skonstruowane na różne sposoby, a często kupuje się je z zamiarem wymiany materaca na już posiadany. W takiej sytuacji należy dokładnie wymierzyć łóżko i sprawdzić, czy dany materac da się zmieścić, a także solidnie przymocować do łóżka, tak by nie spadał i się nie zsuwał. Najbardziej uniwersalne łóżka to takie, w których materac można łatwo wymienić na nowy bez naruszania konstrukcji samego stelaża. Wybierając łóżko do sypialni, warto więc zdecydować się właśnie na takie, gdyż po kilku latach materac może już być wyeksploatowany, podczas gdy sam stelaż będzie nadal w idealnym stanie.

Łóżko dla pary – jak wybrać wielkość łóżka?

Szukając łóżka dla pary, poza powyższymi parametrami trzeba też zwrócić uwagę na wielkość. O ile długość jest drugorzędna, gdyż większość łóżek ma podobną długość i jest ona wystarczająca dla osób o przeciętnym wzroście, to trzeba bardzo uważać z szerokością łóżka. Dokładne wymiary, które będą optymalne, są trudne do określenia, gdyż jest to bardzo indywidualna sprawa, ale zawsze trzeba brać poprawkę na to, że przyda się nieco więcej miejsca, niż się pierwotnie wydaje. Takie założenie będzie bezpieczniejsze niż kupienie zbyt małego łóżka.Poza tymi parametrami, wśród odpowiedzi na pytanie, jak wybrać łóżko, nie może też zabraknąć wspomnienia o tym, że jeśli mieszka się w małym mieszkaniu lub budynku wielorodzinnym i dopuszcza się możliwość, że będzie trzeba się przeprowadzać, warto rozejrzeć się za łóżkiem, które da się rozebrać na części lub przynajmniej wygodnie przenieść i zapakować do auta.

Powiązane wpisy