fbpx

Lampa jako ozdoba i ważny element domu

Wybór odpowiedniego oświetlenia ma ogromne znaczenie w dekorowaniu domu i mieszkania. Oprócz oczywistej funkcji, jaką jest zastępowanie światła dziennego, oświetlenie spełnia także rolę dekoracyjną. Do wyboru mamy różne rodzaje lamp w tym sufitowe, stojące i podłogowe, więc każdy znajdzie pasującą do swojego mieszkania. Ważnym aspektem jest także barwa światła, której wybór należy od naszych preferencji, ale także od pomieszczenia, w którym lampa ma się znajdować. Inne lampy nadają się do kuchni, a inne do sypialni. Wybór może przyprawić o zawrót głowy, dlatego warto przeczytać, na co zwrócić uwagę przy doborze idealnej lampy.

Lampa sufitowa – jak wybrać?

Lampę sufitowa jest koniecznością w praktycznie każdym pomieszczeniu, a ponieważ każde z nich ma swoją specyfikę, dlatego lampa musi być dobrana odpowiednio do potrzeb. Lampę sufitową zwykle wieszamy w centralnej części sufitu, tak aby równomiernie mogła oświetlić wszystkie powierzchnię. Dzięki odpowiednim ustawieniom kąta padania światła można celowo skierować uwagę na pewne elementy wystroju, takie jak stół czy obraz. Najważniejszą zasadą podczas wybierania lampy jest jej wkomponowanie w resztę pomieszczenia. Lampy tradycyjne ze szklanymi abażurami świetnie prezentować się będą we wnętrzach urządzonych w starodawnym stylu, lub stylizowanych na PRL. Z kolei do nowoczesnego wnętrza możemy dobrać lampę minimalistyczną, np. srebrną, lub wybrać oryginalny, designerski model. Wśród nowoczesnych lamp królują takie, które posiadają ciekawe geometryczne kształty lub niespotykane kolory.

Wnętrza urządzone w stylu retro idealnie dopełni żyrandol, stylizowany na bogate, kryształowe żyrandole z dawnych lat. Lampa do salonu powinna podkreślać jego styl i atuty. Najlepiej jeśli zawieszona jest na środku pomieszczenia, a poszczególne strefy salonu można dodatkowo doświetlić lampami stojącymi. Lampa stojąca daje bardziej przytłumione światło i świetnie wygląda przy fotelu, gdzie służy jako dodatkowe oświetlenie podczas czytania. Warto ustawić ją także koło całej strefy wypoczynkowej. Lampa podłogowa powinna świecić ciepłym światłem, ponieważ takie bardziej sprzyja wypoczynkowi. Warto, aby w salonie znajdowała się lampa stojąca, ponieważ podczas wypoczynku nie trzeba zapalać górnego świata. Klimat jaki nadają takie lampy, pozwala zrelaksować się w ulubionym fotelu. Lampy do sypialni także powinny tworzyć oświetlenie, które sprzyja odpoczynkowi. Ciepła barwa światła bardzo w tym pomaga oraz, co ważne, nie męczy wzroku. Sypialnię bardzo dobrze uzupełniają lampy stojące z papierowymi kloszami.

Jaką lampę do kuchni wybrać?

Wybór lampy do kuchni także wymaga zastanowienia. Kuchnia w części roboczej powinna być dobrze doświetlona, żeby umożliwiała wykonywanie codziennych prac. W zależności od tego jak dużą mamy kuchnię, oraz czy jest ona połączona z jadalnią możemy zdecydować się na powieszenie więcej niż jednej lampy. W kuchni można postawić na tradycyjny karnisz, a nad stołem w jadalni zdecydować się na bardziej ekstrawaganckie rozwiązania. Lampa nad stołem może wisieć pojedynczo lub jako zestaw kilku lamp. Pięknie i ciekawie wyglądają żarówki z geometrycznymi kloszami lub lampy z kloszami z materiału. Jadalnia to miejsce, które gromadzi wszystkich domowników, a odpowiednio dobrane światło pozwala na stworzenie miłej i klimatycznej atmosfery. Lampy nad stołem powinny być zawieszone na odpowiedniej wysokości, tak aby nie przeszkadzały podczas jedzenia i nie zasłaniały widoku nikomu z siedzących. Warto, aby oświetlenie nad stołem można było włączyć niezależnie od górnego światła w kuchni, co pozwoli na stworzenie bardziej przytulnego klimatu. W kuchni świetnie prezentują się także listwy lampek led, przyklejone do spodniej części szafek kuchennych, które doświetlą blat roboczy i nadadzą kuchni wyjątkowego charakteru.

Jaką barwę oświetlenia wybrać?

Światło ciepłe, w odcieniach żółtego jest typem oświetlenia, które nadaje pomieszczeniom przytulności. Kojarzone jest z naturalnym kolorem płomienia świecy lub kominka, dlatego świetnie wpływa na wyciszenie i relaks. Lampy dające ciepłe światło dobrze sprawdzą się w sypialni, nad stołem w jadali czy w salonie, w strefie wypoczynkowej. Jeśli nie wiemy na jaką barwę światła najlepiej się zdecydować i poszukujemy uniwersalnego rozwiązania to z pomocą przychodzą żarówki emitujące neutralne światło. Pasują do salonu, gabinetu, a także każdego innego pomieszczenia. Sprawdzą się w małych mieszkaniach, gdzie ciężko wydzielić poszczególne strefy. Światło neutralne dobrze sprawdza się jako oświetlenie centralne np. w lampach sufitowych. Ostatnim typem światła na jaki możemy się zdecydować jest światło zimne, inaczej nazywane światłem białym. Zimna barwa światła kojarzy nam się z nowoczesnością i sterylnością, a także dobrze wpływa na aktywność, dlatego sprawdzi się w gabinetach czy pracowniach. Takie oświetlenie świetnie prezentuje się w łazience oraz w kuchni, jako oświetlenie powierzchni roboczych. Wybór barwy światła zależy nie tylko od naszych preferencji, ale także stylu, w jakim mamy urządzone mieszkanie. Do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz lepiej pasuje światło neutralne lub chłodne, z kolei tradycyjne, romantyczne wnętrza dobrze dopełni ciepłe światło. Warto także pamiętać, że jasne, zimne światło pomaga się skupić, więc może być odpowiednie do czytania lub pracy przy komputerze. Po pewnym czasie jednak należy dać oczom wypocząć, ponieważ światło to po dłuższym czasie męczy wzrok. Każdy typ światła ma swoje cechy, które można wykorzystać urządzając mieszkanie. Warto zastosować kilka rodzajów światła w zależności od pomieszczenia oraz strefy, którą możemy nimi wydzielić. Lampa sufitowa w salonie może emitować neutralne światło, które świetnie oświetli każdy kąt, a lampa podłogowa przy sofie powinna świecić ciepłym światłem i dzięki temu wydzielać strefę relaksu.