fbpx

Jaki materac do spania wybrać? Specjalista radzi

Odpowiednia jakość snu ma ogromne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Zarówno ilość, jak i jakość snu wpływa na naszą aktywność w ciągu dnia. Coraz więcej mówi się o tzw. higienie snu, czyli nawykach, które mają zapewnić spokojny sen, po którym będziemy wypoczęci i gotowi na nowy dzień. Regularny, zdrowy sen i brak kłopotów z zasypianiem to gwarancja udanego dnia. Dobrze dobrany do naszych potrzeb materac do spania ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i jakości snu. Materace muszą być wygodne i trwałe oraz wykonane z odpowiednich materiałów. Do wyboru mamy materace o różnych wielkościach i rodzajach. Materac powinien zapewnić stabilną pozycję kręgosłupa podczas spania.

Materace – jaki rozmiar materaca wybrać?

Rozmiar materaca różni się w zależności od kategorii wiekowej użytkownika oraz ilości osób, które mają z niego korzystać. Materace dla dorosłych można podzielić na jednoosobowe i dwuosobowe. Materac 140x 200 to rozmiar, od którego zaczynają się materace dwuosobowe. Jest to minimalny rozmiar, który zapewnia komfort spania dwóm osobom. Zdecydowanie wygodniejsze są jednak większe materace, które zapewnią wystarczająco miejsca. Na wygodę snu wpływa bardziej szerokość materaca niż jego długość, jeśli oczywiście użytkownicy mają standardowy wzrost. Materac 160x 200 lub materac 180x 200 to standardowe rozmiary, do których bez problemu dobierzemy prześcieradło i pościel. Wymiary materaca podawane są w takiej kolejności, że pierwsza liczba oznacza szerokość, a druga długość materaca. Oba wymiary podane są w centymetrach. Czasami jednak możemy spotkać się z wymiarami podanymi odwrotnie. Materace różnią się od siebie także stopniem twardości, który należy dobrać według swoich preferencji oraz wagi. Istnieją 4 stopnie twardości materacy, oznaczone literą “H”:

  • H4 – to materace bardzo twarde, dla osób powyżej 100 kg
  • H3 – materace twarde, dla osób o wadze 60-100 kg
  • H2 – materace średnio-twarde, dla osób o wadze 40-80 kg
  • H1 – materace miękkie, dla osób o wadze do 50kg

Typy materacy – na co warto się zdecydować?

Jedną z najważniejszych cech materaca jest jego wypełnienie. Wśród najpopularniejszych możemy wyróżnić materace sprężynowe, kieszeniowe, piankowe. Materace sprężynowe są często wybieranym rodzajem materaca. Są one wygodne i elastyczne, a same sprężyny są niewidoczne i niewyczuwalne. Materace kieszeniowe składają się z niepołączonych ze sobą sprężyn, z których każda umieszczona jest w osobnej “kieszeni” z materiału. Dzięki temu, że sprężyny nie mają ze sobą kontaktu, to nie wydają nieprzyjemnych dźwięków, a ugięcie jednej z nich nie wpływa na falowanie całego materaca, co docenią osoby śpiące wspólnie.  Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik ma wiele punktów podparcia, co zapewnia wygodę. Materace kieszeniowe utrzymują odpowiednią pozycję kręgosłupa podczas snu, ponieważ dostosowują się do kształtu ciała. Polecane są osobom z bólami pleców, dla których niezwykle istotne jest odpowiednie podparcie. Materace kieszonkowe przeznaczone są dla dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia, gdyż nie zapewnią odpowiedniego podparcia maluszkom, dla których lepszym wyborem są materace piankowe. Wyjątkowym rodzajem materaca jest materac tempur, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Materiał tempur został opracowany specjalnie dla NASA, ponieważ dostosowuje się idealnie do kształtu ciała, reaguje na temperaturę oraz pozwala kręgosłupowi przyjąć naturalną pozycję podczas snu. Materace tempur przynoszą ulgę wszystkim borykającym się z bólami pleców lub szyi oraz zapewniają niezwykłą wygodę podczas snu. Co niezwykłe, materace te wpływają pozytywnie na układ krwionośny i polecane są również osobom leżącym.

Materace nawierzchniowe – czym są materace nawierzchniowe?

Materac nawierzchniowy jak nazwa wskazuje możemy położyć na wierzch innego materaca, niewygodnego tapczanu lub kanapy, która nie daje odpowiedniego komfortu snu. Materace nawierzchniowe są cieńsze niż standardowe materace i bardziej elastyczne. W zależności od modelu jaki wybierzemy, możemy zwiększyć twardość lub zapewnić miękkość podłożu. To świetnie rozwiązanie, aby w prosty sposób polepszyć jakość snu i zadbać o swój kręgosłup. Co ważne materac nawierzchniowy można w łatwy sposób zwijać i transportować. Jego lekkość sprawia, że jest do doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na zakup nowego materaca lub mieszkają np. w wynajętym mieszkaniu. Dzięki materacowi zdecydowanie poprawimy wygodę podczas snu, zwłaszcza jeżeli wyczuwamy jakieś nierówności lub uwieranie. Materac nawierzchniowy może być wykonany z lateksu, pianki lub posiadać kokosowe wypełnienie. Pianki termoelastyczne charakteryzują się dużą wygodą i łatwością w zwijaniu, dzięki czemu można go zabrać ze sobą w podróż, a dodatkowo są antyalergiczne. Materac piankowy sprawdzi się także dla par, gdyż nawet przy dużych różnicach wagi, wiercenie się partnera nie będzie powodować dyskomfortu. Pianka dostosowuje się do kształtu ciała. Materac lateksowy z kolei świetnie odciąży kręgosłup, a więc sprawdzi się osobom cierpiącym na bóle pleców lub szyi. Świetnie utrzymuje odpowiednią pozycję ciała podczas snu. Wkład kokosowy to idealne rozwiązanie dla osób posiadających alergie lub astmę, ponieważ cechuje się właściwościami przeciwgrzybiczymi i antyalergicznymi. Tak jak w przypadku wyboru standardowych materaców, materace nawierzchniowe występują w różnych wymiarach oraz mają różną twardość. Rozmiar materaca zależy w największym stopniu od rozmiaru podłoża, np. kanapy, na której ma on leżeć. Wśród standardowych rozmiarów materacy nawierzchniowych możemy wyróżnić 160×200, 90×200 oraz 140×200. Dzięki materacom nawierzchniowym możemy szybko i łatwo podnieść komfort i jakość snu, przy relatywnie niedużym nakładzie pieniężnym.