fbpx

Kolorowa farba tablicowa – gdzie zastosować?

Ściany pokryte jednokolorową farbą raczej nie kojarzą nam się z niezwykle oryginalnymi rozwiązaniami. Współcześnie za zdecydowanie większą ekstrawagancję uznaje się przedstawiające egzotyczne plaże lub lasy deszczowe fototapety, a także wzorzyste tapety – nie wspominając nawet o nadal przewijających się od czasu do czasu w mieszkaniach boazeriach. Okazuje się jednak, że malowana ściana również może być rozwiązaniem bardzo interesującym. Coraz częściej w mieszkaniach i domach jednorodzinnych możemy bowiem znaleźć ściany pokryte farbą tablicową. Czym jest farba tablicowa kolorowa i gdzie oraz jak można ją wykorzystać? Przekonajmy się!

Jak używać farby tablicowej i czym ona jest?

Farba tablicowa to po prostu kolorowa, specjalna farba, która tworzy na ścianie powłokę przypominającą tradycyjną tablicę do pisania kredą. Z tego też powodu mówi się, że jest to farba do pisania kredą – można ją bowiem wykorzystać tak samo, jak tradycyjną tablicę wieszaną na ścianie.

Gdzie znajduje zastosowanie farba tablicowa? Inspiracje mogą dotyczyć zarówno przedpokojów, jak również kuchni czy pokoju dziecięcego. Ściana pokryta taką farbą doskonale nadaje się bowiem do sporządzania notatek czy tworzenia spersonalizowanych aranżacji wnętrza. Chociaż tablice kojarzą nam się najczęściej z ciemniejszymi odcieniami zieleni, farby tablicowe możemy bez problemu kupić w najróżniejszych kolorach – zielonym, niebieskim, granatowym, czarnym czy czerwonym.

Pomysły na farbę tablicową u dzieci?

Z pewnością nie raz usłyszeliśmy od znajomych opowieści, jak po zakończonym remoncie salonu, na świeżo pomalowanych ścianach dzieci postanowiły dodać kilka własnoręcznie przygotowanych dekoracji i tam, gdzie fachowiec jeszcze kilkanaście godzin temu kończył nakładanie ostatniej warstwy farby, teraz znajdują się domki, zwierzątka oraz kwiatki. Być może sami mieliśmy okazję doświadczyć tej wątpliwej przyjemności. Dzieci uwielbiają rysować, malować i przenosić swoje arcydzieła poza granice kartek papieru, dlatego też tak często zdarza się, że dowodem na ogromny talent dzieci stają się nie tylko ściany, ale także meble znajdujące się w danym pomieszczeniu.

Ciekawym sposobem na poradzenie sobie z rysunkami dziecka w niepożądanych miejscach jest zastosowanie w jego pokoju kolorowej farby tablicowej. Można pokryć nią ścianę lub wybrany jej fragment, albo też pomalować farbą tablicową drzwi. Dzięki temu rozwiązaniu nasza pociecha będzie mogła w pełni oddawać się artystycznym pasjom oraz prezentować swoje prace i nowe pomysły bez niepotrzebnych nerwów, złości czy irytacji rodziców. Gdy dziecko podrośnie, ściana lub drzwi pomalowane farbą tablicową z miejsca odkrywania i rozwijania talentów, mogą przeistoczyć się w praktyczną przestrzeń, umożliwiającą planowanie nauki i zajęć dodatkowych lub przyswajanie nowych słówek w obcym języku.

Gdzie stosować farbę tablicową – inne pomysły

Kolorowa farba tablicowa doskonale sprawdzi się nie tylko w pokoju dla dziecka, ale również w kuchni. Można pomalować nią drzwi, ścianę lub jej fragment, albo też fronty szafek kuchennych czy drzwi lodówki. Powierzchnia pokryta klasyczną lub kolorową farbą tablicową sprawi, że przestrzeń do przygotowywania posiłków nabierze nowego, oryginalnego charakteru oraz stanie się intrygującym sposobem na wymianę wiadomości z domownikami lub współlokatorami. Oprócz tego, fragment ściany pomalowany farbą tablicową można wykorzystać na zapisywanie przepisów, tworzenie listy zakupów oraz dzielenie się motywującymi cytatami.

Kolorowa farba tablicowa z powodzeniem może zostać wykorzystana na dużych powierzchniach, takich jak ściany, drzwi lub fronty szafek, a także na znacznie mniejszych, na przykład na dodatkach znajdujących się w kuchni. Farbą tablicową możemy pomalować znajdujące się w kuchni doniczki z kwiatami lub ziołami, a następnie zapisać na nich nazwę rośliny lub informację dotyczącą sposobu pielęgnacji oraz częstotliwości nawadniania. Oryginalnym pomysłem jest również pokrycie farbą tablicową zniszczonych podkładek korkowych, które ozdobimy imionami członków rodziny lub przyjaciół i w ten sposób urozmaicimy przestrzeń, w której wspólnie spożywamy posiłki.

Gdzie jeszcze znajdzie zastosowanie farba tablicowa? Pomysły mogą dotyczyć także przedpokoju czy korytarza. Pokrycie taką farbą nawet niewielkiego kawałka ściany daje duże możliwości do tworzenia dużych, widocznych dla wszystkich notatek czy prowadzenia kalendarza na sprzątanie powierzchni wspólnych, gdy wynajmujemy mieszkanie z innymi osobami. Na ścianie pokrytej farbą tablicową można również zapisywać złote myśli czy motywacyjne cytaty oraz grać w różne gry z przyjaciółmi, takie jak kalambury czy wisielec. Na pokrytej farbą tablicową ścianie w przedpokoju można również zaznaczać wysokość, jaką osiąga dorastające dziecko, bez obaw o to, że pozostaną niemożliwe do usunięcia ślady.

Czyszczenie farby tablicowej, czyli słowo o wadach takiego rozwiązania

Ściany przypominające szkolne tablice coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Wszystko za sprawą kolorowych farb tablicowych, które możemy nabyć w wielu sklepach internetowych w atrakcyjnych cenach. Jest to niewątpliwie rozwiązanie bardzo atrakcyjne, ale niesprawiedliwością byłoby twierdzenie, że nie ma ono żadnych wad.

Jednym z największych minusów farby tablicowej jest czyszczenie rysunków i notatek. Może nie zwrócimy na to uwagi od razu, bo w pierwszym okresie użytkowania ściany jej czyszczenie będzie raczej bezproblemowe, ale trzeba pamiętać o tym, że emalia ulega zużyciu. Co za tym idzie, po pewnym czasie usuwanie śladów po kredzie będzie coraz bardziej wymagające, a przy długim i intensywnym użytkowaniu pozbycie się rozmazanych śladów może być niewykonalne. Co więcej, samo usunięcie kolorowej farby tablicowej również nie należy do najprostszych zadań, ponieważ można to wykonać wyłącznie przy użyciu papieru ściernego. Nie musimy chyba dodawać, że usuwanie farby z dużej ściany może być dość męczące i czasochłonne? Warto też pamiętać o tym, że w przeciwieństwie do zwykłej farby, powłokę tablicową trzeba aplikować kilkukrotnie, by dobrze pokryła ona ścianę w mieszkaniu.

Dla kogo farba tablicowa?

Czy wymienione wyżej wady oznaczają, że nie warto stosować kolorowej farby tablicowej? Oczywiście, że nie! Farba tablicowa może być naprawdę interesującym i atrakcyjnym rozwiązaniem – zwłaszcza w przypadku dzieci, które lubią aranżować swój pokój do różnorodnych zabaw i tworzyć na ścianach artystyczne rysunki. Będzie ona także doskonałym rozwiązaniem do kuchni czy przedpokoju – zwłaszcza że w tych pomieszczeniach ściana nie będzie użytkowana aż tak bardzo jak w pokoju dziecięcym, dlatego będzie można korzystać z niej przez dłuższy czas.