fbpx

Kuchnia z drewnianymi blatami – zalety i wady

Kuchenny blat to jeden z głównych elementów każdej kuchni, pełniący też rolę dekoracyjną. Ten element mebli przyciąga uwagę oraz tworzy klimat pomieszczenia. Blat kuchenny powinien być nie tylko piękny, ale także praktyczny. Dlatego dziś zastanowimy się, na co zwrócić uwagę, kiedy wybieramy i kupujemy blat do kuchni.

Planując i projektując przestrzeń kuchenną trzeba zwracać uwagę i skupiać się na stylowych, harmonijnych, wygodnych i trwałych elementach. Wybierając blat kuchenny wiele osób stawia na różne odmiany drewna, ponieważ są bardzo praktyczne i tworzą oryginalną atmosferę. Dodatkowo takie produkty są naturalne i bardzo stylowe. Szczególną popularnością cieszą się dębowe blaty kuchenne, ale to niejedyna opcja, jaką możemy wybrać.

Dlaczego warto wybrać drewniany blat kuchenny?

Jeśli preferujesz naturalne piękno, blaty kuchenne wykonane z drewna będą idealnym rozwiązaniem. Łączą one praktyczność, przyjaźń dla środowiska i elegancję w jednym przedmiocie. Podkreślą indywidualność kuchni, staną się jej ozdobą i bardzo funkcjonalnym dopełnieniem. Jeśli nie masz pewności co do wyboru drewnianego blatu kuchennego, rozważ jego zalety i wady. Wśród zalet warto wymienić te wskazane poniżej.

  • Naturalność
    Ludzie, którzy cenią swoje zdrowie i dbają o dobro dzieci, wybierają drewniany blat, który jest bezpieczny dla zdrowia całej rodziny. 
  • Wysoka jakość
    Odpowiednio obrobione jakościowymi olejami lub pokryte lakierem blaty kuchenne drewniane będą odporne na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, wilgoć, itd. Specjalna powłoka ochroni je przed plamami.
  • Uniwersalność
    Blaty drewniane kuchenne mogą mieć różne kształty i rozmiary. Możliwe jest też wykonanie różnych wariantów krawędzi blatu. Struktura drewna jest piękna i różnorodna, co pozwala znaleźć optymalne rozwiązanie do dekoracji każdego wnętrza, tworząc przy tym indywidualne style i wizualizacje. Drzewo jest symbolem smaku i prestiżu. Drewniane blaty kuchenne są idealne do stworzenia ciepłej atmosfery w kuchni.
  • Trwałość
    Materiał można łatwo zaktualizować. Po pracach konserwatorskich blat drewniany w kuchni będzie czasem lepszy niż nowy. Wszystkie materiały mają właściwość starzenia się, ale drewniane produkty można szybko i łatwo renowować i odnawiać. Oznacza to, że kuchenny blat drewniany jest najlepszym wyborem, zarówno pod względem estetycznym, jak i pod kątem użytkowania i trwałości.

Nie da się jednak ukryć, że blat drewniany do kuchni, jak każdy inny, ma również swoje słabsze strony. Poniżej przedstawiamy te najczęściej zauważane.

  • Cena
    Drewno nie należy do najtańszych materiałów. Z tego powodu wielu osób decyduje się na zakup tańszych blatów (m.in. zamienników drewna). Natomiast warto podkreślić, że już nawet po krótkim czasie użytkowania przekonują się, że wygląd i praktyczność tańszych materiałów jest gorsza, niż naturalnego produktu, m.in. dębowego drewnianego blatu. Warto pamiętać, że blat nie kupuje się na rok czy dwa, ale na wiele lat. Dlatego warto zainwestować raz i nie wydawać oszczędności na nowe meble już po paru latach użytkowania.
  • Konieczność konserwacji
    Podatność na plamy i zarysowania (jeśli blat wykonany jest z miękkiego drewna) to jedna z cech tego produktu. Warto dodać, że drewniany blat kuchenny źle toleruje kontakt z wysoką temperaturą – wówczas szybko traci swój normalny kolor. Drewniane blaty kuchenne maja też tendencję do wypalania się na słońcu. Naturalne drewno boi się wilgoci, lakier może pękać, więc wiele osób boi się inwestować w tego typu produkt. Istnieje powszechny stereotyp, że blat dębowy do kuchni nie jest konkurencyjny z produktami z innych materiałów pod względem trwałości. Jednak eksperci twierdzą, że obecne technologie obróbki i produkcji umożliwiają korzystanie z niego przez wiele lat, zachowując przy tym jego pierwotny wygląd.

Decydując się na zakup drewnianego blatu trzeba pamiętać, że aby zachować jego wygląd, konieczna jest odpowiedni sposób użytkowania. Przy odpowiedniej pielęgnacji blat będzie służyć przez wiele lat. Jeśli jednak pojawią się przypadkowe wady, zawsze można go zmodernizować.

Jak dbać o blaty z naturalnego drewna?

Aby twój blat kuchenny drewniany służył jak najdłużej i miał atrakcyjny wygląd, trzymaj się poniższych rad i wskazówek:

  • staraj się przecierać go tylko wzdłuż linii włókien (naturalnego wzoru) – w ten sposób zapewnisz idealne usuwanie drobnych śmieci z porów drzewa;
  • w kuchni utrzymuj w miarę stały poziom temperatury i upewnij się, że powietrze nie jest zbyt wilgotne – w przeciwnym razie może to niekorzystnie wpłynąć na powierzchnię drewnianego blatu kuchennego;
  • jeśli używasz mokrej ścierki, to potem obowiązkowo wytrzyj drewniany blat na sucho (ważne jest przy tym właściwe wybranie detergentów i środków czyszczących – te z dodatkiem oleju, silikonu lub wosku są doskonałym rozwiązaniem);
  • pamiętaj, że pod bezpośrednim wpływem promieni słonecznych blat z naturalnego drewna może zmienić swój kolor – w związku z tym powinieneś używać półprzezroczystych zasłon w kuchni lub żaluzji, aby bezpośrednie promieni nie docierały do powierzchni blatu;
  • używaj podstawek do gorących naczyń i desek do krojenia produktów. 

Jeśli będziesz przestrzegał powyższych wskazówek, to Twój drewniany blat w kuchni będzie atrakcyjnie wyglądać przez wiele lat, dzięki czemu zaoszczędzisz na jego wymianie czy renowacji.