fbpx

Jaki materiał na zasłony wybrać?

Aranżacja wnętrza w salonie, sypialni czy pokoju dziennym nigdy nie jest zadaniem prostym. Trzeba w końcu dobrać kolory ścian, meble i dodatki ozdobne tak, by tworzyły elegancką i spójną całość. Warto jednak pamiętać o tym, że duży wpływ na wygląd pomieszczenia mają także zasłony. Jakie zasłony wybrać do salonu oraz sypialni i jakie materiały na zasłony będą najlepsze? Między innymi na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Zasłony – dlaczego są tak istotne?

Chociaż zasłony na pozór mogą wydawać się mało istotne, w rzeczywistości są jednym z elementów wystroju wnętrza, na które zwracamy uwagę w pierwszej kolejności. Są zazwyczaj tak duże, że trudno uniknąć, by nie wychylały się na pierwszy plan. Dlatego też chociażby ze względów estetycznych warto przyłożyć należytą uwagę do tego, jakie wersje się wybiera. Poza aspektem wizualnym trzeba jednak zwrócić też uwagę na kwestie techniczne. Zasłony wykonuje się z bardzo różnych materiałów, które różnią się od siebie radykalnie, przez co trzeba dobre zastanowić się nad wyborem tego, który będzie najlepszy w danym kontekście. Ich dobór ma tak samo istotne znaczenie, jak firany, które będą znajdować się tuż za nimi.

Trzeba też pamiętać o tym, że zasłony nie tylko wpływają na to, czy całe wnętrze sprawia wrażenie spójnego czy nie, ale mogą także powiększać lub pomniejszać optycznie pomieszczenie. Ciemne, ciężkie i „masywne” zasłony mogą sprawiać, że niewielki salon czy pokój dzienny jeszcze bardziej będzie się „kurczył” w naszych oczach. Od tego, jaki materiał na zasłony wybierzemy, zależy też ilość naturalnego światła, jaka będzie wpadała do salonu czy sypialni. Niektóre zasłony z tkanin naturalnych mają większą przepustowość światła, natomiast inne skutecznie zatrzymują promienie słoneczne.

Zasłony sztuczne czy naturalne – jakie wybrać do domu?

Współcześnie do produkcji zasłon wykorzystuje się najróżniejsze materiały, które przede wszystkim dzieli się na ich rodzaj. Możemy zatem wybierać materiały naturalne lub sztuczne. Różnią się one od siebie radykalnie pod względem parametrów, które wpływają na późniejsze użytkowanie, ale zarówno te pierwsze, jak i drugie, mają swoje zalety i wady.

Zasłony z tkanin naturalnych – zalety i wady

Zasłony z tkanin naturalnych są bardzo popularne przede wszystkim ze względu na swoje właściwości. Do najpopularniejszych materiałów naturalnych należy bawełna oraz len, które nie kumulują kurzu, a także są odporne na nieestetyczne zagniecenia. Dzięki temu łatwo można uzyskać efekt pięknych, eleganckich zasłon, a co więcej, utrzymuje się on bardzo długo.

Zasłony z tkanin naturalnych często wybieramy jednak nie tylko z uwagi na korzystne właściwości, ale także dlatego, że… tęsknimy do naturalności. Prawda jest taka, że wiele osób mieszkających w centrum dużych, zabetonowanych miast robi wszystko, by mieć jak największa styczność z naturalnym światem. Len czy bawełna to idealny materiał na zasłony dla osób, które chcą wpuścić do swojego salonu nieco wytchnienia i naturalności. Takie zasłony będą doskonałym uzupełnieniem wnętrza, w którym królują drewniane panele podłogowe, korkowe dekoracje i rośliny doniczkowe.

Jaki materiał na zasłony z tkanin naturalnych będzie najlepszy? Z tkanin naturalnych do produkcji zasłon najczęściej używa się wspomnianej wyżej bawełny. Jest to tradycyjny materiał, który sprawdzał się przez długie lata, zanim jeszcze rozpowszechniły się sztuczne tkaniny. Bawełna według wielu osób wygląda bardziej estetycznie, gdyż nie charakteryzuje się lekkim połyskiem – choć nie ma wątpliwości co do tego, że po części jest to kwestia gustu. Ma też zupełnie odmienną od poliestru fakturę, więc trzeba to uwzględnić, patrząc na to przez pryzmat indywidualnych preferencji. Jeśli komuś zależy na połysku i delikatności, to może zdecydować się na zasłony jedwabne, które są bardzo popularne w ekskluzywnych aranżacjach. Zazwyczaj są to wersje satynowe, choć satyna może być też wykonana z włókien poliestrowych. Osiągniętą delikatność materiału można wykorzystać na różne sposoby, gdyż zazwyczaj dostępne są w dwóch wersjach – matowej oraz z połyskiem. Dobór więc jest kwestią indywidualnego gustu. Materiałem na zasłony, który najbardziej mieni się w słońcu, jest jednak tafta. To dość gęsty i sztywny materiał stosowany w eleganckich aranżacjach, który mieni się różnymi kolorami zmieniającymi się w zależności od kąta padania promieni słonecznych.

Zasłony z tkanin naturalnych produkuje się również ze wspomnianego wcześniej lnu. Lniane zasłony cechują się nie tylko charakterystycznym wyglądem, ale również długowiecznością, z której są znane. Można je też bez obaw prać w pralce – nie blakną i nie deformują się, nawet pod wpływem częstego czyszczenia. Wiele sklepów z wyposażeniem wnętrz oferuje również zasłony wykonane z mieszanek tkaninowych – połączenia bawełny z lnem, lnu z wiskozą czy bawełny z wiskozą. Wybór jest zatem bardzo szeroki.

Sztuczne materiały na zasłony – zalety i wady

Przede wszystkim, należy sobie otwarcie powiedzieć, że w przypadku zasłon „sztuczne” wcale nie oznacza „gorsze”. Dzięki nowoczesnym technologiom produkcyjnym współcześnie sztuczne materiały na zasłony wyglądem wcale nie odbiegają znacząco od naturalnych. Generalnie można powiedzieć, że sztuczne materiały na zasłony cenione są za swoją wytrzymałość i łatwość w pielęgnacji. Mogą jednak „łapać” kurz i zabrudzenia, przez co wiele z nich nie sprawdzi się jako odpowiednie zasłony dla alergików.

Z jakich materiałów robi się zasłony sztuczne? Materiały sztuczne, z których wykonuje się zasłony, to głównie poliester. Przy takim zastosowaniu ma on wiele zalet. Poliester jest bardzo wytrzymały, przez co świetnie sprawdzi się wtedy, gdy będzie narażony na uszkodzenia mechaniczne. Mogą one teoretycznie powstać na skutek przypadkowego pociągnięcia przez dziecko lub domowego zwierzaka. Poliester jest też bardzo łatwy w praniu, a dodatkowo nie wymaga prasowania, co w przypadku tak dużych połaci materiału jest niezwykle istotne. Sztuczne tkaniny z poliestru nie żółkną, co również jest ich ogromną zaletą i przewagą nad innymi materiałami.

Wybierając materiał na zasłony, należy uwzględnić nie tylko aspekt wizualny, ale też praktyczny. Jeśli charakterystyka pomieszczenia jest taka, że zasłony będzie trzeba często prać, lepiej zdecydować się na mniej wymagający materiał sztuczny. W przeciwnym razie zachowanie go w czystości i należytym stanie okaże się bardzo czasochłonny, a ponadto taki materiał szybciej się zniszczy. Można wziąć pod uwagę również inne rozwiązania, jak chociażby rolety, czy żaluzje, które również cieszą się popularnością.

Jak zadbać o zasłony?

Dbanie o zasłony nie jest trudne i wymagające, ale całkowite ignorowanie czyszczenia może doprowadzić do tego, że bardzo szybko stracą one blask i świeżość. Oczywiście dzieje się to przede wszystkim na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych. Zasłony w salonie czy sypialni nieustannie są narażone na działanie promieni słonecznych, które mogą przyczynić się do powstawania przebarwień czy blaknięcia. Co więcej, na zasłony wiszące przy otwartym oknie lub drzwiach balkonowych, dodatkowo może oddziaływać wiatr i krążące w powietrzu zabrudzenia.

Ale zasłony bardzo szybko mogą się brudzić nawet wtedy, gdy okna są zamknięte. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, wiele tkanin przyciąga kurz, którego w domu czy mieszkaniu nie brakuje – i on także, nieusuwany, może prowadzić do powstawania nieestetycznych smug czy przebarwień.

Dużą rolę w dbaniu o zasłony odgrywa zatem codzienna pielęgnacja. W tym celu warto od czasu do czasu usunąć osadzający się kurz – na przykład za pomocą specjalnej końcówki od odkurzacza lub miotełki do usuwania kurzu. W przypadku dużych zasłon warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ich dół – zwłaszcza, jeśli sięgają do podłogi. To właśnie tam zasłony „zbierają” najwięcej zabrudzeń.

Ważne jednak jest nie tylko czyszczenie codzienne, ale regularne pranie. Przyjmuje się, że zasłony należy wyprać co około pół roku, ale oczywiście wiele zależy tu od stopnia zabrudzenia. Przed wrzuceniem zasłon do pralki należy się zorientować, w jakiej temperaturze powinny być prane, jakich środków chemicznych można do nich używać, oraz czy w ogóle dopuszczalne jest pranie mechaniczne. Pewnym ułatwieniem mogą być specjalne programy w pralkach, przeznaczone do delikatnych tkanin. Pamiętajmy też, że niektóre tkaniny mogą zostać uszkodzone przez żelazko, dlatego niektórych zasłon nie warto prasować, a zamiast tego rozłożyć na suszarce. Jeśli jednak na materiale widoczne są zagniecenia, przeprasujmy je żelazkiem ustawionym na niską temperaturę.

Idealne zasłony do salonu – czym się kierować?

Zasłony w salonie spełniają dwie podstawowe funkcje – praktyczną oraz dekoracyjną. Mają one przede wszystkim zapewnić nam prywatność przed spojrzeniami sąsiadów, ochronić przed światłem słonecznym podczas upalnych, letnich dni oraz być ozdobą salonu. Możemy tutaj wybierać praktycznie spośród wszystkich dostępnych tkanin naturalnych i sztucznych. Uniwersalnym rozwiązaniem będą z pewnością lekkie zasłony o bardziej neutralnej barwie – na przykład szarej czy beżowej. Sprawdzą się one praktycznie w każdym salonie – niezależnie od panującego w nim stylu.

Jeśli celujemy w ciemniejsze i cięższe zasłony, musimy liczyć się z tym, że mogą one optycznie pomniejszać przestrzeń. Z takich rozwiązań warto zatem korzystać przede wszystkim w dużych, przestrzennych pomieszczeniach. Do małych salonów lepiej nadadzą się wspomniane wyżej lekkie, naturalne zasłony beżowe lub szarawe.
Jaki materiał zasłon do sypialni będzie najlepszy? Zasłony do sypialni znacząco różnią się od tych, które użyjemy w salonie. Przede wszystkim dlatego, że tu liczą się głównie względy praktyczne. Oczywiście, warto zwrócić uwagę na aspekt estetyczny, ale nie powinien on być decydujący. Chodzi w końcu o komfort naszego snu, dlatego w sypialni najlepiej sprawdzą się grube zasłony, które nie będą przepuszczały światła słonecznego. Najlepszym – a jednocześnie bardzo uniwersalnym – rozwiązaniem będą zasłony zaciemniające, które nie tylko chronią przed promieniami słonecznymi, ale również przed temperaturami.

Materiały zasłon dla alergików

Na koniec odpowiedzmy krótko na pytanie, jakie zasłony dla alergików będą najlepsze? Dobrym rozwiązaniem mogą być wspomniane wcześniej zasłony naturalne z bawełny czy lnu, które nie zbierają kurzu. Szczególnie pożądana jest tutaj tkanina bawełniana i grubym splocie, która dodatkowo będzie znacząco ograniczać przedostawanie się do salonu czy sypialni pyłków i zanieczyszczeń z zewnątrz. Co więcej, bawełniane zasłony można prać w wysokiej temperaturze, która znacząco ułatwia pozbycie się szkodliwych roztoczy.

Doskonałą – choć nieco bardziej kosztowną – alternatywą dla tych rozwiązań są jedwabne zasłony dla alergików. Tego typu zasłony są bardzo gładkie, dzięki czemu niemal w ogóle nie przylega do nich kurz i znajdujące się we wnętrzu zanieczyszczenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zasłony z naturalnego jedwabiu nie należą do najtańszych.