fbpx

Kiedy wymieniać grzejniki?

W tym artykule opisaliśmy kilka sytuacji kiedy powinniśmy wymieniać grzejniki.

Ocena instalacji grzewczej

Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z ogrzewania, musimy zastanowić się w czym tkwi przyczyna. Bardzo rzadko zdarza się, że główny problem leży po stronie samych grzejników. Częściej dotyczy pieca, rur, czy termostatów. Czasami wydaje się, że grzejniki nie ogrzewają dostatecznie pomieszczenia, a tak naprawdę okazuje się, że problem leżał po stronie nieszczelnych okien, czy w nieodpowiednim ociepleniu. Dlatego jeżeli chcemy polepszyć komfort poprzez wydajniejsze ogrzewanie, warto najpierw odpowiednio zdiagnozować problem.

Wymiana z przyczyn technicznych

Wymianę grzejników powinniśmy skonsultować z fachowcem. Nie wszystko bowiem jest widoczne na pierwszy rzut oka. Przyczyn technicznych, które mogą zmobilizować do zmiany grzejników, jest wiele. Najczęściej wymieniamy grzejniki żeliwne, znane ze starszych bloków, budowanych jeszcze w poprzednim ustroju. Stosując wypłukanie można zweryfikować czy nadają się do dalszego użytku. Jeżeli grzejnik uległ korozji lub rozszczelnieniu, powinniśmy pomyśleć o nowym zakupie. Pamiętajmy jednak, że woda pod grzejnikiem to nie zawsze objaw mikropęknięć żeliwa. Czasami wystarczy wymiana, dokręcenie zaworów, aby wszystko powróciło do normy. Kolejnym powodem do zmiany jest ewidentna utrata mocy, związana z odłożonym we wnętrzu kamieniem. Zdarza się też, że zauważamy dużą różnicę temperatury między dwoma grzejnikami. Powodem dysproporcji niekoniecznie jest poważna awaria, a powszechne zapowietrzenie grzejnika.

Wymianę zaleca się również w przypadku modernizacji całej instalacji centralnego ogrzewania. Wszystko po to, aby nowe rury nie uległy szybkiemu zanieczyszczeniu lub zapchaniu przez pozostałości, których nie da się usunąć ze starych grzejników. Jeśli planujemy remont mieszkania związany z ociepleniem, wymianą okien i drzwi, możemy przeanalizować czy stare grzejniki (ich moc, możliwości grzewcze, pojemność wodna) nie będą za duże w stosunku do nowych potrzeb pomieszczeń. W tym przypadku wymiana grzejników na nowe to spora oszczędność.

Estetyka i komfort

Nie bez znaczenia pozostaje estetyka mieszkania i komfort domowników. Wiele osób skarży się na wizualne aspekty żeliwnych grzejników, preferując mniejsze, cieńsze, o modniejszych kształtach kolorach. Nie da się ukryć, że grzejniki są bardzo widocznym elementem w każdym domu i często ich odstraszający wygląd to główny powód wymiany. Nowoczesne propozycje oferują automatyczne zawory i szybką możliwość zmiany wydajności. Mniejsza ilość zużywanego ciepła, niskie rachunki, komfort, estetyka – czy to nie wystarczające powody do wymiany grzejników?