fbpx

Kołdra na zimę – jaką wybrać, żeby dobrze spać?


Kołdra musi być odpowiednio miękka, miła w dotyku i, zwłaszcza zimą, ciepła. Jej wybór nie powinien być nikomu obojętny – pościel wpływa na wygodę, a zarazem jakość snu. Żeby wybrać idealną kołdrę dla siebie, warto znać dostępne rodzaje i materiały wypełnienia. Im cieplejsza, a zarazem grubsza jest kołdra, tym ważniejsza staje się przepuszczalność powietrza dla pełnego komfortu. Nie bez znaczenia jest także materiał używanej pościeli.

Kołdry zimowe, letnie i całoroczne – jaka jest różnica?

Kołdry można podzielić na modele zimowe, letnie i całoroczne. Różnią się one przede wszystkim klasą termiczną, a tym samym ilością/gramaturą wypełnienia.

  • Kołdry letnie są najcieńsze i sprawdzają się przy wysokich temperaturach. Ich gramatura wypełnienia to zwykle między 500 a 1200 g zależnie od rozmiaru.
  • Kołdry zimowe to najgrubsze i jednocześnie najcieplejsze modele. Ich gramatura to, w zależności od rozmiaru kołdry, wartość między 1000 a 1800 g.

Dzięki różnym systemom grzewczym w wielu domach temperatura w sypialni nie zmienia się w zależności od pory roku na tyle, aby dopasowywać do niej grubość kołdry. To dlatego najczęściej wybieranym modelem są kołdry całoroczne o gramaturze wypełnienia wahającej się zwykle między 750 a 1500 g. Z drugiej strony, jeśli w sypialni jest chłodno, nie zawsze warto dogrzewać pomieszczenie. W temperaturze około 19 stopni Celsjusza najłatwiej zasnąć, a wówczas zimowa kołdra znajdzie zastosowanie.

Jakimi materiałami wypełnia się kołdry?

Za przepuszczalność powietrza odpowiada przede wszystkim materiał wypełnienia kołdry, choć ten, z którego wykona się obszycie, także ma swoje znaczenie. Do obszycia używa się tkaniny wsypowej, najczęściej bawełnianej. Bawełna jest z jednej strony trwała, może być często prana i jest stosunkowo tania, z drugiej – świetnie przepuszcza powietrze, jednocześnie zatrzymując ciepło. Nie bez powodu to właśnie z bawełny tworzy się tak wiele elementów pościeli, w tym koce i pledy, prześcieradła, czy obszycia całego materaca.

W kołdrach stosuje się głównie cztery materiały wypełnienia.

  • Naturalny pierz, zwykle kaczy lub gęsi. Doceniany za swoją sprężystość, miękkość i świetną cyrkulację powietrza. Wadą jest konieczność prania takich kołder w pralni.
  • Naturalny puch, podobnie jak pierz, kaczy lub gęsi. Podczas gdy w pościeli z wypełnieniem z pierza znajdują się całe piórka, puch to jedynie starannie wyselekcjonowane miękkie części piór. Ich sprężystość jest jeszcze większa, jednak są one także droższe.
  • Wypełnienie syntetyczne, głównie poliestrem silikonowym. To wybór odpowiedni dla alergików, a także osób, które poszukują kołdry dostosowanej do prania w pralce. 
  • Wypełnienie wełniane, wyjątkowo miękkie i idealne na zimę, bo bardzo ciepłe. Podobnie jak inne naturalne materiały wełna wymaga jednak ostrożnego czyszczenia i może kosztować więcej od kołder syntetycznych.

Poszewka na kołdrę również ma znaczenie!

Materiał wybieranej poszewki również ma znaczenie dla wygody snu i komfortu termicznego. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszy się klasyczny komplet pościeli wykonany z bawełny. Ten naturalny materiał świetnie przepuszcza powietrze, odprowadza wilgoć, jest trwały i nie zmienia swoich właściwości po praniu.

Na zimę szczególnie polecana jest pościel wykonana z flaneli bawełnianej. W niej również obecne są naturalne i trwałe włókna bawełny, jednak ich splot jest nieco gęstszy. Dzięki temu flanela jest nieco grubszym materiałem miękkim w dotyku, który świetnie zatrzymuje ciepło.

Zimą uwagę mogą przyciągać pościele polarowe. Polar to miękki i ciepły materiał, który zachęca także swoim wyglądem, w tym puszystym futerkiem na powierzchni. Warto jednak pamiętać, że jest to materiał syntetyczny, który może blokować swobodny przepływ powietrza. Przyjemne ciepło pod kołdrą może się szybko zmienić w uczucie męczącego gorąca. Zamiast polaru znacznie bardziej polecane są pościele wełniane, jednak wymagają one specjalistycznego czyszczenia i są znacznie droższe.