fbpx

Listwy dekoracyjne, czyli jak ożywić płytki?

Listwy dekoracyjne, czyli jak ożywić płytki?

Płytki ceramiczne to wciąż jeden z najpopularniejszych sposobów wykańczania podłóg i ścian, nie tylko w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka, ale też coraz częściej w salonie. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że powierzchnię, na której kładziemy płytki, również trzeba wykończyć. Jednym z najbardziej efektownych sposobów są listwy dekoracyjne. Sprawdźmy, jakie dają nam możliwości i dlaczego warto na nie postawić.

Listwy dekoracyjne do płytek – czy tylko zdobią?

Listwy dekoracyjne, czyli jak ożywić płytki?

Słysząc nazwę możemy uznać, że rolą listew jest jedynie dekoracja i możemy zrezygnować z ich montażu. Nic bardziej mylnego! Listwy dekoracyjne mają również inną, bardzo ważną funkcję – chronią brzegi płytek ceramicznych zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i czynnikami zewnętrznymi. Co ważne, stosuje się je nie tylko do wykończenia podłóg, ale również w przypadku ścian. Także, jeśli ściana nie jest pokryta płytkami w całości. Dodatkowo listwy mogą oczywiście nadać wnętrzu charakteru i ożywić płytki, które wybierzemy. Obecnie w ofertach dobrych producentów znajdziemy trzy podstawowe rodzaje listew do płytek ceramicznych. Przyjrzyjmy się ich zaletom.

Listwy aluminiowe

Listwy dekoracyjne, czyli jak ożywić płytki?

To jeden z najczęściej wybieranych rodzajów listew dekoracyjnych. Doceniane są przede wszystkim za stosunkowo niewielką cenę oraz fakt, że występują w wielu różnych wariantach. Obecnie możemy zdecydować się na listwy polerowane lub anodowane. Pierwszy rodzaj listew aluminiowych dobrze prezentuje się w połączeniu z płytkami w odcieniach bieli, szarości oraz czerni. Dobrze sprawdzają się również w przypadku minimalistycznie urządzonych wnętrz.

Drugim rodzajem są listwy aluminiowe anodowane, czyli poddawane procesowi, podczas którego na ich powierzchni wytwarza się tlenek glinu. Dzięki temu oraz dodatkowi innych substancji chemicznych, mogą mieć kolory złota, srebra lub oliwki. Są również odporniejsze na korozję.

Listwy chromowane

Listwy dekoracyjne, czyli jak ożywić płytki?

To coraz popularniejszy rodzaj listew, które wybierane są ze względu na swój niebanalny, elegancki wygląd. Idealnie pasują do pomieszczeń minimalistycznych, w których liczy się każdy detal oraz tych urządzonych w stylu glamour. Pasują również do wykończenia pomieszczeń użytkowych, np. biur i gabinetów. Ich wadą jest stosunkowo wysoka cena.

Listwy stalowe

Listwy dekoracyjne, czyli jak ożywić płytki?

Stalowe listwy dekoracyjne do płytek ceramicznych również występują w dwóch wariantach – mogą być szczotkowane lub polerowane. Pierwszy rodzaj listew jest bardzo odporny na korozję. Co więcej, dzięki szczotkowaniu stają się one matowe, przez co idealnie pasują do płytek w tej samej stylistyce. 

Listwy polerowane zyskują zaś lustrzany blask, który prezentuje się niezwykle elegancko i do złudzenia przypomina listwy chromowane. Są jednak znacznie tańsze. Ich zaletą jest również bardzo duża odporność na naprężenia.

Podsumowując, wybierając listwy dekoracyjne do płytek ceramicznych pamiętajmy o tym, że są nie tylko ozdobą, ale również sposobem na zabezpieczenie położonych płytek. Starajmy się dopasować ich kolorystykę i fakturę do płytek oraz ogólnego wystroju wnętrza. Dzięki temu uzyskamy spójną, efektowną kompozycję, która prezentować się będzie doskonale.