fbpx

Książka w roli prezentu gwiazdkowego – jaką wybrać?

Książki różnej maści doskonale sprawdzają się w roli prezentów gwiazdkowych. Często jednak zastanawiamy się, jaki gatunek wybrać, aby sprawić radość bliskiej osobie. Kryminał, powieść obyczajowa, a może poradnik? Jaką książkę kupić na święta?

Bestsellery, a może klasyka?

Zastanawiając się, jaką książkę wybrać dla najbliższej osoby lub dla przyjaciół, wielu zagląda przede wszystkim na półkę z nowościami i bestsellerami. Znaleźć tam można wiele ciekawych pozycji z różnych gatunków, zwykle cieszących się bardzo dobrymi opiniami. Przy odrobinie szczęścia można też załapać się na różnego rodzaju promocje, dzięki którym wybrane pozycje kupimy nawet za połowę ceny. 

Ciekawą alternatywą dla nowości są tytuły klasyczne, które kojarzy niemal każdy. Warto je wybrać zwłaszcza w przypadku, gdy osoba obdarowana nie posiada ich w swojej kolekcji. Tymczasem dla moli książkowych najlepszym rozwiązaniem będą książki z kategorii tych najnowszych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając książkę na prezent?

Chcąc kupić książkę w prezencie, jedyne, co musimy wiedzieć, to w czym gustuje osoba, którą chcemy obdarować. Dla kogoś, kto lubi gotować, dobrym rozwiązaniem będzie książka kulinarna. Tymczasem kinomaniak z pewnością ucieszy się z obszernej pozycji traktującej o historii kina lub o kinie współczesnym. 

Jeśli nie jesteśmy pewni co do tego, jaka pozycja byłaby interesująca, możemy kierować się statystykami. Mówią one, że większość kobiet w wieku 30-60 lat lubi czytać kryminały, natomiast dorośli mężczyźni preferują książki z wątkiem historycznym. Ciekawą grupę czytelników stanowią dzieci, które uwielbiają zarówno powieści, jak i wiersze czy krótkie opowiadania. Książka musi być jednak dostosowana do ich wieku i możliwości, tak aby wyciągnęły z niej jak najwięcej. W księgarniach znajdziemy propozycje nawet dla niemowląt, choć są to raczej książeczki miękkie oraz sensoryczne.

Komu warto podarować książkę pod choinkę?

Dobra książka to świetny pomysł na prezent na święta dla taty, ale także dla mamy, rodzeństwa, dziecka czy przyjaciela. Z wybranych pozycji ucieszy się każdy, kto ceni sobie słowo pisane. Pamiętajmy jednak, że najlepsze pozycje znikają z półek już na początku grudnia. W niektórych przypadkach winny jest też niski nakład wydawnictwa, który nie będzie uzupełniony przed świętami. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest zakup książki już na kilka tygodni przed świętami. Jeśli nie mamy czasu udać się do księgarni stacjonarnej, możemy skorzystać z bogatej oferty księgarń internetowych realizujących szybką dostawę zamówień.