fbpx

Jaką szafkę na buty wybrać?

Urządzając przedpokój lub hol, nie można zapominać o podstawowym rodzaju mebla, jakim są szafki na buty. Bez odpowiedniej szafki przedpokój ciągle będzie pełen wielu par butów, które przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Nie dość, że można się o nie łatwo potknąć, to jeszcze będą one przeszkadzały w zachowaniu czystości. Na rynku jest jednak wiele modeli szafek na buty, które można swobodnie dopasować zarówno do dużych i przestronnych pomieszczeń, jak i do przedpokoi, w których priorytetem jest zachowanie jak największej ilości miejsca ze względu na ograniczony metraż. 

Jaka szafka na buty – na co zwrócić uwagę?

Kupując szafkę na buty, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów. Są to:

  • materiał wykonania,
  • konstrukcja szafki,
  • kubatura szafki,
  • ilość miejsca w szafce,
  • funkcjonalność.

Szafka na buty to mebel, który będzie użytkowany praktycznie codziennie. Musi więc być wykonany z solidnego materiału, takiego jak drewno lub metal. Szafki do butów dostępne są w różnych wersjach, więc można je dobrać adekwatnie do potrzeb, przez co warto poszukać wśród różnych modeli, by podjąć ostateczną decyzję.

Szafka na buty – z jakiego materiału powinna być wykonana?

Dobierając szafkę na buty, trzeba przede wszystkim dopasować ją do innych mebli. Czasami można przeszukać również szafki standardowe, niekoniecznie stworzone pod buty i znaleźć produkt, który spełni oczekiwania. Niektóre z szafek dostępne są w wariancie do zabudowy meblami pod wymiar, podczas gdy inne są uniwersalne i wolnostojące. To determinuje, z jakiego materiału ma być wykonana szafka. Jeśli jednak nie stanowi to większej różnicy, można zdecydować się zarówno na drewnianą, jak i metalową. Zazwyczaj metalowa szafka na buty będzie zajmowała nieco mniej miejsca, co może być bardziej wskazane w mniejszych lokalach. Drewniane szafki dla buty dla wielu są bardziej estetyczne, ale to akurat kwestia gustu, a także dopasowania do wnętrza.

Sama konstrukcja to również głównie kwestia wizualna, ale po części też praktyczna. Na rynku dostępne są szafki w wersjach całkowicie odkrytych, które są zwykłymi stelażami z półkami. Świetnie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach. Bardziej klasyczne szafki, najczęściej wykonane z drewna są całkowicie zabudowane i mają drzwiczki. Te pierwsze mogą okazać się bardziej praktyczne, jeśli komuś zależy na tym, by szybko sięgnąć po buty, jednak jeśli komuś zależy, by całość była całkowicie zakryta, trzeba zdecydować się na całkowicie zabudowane szafki z drzwiczkami. 

Zajmowana powierzchnia szafki na buty, a dostępna ilość miejsca

Zaopatrując się w szafkę, warto sprawdzić również to, czy jest w niej odpowiednio dużo miejsca. Często zdarza się tak, że szafka zajmuje stosunkowo dużą ilość miejsca pod względem kubatury, a w środku ilość miejsca na buty jest stosunkowo niewielka. W tym kontekście trzeba sprawdzić, jak są rozłożone szafki, a także czy ustawienie półek pozwoli na wygodne i sprawne sięganie po buty. Dobrze, gdy szafka na buty jest dodatkowo wyposażona w szuflady, do których można schować drobne przedmioty. Takie miejsce bardzo przydaje się w przedpokoju i można do nic schować między innymi akcesoria do czyszczenia obuwia, na które zazwyczaj nie ma miejsca.

Powiązane wpisy