fbpx

Jaki fotel biurowy będzie najlepszy dla home office? Podpowiadamy

Jaki fotel biurowy będzie najlepszy dla home office? Podpowiadamy

Podczas ostatniego roku praca wielu z nas przeniosła się z biura do domu. W okresie pandemii koronawirusa bardzo dużo osób musiało przystosować swoje mieszkania do tzw. home office. Jest to system pracy polegający na pracy z domu czy inaczej mówiąc: praca zdalna. Praca taka posiada wiele zalet m.in. mamy możliwość zaoszczędzenia czasu potrzebnego na dojazdy, jesteśmy bardziej mobilni i mamy większą swobodę w planowaniu wolnego czasu. Aby jednak móc w pełni oddać się obowiązkom zawodowym będąc w domu, musimy wydzielić sobie specjalną przestrzeń, która będzie przeznaczona tylko do pracy. W takim kąciku do pracy powinniśmy mieć ciszę i możliwość swobodnego wykonywania obowiązków. Pierwszym krokiem do stworzenia takiego miejsca jest zakup specjalnego fotela biurowego, który będzie przede wszystkim wygodny i pozwoli na odciążenie kręgosłupa podczas siedzenia. W końcu w home office będziemy spędzać w nim kilka godzin dziennie, dlatego ważne jest aby wśród wielu dostępnych modeli wybrać taki, który idealnie spełni nasze potrzeby.

Co przede wszystkim  powinien posiadać fotel biurowy?

Jaki fotel biurowy będzie najlepszy dla home office? Podpowiadamy

Jedną z najważniejszych rzeczy jest możliwość regulacji wysokości siedziska i oparcia, co znacząco wpływa na komfort użytkowania i zdrowie naszego kręgosłupa. Fotel biurowy powinien być ergonomiczny. Co to oznacza? Fotel taki powinien posiadać wszystkie elementy, które pozwolą na ich dostosowanie do użytkownika, w taki sposób, aby chronić jego zdrowie i prawidłową postawę. Do takich elementów należy specjalnie wyprofilowane siedzisko i oparcie, które pozwalają na dostosowanie się ich do kształtu odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Dzięki tym elementom jesteśmy w stanie wyeliminować negatywne skutki pracy siedzącej oraz podnieść komfort i efektywność naszej pracy. Czasem fotele biurowe wyposażone są w zagłówek, który pozwala na odpowiednie podtrzymanie odcinka szyjnego kręgosłupa. Bardzo ważna jest także stabilna podstawa fotela. Dla osób używających w pracy klawiatury, niezastąpionym dodatkiem mogą okazać się podłokietniki. Pozwolą one na stabilizację i odciążenie rąk podczas pisania. Ważne, aby posiadały możliwość regulacji wysokości, tak aby można było dopasować je do naszego wzrostu. Warto rozważyć zakup fotela biurowego z podnóżkiem, który przyniesie ulgę nogom i pozwoli się zrelaksować. Podnóżek może być wbudowany w fotel i być wysuwany w zależności od potrzeb lub  można dokupić go osobno do każdego modelu fotela. Podnóżek minimalizuje ryzyko żylaków dzięki uniesieniu nóg, co sprawia, że przepływ krwi nie jest osłabiony przez krawędź fotela. Powyżej wymienione cechy to najważniejsze elementy wpływające na komfort użytkowania takiego fotela i przeciwdziałanie chorobom kręgosłupa, spowodowanym nieprawidłową postawą.

Jaki fotel biurowy będzie najlepszy dla home office? Podpowiadamy

Kolejnym aspektem, który należy rozważyć decydując się na fotel biurowy jest materiał z jakiego jest wykonany. Najczęściej fotele biurowe wykonane są z syntetycznej eko skóry, która jest łatwa w utrzymaniu w czystości i wygląda bardzo elegancko. Z kolei fotele obite tkaniną lepiej odprowadzają ciepło i są często wykonane są z bardzo przyjemnych dla ciała materiałów. Ważne, aby w materiale były specjalne wycięcia i kanały wentylacyjne, które sprawią, że nawet w bardzo upalne dni użytkowanie takiego fotela będzie komfortowe.

Jaki fotel biurowy będzie najlepszy dla home office? Podpowiadamy

Fotele biurowe najczęściej występują w kolorze czarnym, dlatego takie modele łatwo dopasować do różnych aranżacji wnętrz. Jeżeli chcemy jednak, aby fotel spełniał nie tylko funkcję użytkową, ale także dekoracyjną to warto zdecydować się na fotel w mocnym kolorze lub nietypowym, ekstrawaganckim kształcie. Krzesła biurowe ergonomiczne zwykle są mniejsze niż fotele, ale posiadają wszystkie cechy, które wpływają na zdrowe i komfortowe użytkowanie. Do najważniejszych należą regulacja wysokości i obecność podłokietników. Fotele do biura zwykle posiadają kółka, dzięki którym bardzo łatwo możemy je przemieszczać. Minimalna ilość nóżek w fotelu obrotowym, która pozwala zachować stabilność to pięć. Dzięki temu będzie on wytrzymały i bez problemu utrzyma ciężar naszego ciała. Wygodnym mechanizmem jest specjalny hamulec, który zatrzymuje krzesło w momencie wstawania i zwalnia go kiedy z powrotem siadamy.

Jaki fotel biurowy będzie najlepszy dla home office? Podpowiadamy

Aby w pełni i bez przeszkód korzystać z fotela biurowego, szczególnie obrotowego warto rozważyć zakup specjalnej maty pod krzesło. Stosuje się je w pomieszczeniach, gdzie powierzchnia podłogi mogłaby ulec zniszczeniu podczas użytkowania fotela. Szczególnie narażone na zarysowania i uderzenia są panele podłogowe, deski czy parkiet. Mata ochronna zabezpieczy taką powierzchnię i pozwoli na uniknięcie kosztownych renowacji. Podkładki ochronne pod krzesła występują w różnych kolorach i wzorach, dlatego łatwo wkomponować je w każdą stylizację pomieszczenia. Coraz częściej możemy kupić matę z ciekawym nadrukiem, co pozwoli na dekorację wnętrza. Dodatkowym atutem jest tłumienie dźwięków szurania i toczenia się kółek. Matę pod fotel możemy położyć także na dywanie lub wykładzinie, co pozwoli na ochronę przed wytarciem czy zagnieceniami. 

Jaki fotel biurowy będzie najlepszy dla home office? Podpowiadamy

            Wybierając fotel biurowy przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na jego ergonomiczność. Odpowiedni fotel pozwoli na uniknięcie bólu pleców, nawet po całym dniu spędzonym przed komputerem. Dostosowanie do naszego wzrostu i specjalnie wyprofilowanie foteli to jedne z najważniejszych cech, które muszą być spełnione, aby chronić nasz kręgosłup. Odpowiednia postawa podczas długich godzin pracy to absolutna konieczność, aby w przyszłości uniknąć bolesnych problemów z kręgosłupem i kosztownych wizyt u lekarza. Obecnie na rynku mamy niesamowity wybór foteli, więc z pewnością znajdziemy taki, który swoim stylem dopasuje się do naszego mieszkania. Ważny jest nie tylko kształt i kolor fotela, ale również materiał z jakiego jest wykonany. Fotel biurowy to inwestycja na lata, dlatego warto podejść do tematu rozważnie. Należy pamiętać także o dodatkowych elementach, które mogą podnieść komfort użytkowania fotela biurowego takich jak podłokietniki czy podnóżek.