fbpx

Kabiny typu walk in – zalety i wady

Kabina walk in to inaczej kabina prysznicowa bez drzwi. Coraz częściej pojawia się w nowoczesnych mieszkaniach. Jej popularność wzrasta z roku na rok, a dostępne warianty ścianek prysznicowych walk in pozwalają na dopasowanie kabin otwartych do różnych pomieszczeń. Warto jednak zastanowić się, czy takie rozwiązanie będzie korzystne w naszym mieszkaniu. Oto zalety i wady tych innowacyjnych, przeszklonych pryszniców. 

Prysznic bez drzwi, czyli łatwość i wygoda

Przede wszystkim największą zaletą kabin prysznicowych otwartych jest funkcjonalność. Ścianki można ustawić w dowolnym kształcie i dopasować do wymiarów przyszłego miejsca z natryskiem. Pozwala to na dużą swobodę nie tylko w projektowaniu wnętrza, ale także w późniejszym użytkowaniu. Można z ulgą zapomnieć o ograniczających ruch i często zbyt małych tradycyjnych kabinach prysznicowych. 

Znacznie większą przestrzeń pryszniców walk in docenią osoby, które mają problem z poruszaniem się, używają balkoników czy poruszają się na wózkach inwalidzkich. Brak drzwi i dostęp do ścian umożliwiają nie tylko bezpieczne wejście do środka, ale również zamontowanie specjalnych krzeseł czy poręczy. Dzięki temu kabiny otwarte są ponadczasowe pod względem funkcjonalności oraz wystroju. 

Przeszklony prysznic bez osadów i kamienia

Zazwyczaj kabina prysznicowa walk in kojarzy się z koniecznością żmudnego i częstego mycia szyb. Duża powierzchnia do sprzątania zniechęca potencjalnych kupców do zamontowania prysznica typu walk in w swojej łazience. Jednak utrzymanie czystości jest niezwykle łatwe i dużo prostsze, niż przy kabinach z brodzikiem. To właśnie jego brak sprawia, że przyszły użytkownik zachowa dużo większą higienę w łazience. Często na brodzikach gromadzi się osad z mydła lub czarny nalot z grzybów pod wpływem wilgoci. Zwykle zabrudzenia te pojawiają się w wąskich szczelinach, które trudno doczyścić bez specjalnych szczotek. Najczęściej zanieczyszczona jest wnęka, po której poruszają się kółka kabin zamykanych lub progi w prysznicach z drzwi. Prysznice otwarte stawiane są od razu na płytkach w łazience bądź posiadają specjalny brodzik walk in. Jest on bardzo cienki, pozbawiony wysokich progów i przewidziane jest w nim miejsce na odpływ liniowy. Nie trzeba zatem martwić się jego czyszczeniem, czy utrudnieniem w postaci wejścia do środka. 

Jeżeli chodzi o nieestetyczne osady z mydła na szklanych ściankach, to z powodzeniem można zamówić przeszklone prysznice, które mają odpowiednią powłokę polimerową. Ich zaletą są odpornością na zacieki oraz niepozwalanie na osadzanie się kamienia. Dla osób ceniących sobie porządek i czystość, kabiny prysznicowe bez drzwi będą zatem świetnym rozwiązaniem. 

Walk in – kabina, która podkreśli charakter łazienki 

Do dobrze urządzonej łazienki aż chce się wejść i wziąć gorący prysznic! Przeważnie ta część domu jest miejscem, gdzie spędza się bardzo dużo czasu. Powinna zatem być przyjemna dla oka i zarazem pozwolić na swobodne poruszanie się. 

Kabina prysznicowa walk in daje duże pole manewru, jeśli chodzi o kwestie miejsca montażu. Dodatkowo przezroczyste ściany sprawią, że nie będzie ona wysunięta na pierwszy plan i optycznie powiększy pomieszczenie. Jej prosty, ale modny kształt będzie pasować do każdego stylu. 

Wybór koloru brodzika walk in czy wzoru szyby (ciekawą opcją są przeszklone prysznice w stylu industrialnym, czyli z czarnymi prostokątami) pozwolą wręcz stworzyć łazienkę marzeń. Natomiast wersja tradycyjna, czyli z przezroczystymi szybami, będzie idealna dla tych, którzy lubią częste zmiany. Neutralna kabina typu walk in z łatwością dopasuje się do przeróżnych projektów. Nie będzie odwracać uwagi od aranżacji, a jedynie ją podkreśli. Ich uniwersalność pod względem zajmowanej przestrzeni często umożliwi wstawienie do łazienki także wanny, co dla niektórych jest obowiązkowym punktem tego pomieszczenia. 

Czy kabina prysznicowa bez drzwi ma wady?

Nie ma produktów idealnych. Choć trudno to nazwać wadą, to najbardziej problematycznym aspektem pryszniców otwartych jest ich montaż. Wydawać by się mogło, że postawienie ścianek prysznicowych walk in jest dziecinnie proste. Niestety, aby móc cieszyć się taką kabiną, potrzebne jest bardzo precyzyjne wypoziomowanie podłogi. Musi mieć ona odpowiedni spadek i miejsce na odpływ liniowy. Odpływy produkowane są w różnej grubości, zatem istnieje szansa, by zamontować cieńszą wersję i pozwolić sobie na modną kabinę walk in. Najlepiej pomysł ten omówić z naprawdę fachową ekipą remontową. Warto szukać porządnych, uczciwych wykonawców, ponieważ niektórzy mniej zaradni lub leniwi mogą zniechęcać do wyboru tego typu pryszniców ze względu na większą ilość pracy. 

Kabiny otwarte a wilgotność w łazience

Jeżeli prysznic bez drzwi został już wybrany, to warto pomyśleć o zwiększonej wilgotności w łazience. Ciepło oraz para mogą sprzyjać powstawaniu niebezpiecznych nalotów grzybów między fugami. Szczególne narażone są na to łazienki, które nie posiadają okien. Właściciele takich pomieszczeń powinni zainwestować w dobry system grzewczy lub wentylację. Zapobiegnie to nadmiernemu gromadzeniu pary i pomoże utrzymać odpowiednią temperaturę w łazience. 

Jeśli łazienka jest przed remontem, to należy wykorzystać do jej budowy dedykowane produkty wodoodporne, np. karton gips bądź specjalne hydrofobowe farby do łazienek. Utrzymanie temperatury pozytywnie wpłynie również na komfort kąpieli. Kabiny zamykane szybciej nagrzewają się w środku, co pozwala na większy relaks. 

Czy warto kupić kabinę prysznicową bez drzwi?

Z pewnością będzie to udany zakup dla osób, które cenią uniwersalność, minimalizm i prostotę. Jeżeli podłoga w łazience umożliwia zamontowanie odpływu liniowego, to prysznic typu walk in będzie odpowiedni dla każdego pokolenia i nie sprawi problemów pod względem utrzymania czystości. Nie zdominuje wystroju, a jedynie nada mu nutę nowoczesności na wiele lat i dopasuje się do wszelkich zmian, jakie będą w nim zachodzić. Jedyne wymagania to zadbanie o dobre ogrzewanie łazienki, a kąpiel stanie się czystą przyjemnością.