fbpx

Jaki zlewozmywak wybrać do funkcjonalnej kuchni? Podpowiadamy

Zlew jest niezbędnym elementem każdej kuchni. Będziemy używać go do codziennego zmywania naczyń, dlatego warto postawić na solidne wykonanie i przede wszystkim funkcjonalność. Wydaje się, że wybór zlewozmywaka to prosta decyzja, ale to nie do końca prawda. Istnieje wiele aspektów na jakie należy zwrócić uwagę wybierając zlew. Ważny jest materiał z jakiego jest wykonany, ilość komór, wielkość i design. Podpowiadamy jaki zlewozmywak wybrać do kuchni, aby cieszyć się z udanego zakupu.

Zlewozmywak do kuchni – na jaki się zdecydować?

Wybierając zlew kuchenny warto zastanowić się najpierw do czego będzie nam on potrzebny. Jeżeli nie mamy zmywarki i nie planujemy jej kupić to lepiej wybrać większy zlew, który będzie po prostu wygodniejszy w codziennym użyciu. Większy zlew będzie także dobrym wyborem, dla osób lubiących gotować i mających dużą rodzinę. Na mniejszy zlewozmywak mogą zdecydować się osoby, które niezbyt często gotują posiłki w domu, albo po prostu nie mają miejsca w kuchni. Zlew musi być, oprócz względów praktycznych, również estetyczny. Powinien pasować do blatu i reszty kuchni. Obecnie na rynku mamy ogromny wybór zlewów, dlatego każdy jest w stanie dobrać odpowiedni do swoich potrzeb. Zlewozmywak powinien być łatwy do utrzymania w czystości i odporny na zarysowania i uszkodzenia. Na ilu komorowy zlew się zdecydować? Do wyboru mamy opcję jednokomorowe, które są wystarczające dla osób posiadających zmywarkę lub gotujących tylko dla siebie. Zlewozmywak jednokomorowy będzie wtedy wystarczający do wykonywania podstawowych czynności, takich jak mycie naczyń czy płukanie owoców i warzyw. Praktycznym wyborem jest zlew jednokomorowy z ociekaczem, czyli dodatkową półką, która pomaga w organizacji pracy. Na ociekaczu możemy odłożyć umyte talerze i sztućce, z których woda może spokojnie spłynąć do odpływu. Zlew dwukomorowy to zdecydowanie lepsze rozwiązanie jeżeli nie posiadamy zmywarki i wszystkie naczynia będziemy zmywać ręcznie. Zlewozmywaki dwukomorowe mają dwie komory i zwykle są dość głębokie. Czasami zlewy takie są również wyposażone w ociekacz. Zlewy tego typu zabierają sporo miejsca, ale są niesamowicie praktyczne i wygodne w użytkowaniu, co z pewnością docenimy podczas codziennego mycia naczyń.

Zlewozmywak – jaki materiał wybrać?

Wybierając materiał z jakiego wykonany jest zlew warto rozważyć aspekty estetyczne, a także użytkowe. Do najbardziej popularnych materiałów, z jakich wykonane są zlewozmywaki jest stal nierdzewna. Cechuję się ona odpornością na uszkodzenia i temperaturę, a także dobrą ceną. Zlewy ze stali nierdzewnej łatwo utrzymać w czystości. Aby zlew ze stali nierdzewnej cieszył nas na długo warto dobrze o niego zadbać. Po wyczyszczeniu dobrze spłukać go wodą, a potem wytrzeć do sucha. Srebrne zlewy stalowe pasują do różnych kuchni. Równie dobrze wyglądają w nowoczesnych wnętrzach, ale też tradycyjnych, domowych kuchniach. Kolejnych rodzajem są zlewozmywaki wykonane z ceramiki. Zwykle występują w kolorze białym, czarnym i brązowym i świetnie uzupełniają kuchnię z drewnianymi blatami. Czym jeszcze się charakteryzują? Zlewy ceramiczne są bardzo solidne i trudno je uszkodzić. Aby uniknąć plam i zacieków warto po użyciu zlew wycierać do sucha. Bardzo modne ostatnio są zlewozmywaki granitowe. Są niezwykle odporne na zarysowania, uszkodzenia, środki chemiczne czy temperaturę. Zlewozmywak granitowy to inwestycja na długie lata, dlatego coraz więcej osób decyduje się na jego zakup. Do jego zalet należy także to, że pasuje praktycznie do każdej kuchni. Zwykle występuje w neutralnych kolorach, ale dla fanów niecodziennych rozwiązań, istnieją także modele kolorowe np. czerwone lub zielone. Granit bardzo łatwo utrzymać w czystości. Po zmywaniu, wystarczy przetrzeć go gąbką z płynem do naczyń. Zlewozmywaki granitowe są też droższe niż pozostałe modele. Jednakże w tym przypadku cena idzie w parze z jakością.

Jakie dodatki dobrać do zlewozmywaka?

Aby ochronić dno zlewozmywaka, czyli miejsce najbardziej narażone na uszkodzenia, warto dokupić gumową kratkę lub matę wykonaną z tworzywa sztucznego. Pozwoli to uniknąć zarysowań mogących powstać podczas wrzucania do zlewu sztućców. Jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie, aby ochronić zlew przed uszkodzeniem. Kratki takie są także niesamowicie proste do utrzymania w czystości. Wystarczy opłukać je pod strumieniem bieżącej wody, a raz na jakiś czas umyć z użyciem płynu do naczyń. Płyn do naczyń postawiony obok zlewu jest praktyczny, ale także wygląda niezbyt estetycznie. Aby wprowadzić do naszej kuchni porządek, warto zainwestować w dozownik na płyn. Zwykle ma on także miejsce na odłożenie gąbki do naczyń. To rozwiązanie dodaje elegancji i pomaga w codziennym zmywaniu, gdyż dozownik z pompką jest wygodny w użyciu. Do naszego zlewu warto dokupić nakładany durszlak, który doskonale sprawdzi się podczas mycia owoców i warzyw. W małych kuchniach dobrze sprawdzi się deska do krojenia dopasowana do zlewozmywaka. Pozwala to na zaoszczędzenie miejsca i zwiększa powierzchnię roboczą, której zwykle brakuje w małych kuchniach. Deski takie dobieramy do konkretnego modelu zlewu. Bardzo praktycznym elementem jest suszarka do sztućców. Pozwala na uniknięcie nieestetycznych zacieków na ociekaczu. Suszarki takie wbrew pozorom mogą być nawet dekoracją zlewu. Do wyboru mamy ogrom kolorów i kształtów, więc spokojnie wybierzemy coś dla siebie. W sprzedaży jest także bardzo dużo organizerów do zlewu, które można zamontować w komorze zlewozmywaka, dzięki specjalnej przyssawce. Do takiego organizera możemy włożyć gąbkę do naczyń lub inne akcesoria do mycia. Takie rozwiązanie znacznie usprawni nam pracę, a dodatkowo będzie bardziej higieniczne, gdyż gąbka będzie miała możliwość swobodnie wyschnąć. Należy jednak pamiętać, aby gąbkę zmieniać regularnie co kilka dni.