fbpx

Kaktusy doniczkowe (domowe)- pielęgnacja, przesadzanie i dbanie

Kaktus doniczkowy stał się popularną rośliną w polskich domach. Uważa się, że wprowadza nieco egzotyki do mieszkania i swoistego „amerykańskiego” klimatu. Większość osób, chcących hodować kaktusy, postrzega ich uprawę jako niezwykle prostą i bezproblemową. Jednak zdziwienie przychodzi wtedy, gdy kaktusy domowe nie kwitną, a wręcz zaczynają obumierać. Oto wskazówki, które pozwolą stworzyć idealne warunki do wzrostu tych kolczastych roślin.

Kaktus – roślina kochająca słońce

Pierwotne środowisko tych sukulentów to Ameryka Południowa i Ameryka Północna. Spotkać je można głównie na pustyniach, gdzie panuje susza, a deszcz pojawia się niezwykle rzadko. To już może dać do myślenia. Polski klimat nie przewiduje tak wysokich temperatur i gorącego lata. Dlatego w okresie letnim należy wystawiać kaktusy doniczkowe na mocno nasłonecznione miejsca, jak np. taras czy parapet na balkonie. Jeżeli takie rośliny są w mieszkaniach bez balkonu, to powinno się je postawić pod oknem. Natomiast jesienią i zimą pielęgnacja kaktusów polega na zapewnieniu im chłodu. Optymalna temperatura sięga 8-10°C. To okres, w którym dochodzi do hibernacji i regeneracji sukulenta. Dopiero wczesną wiosną zaczyna on przeprowadzać intensywne procesy wegetacyjne. 

Jak podlewać kaktusy w doniczkach?

Ci, którzy myślą, że nie mają ręki do kwiatów, wybierają właśnie kaktusy do swoich domów. Z racji zapominania o podlewaniu są przekonani, że ta roślina będzie czuła się w ich mieszkaniu świetnie. Pozory jednak mogą mylić. W odpowiednich momentach w roku trzeba podlać kaktusa. Pielęgnacja w tym zakresie polega na zapamiętaniu odpowiedniej pory. Można sobie ją skojarzyć z rozpoczęciem procesu wegetacji, czyli wczesną wiosną i latem. Wtedy trzeba zastosować podlewanie rzadkie, ale obfite. Temperatura wody też ma znaczenie. Dobrze, jeżeli będzie ona ciepła, bądź nawet gorąca. Dzięki temu kaktus zostanie pobudzony do wzrostu. A jak podlewać kaktusy doniczkowe w innych porach roku? Jesienią, a szczególnie zimą, podlewanie nie jest wskazane. Jeżeli się o tym zapomni, to można liczyć się z tym, że roślina zacznie gnić lub obumierać. 

Rodzaje kaktusów

Kaktusy bez kolców, kaktusy liściaste, kaktusy kolorowe – można wymieniać bez końca. Istnieje około 2000 gatunków tych roślin. W zależności od preferencji można wybrać kaktusa, który będzie rósł do góry, bądź kształtem podobny do piłki. W sklepach dostępne są wersje małe, duże, z różnego rodzaju kolcami bądź kwiatami (choć kwitnący kaktus to rzadkość). Jak zatem wygląda pielęgnacja kaktusów w zależności od ich budowy?

Kaktus wielkanocny to przykład kaktusa bez kolców

Posiada on płaskie człony, które wyglądem przypominają łańcuch. Kwitnie przeważnie wiosną – w marcu i kwietniu. Jego kwiaty mają kolor czerwony i pomarańczowy. Dostać można także odmiany białe i różowe. Jeżeli chodzi o podlewanie, to dość wyjątkowe kaktusy. Pielęgnacja związana z nawodnieniem polega na niedopuszczaniu do przesychania gleby. Jednak nie powinno się też sukulentu przelać, gdyż jego pędy szybko zaczynają wtedy gnić. Innymi rodzajami kaktusa bez kolców są kaktus bożonarodzeniowy, czy Blossfeldia liliputana. Ten ostatni jest przedstawicielem kaktusów okrągłych.

Kaktusy liściaste

W tym przypadku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana – ze względu na nazewnictwo. Nie istnieją kaktusy, które mają liście. Nazwa wzięła się od wyglądu ich pędów, które są spłaszczone i swoim wyglądem przypominają właśnie liście. Ich charakterystycznym znakiem są nierówne brzegi pędów oraz brak cierni. Warto wiedzieć, że ten rodzaj roślin funkcjonuje pod jeszcze jedną nazwą, a mianowicie kaktusy storczykowate. Uprawia się je podobnie jak inne gatunki. Lubią światło i odpowiednie nawodnienie względem pory roku. Przy dobrej pielęgnacji są w stanie zakwitnąć.

Kaktusy kolorowe

Czyli takie, które zakwitają, wymagają czasu i cierpliwości. W zależności od rośliny, na pierwszy pączek lub pączki można czekać stosunkowo krótko, bądź nawet kilka lat. Warunki, pielęgnacja i cykl wegetacji kaktusa składa się na cały ten proces. Niezwykle ważna jest dbałość o stan hibernacji. To w nim sukulenty przygotowują się do ponownego wzrostu i być może kwitnięcia. Ważną kwestią, która może pomóc w walce o kwiatostany, jest przesadzanie. Dokonuje się go co 2-3 lata zimą, kiedy kaktus nie wypuści jeszcze pędów oczekujących. Nawożenie zalecane jest tylko wtedy, gdy do przesadzenia nie doszło w dogodnym czasie (powyżej 3 lat). Nabyć można specjalne nawozy dla sukulentów i nimi poprawić jakość gleby. Kaktusy domowe mogą być piękną ozdobą mieszkania. Różnorodność gatunków i dosyć łatwa uprawa stanowią wielkie zalety kaktusów. Tym bardziej, że oprócz ostrych, haczykowatych czy długich cierni, mają szansę zakwitnąć i cieszyć oczy kwiatami w różnych barwach. Należy tylko sumiennie i staranie prowadzić pielęgnację kaktusów, by mieć później satysfakcję z ich dobrej kondycji. Dobrą wiadomością jest też to, że większość kaktusów, która zakwitła, będzie powtarzała ten proces już co roku.