fbpx

Jaką lampę do salonu wybrać?

Salon to szczególnie ważne pomieszczenie w każdym mieszkaniu i domu jednorodzinnym. To właśnie w nim domownicy spędzają najwięcej czasu, oddając się relaksowi przy ulubionym serialu czy książce lub po prostu spędzając czas w towarzystwie rodziny i znajomych. Do zapewnienia wysokiego komfortu przebywania w salonie konieczne jest oczywiście kupno odpowiednich mebli oraz właściwe ich ustawienie, a także dobranie pasujących do wystroju pomieszczenia dekoracji i ozdób. Bardzo ważną rolę odgrywa również oświetlenie – wyjątkowo istotne zarówno dla naszego zdrowia i samopoczucia, jak również wygody. W dzisiejszym artykule opowiemy o tym, jak wybrać oświetlenie salonu i jakie lampy wiszące i stojące sprawdzą się w tym pomieszczeniu.

Oświetlenie salonu – dlaczego jest tak ważne?

Zacznijmy od tego, że wiele osób stara się, aby ilość światła naturalnego wpadającego do salonu była stosunkowo duża, ponieważ – jak wiadomo – ma ono wiele zalet. Naturalne światło nie tylko poprawia nasze samopoczucie, ale także pozytywnie wpływa na zdolności umysłowe, umożliwia wytwarzanie witaminy D, zwiększa poziom energii życiowej i poprawia działanie zegara biologicznego. To właśnie dlatego w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się salonu z oszklonymi ścianami. Jednak jakkolwiek byśmy się starali, światła sztucznego nie da się uniknąć.

Sztuczne oświetlenie salonu jest oczywiście niezbędne po zmroku. Szczególnie ważne jest w okresie zimowym, kiedy zmrok zapada już o wczesnych godzinach popołudniowych. Warto pamiętać o tym, że lampy wiszące i stojące nie tylko ułatwiają nam wykonywanie różnego rodzaju czynności, ale także mogą pełnić funkcje dekoracyjne. Pomagają one podkreślić pięknie zaprojektowane wnętrze oraz wyeksponować starannie dobrane dekoracje, ozdoby, biblioteczkę czy wiszące na ścianach obrazy. Dlatego podczas projektowania oświetlenia do salonu trzeba pamiętać, że oprócz najbardziej popularnego, światła głównego, dużą rolę odgrywają również rozmieszczone w innych miejscach lampy stojące i stołowe. W celu optymalnego zaprojektowania pomieszczenia, warto podzielić je na kilka stref. Najczęściej są to trzy najpopularniejsze strefy – jadalni, relaksu i rozrywki.

Lampa nad stołem w strefie jadalni

Strefa jadalni to miejsce, w którym znajduje się duży, kilkuosobowy stół z krzesłami. Najczęściej to właśnie w niej spożywane są posiłki z rodziną, bądź też odbywają się spotkania towarzyskie w gronie rodziny czy znajomych. Szczególnie ważne jest zatem, aby miejsce to było bardzo dobrze oświetlone, tak, by emitowane przez lampy światło wspierało wzrok nawet w późnych godzinach nocnych. Do tej strefy najczęściej wybierana jest lampa wisząca, która idealnie oświetli każdą część stołu.

Podczas zakupu trzeba pamiętać o tym, aby lampa nad stołem była dobrana odpowiednio do wystroju wnętrza. Muszą one idealnie się wpasować, tak, aby strefa jadalni nie wydawała się zupełnie odrębną częścią pokoju dziennego. Na szczęście obecnie producenci oświetlenia salonu mają do wyboru najróżniejsze modele. W klasycznych, przestrzennych salonach, w których królują masywne, dębowe meble i drewniane podłogi, można wykorzystać zdobione lampy wiszące, nawet modele przypominające tradycyjne żyrandole. W pomieszczeniach skandynawskich, loftowych czy minimalistycznych sprawdzi się natomiast lampa do nowoczesnego salonu – prosta, pozbawiona zbędnych ozdobników i będąca jedynie subtelnym elementem ozdobnym.

Lampa do salonu z niskim sufitem – co jest do wyboru?

Z uwagi na to, że to właśnie w strefie jadalni najczęściej montuje się lampy wiszące, w tym miejscu musimy poruszyć kwestię pomieszczeń z niskim sufitem. Niestety, dość często zdarza się, że nisko osadzony sufit dość mocno ogranicza nasze pole manewru przy wyborze lampy do salonu. Będzie on szczególnie dużą przeszkodą w sytuacji, gdy salon chcemy urządzić w stylu klasycznym lub tradycyjnym. To właśnie w takich wnętrzach najczęściej stosuje się pokaźne lampy wiszące, które nie tylko są stosunkowo duże, ale także masywne i zdobione. Powieszenie takiej lampy nad stołem w pomieszczeniu o niższym suficie może być zgubne – będzie ona przytłaczała wnętrze swoim wyglądem, a być może sprawiała też, że poruszanie się przy stole będzie niezbyt komfortowe. Warto też mieć na uwadze fakt, że im niżej będą osadzone żarówki, tym gorzej oświetlone głównym światłem będą pozostałe miejsca w salonie.

Zdecydowanie mniejszy ból głowy będą miały osoby, które urządzają salon w bardziej nowoczesnym stylu. W tym przypadku nawet niżej osadzony sufit nie będzie katastrofą, ponieważ większość popularnych dzisiaj, nowszych stylów – takich jak skandynawski, loftowy czy minimalistyczny – doskonale komponuje się z rozwiązaniami prostymi, w których bardziej niż walory ozdobne, ceni się funkcjonalność. Lampa do nowoczesnego salonu może mieć formę minimalistycznego plafonu sufitowego, oczek sufitowych, a nawet prostej lampy wiszącej – dzięki minimalistycznej formie nie będzie ona przytłaczała wnętrza tak, jak pokaźny żyrandol.

Strefa relaksu – gdzie postawić lampę w salonie?

Strefa relaksu dla wielu osób wydaje się najważniejszą ze wszystkich. To najczęściej w niej znajduje się kanapa wraz z fotelami oraz stolikiem kawowym. Jest to ulubione miejsce do odpoczynku po długim dniu w pracy lub szkole. Można się tam wygodnie usadowić i przeczytać ulubioną książkę lub obejrzeć film czy ulubiony serial. Strefa relaksu jest jednak ważna nie tylko z tego powodu. W końcu to także tutaj bardzo często podejmujemy gości na popołudniowej kawie czy spotkaniach przy herbacie i cieście.

Jaka powinna być lampa do salonu do strefy wypoczynku? Podczas zakupu lamp do tego miejsca należy dokładnie ustalić potrzeby oraz preferencje rodziny. Mimo wszystko, najczęściej do tego miejsca wybierana jest duża, stojąca lampa do salonu. Idealnie oświetla ona całą przestrzeń, umożliwiając przy tym komfortowe czytanie książek lub przeglądanie social mediów na smartfonach. Jednak decydując się na taki zakup, trzeba pamiętać, że lampa ta powinna być dobrana odpowiednio do stylu, w którym zaaranżowany jest salon. Styl nowoczesny, który aktualnie jest najpopularniejszy, cechuje się minimalizmem, dlatego też nie sprawdzą się w nim lampy bogato zdobione. Powinny być one jednolite, w kolorze pasującym do wnętrza. Bardzo dobrym zabiegiem jest także zakup lampy w nieco mocniejszej barwie. Z pewnością będzie się ona delikatnie wyróżniać i stanie się cudowną i niepowtarzalną dekoracją.

Z pewnością dużym ułatwieniem podczas kupowania lampy stojącej do salonu jest fakt, że obecnie produkty te są dostępne w najróżniejszych modelach. Bez najmniejszego problemu znajdziesz drewniane lampy stojące z klasycznym abażurem czy stojące reflektory o dość surowym wyglądzie, które idealnie wkomponują się we wnętrza loftowe czy industrialne. Uzupełnieniem oświetlenia salonu w strefie wypoczynku może być lampka stołowa, czyli niewielki model stawiany na stoliku kawowym lub szafce obok kanapy. Nie tylko znakomicie nada się ona do stworzenia unikalnego klimatu podczas spotkania przy kawie, ale także sprawdzi się jako punktowe oświetlenie podczas czytania czy oglądania filmu.

Oświetlenie w strefie rozrywki

Strefa rozrywki to miejsce, w którym najczęściej znajduje się meblościanka, oraz sprzęt RTV, który umila każdemu domownikowi wolny czas. Może się wydawać, że w tym przypadku dodatkowe oświetlenie jest zbędne, bo przecież światło z telewizora może je doświetlić. Jednak jest to duży błąd, który popełnia bardzo dużo osób. Korzystanie z głównego oświetlenia podczas oglądania filmu, serialu czy meczu jest niezbyt dobrym rozwiązaniem z kilku powodów. Po pierwsze, utrudnia zanurzenie się w ekranowych wydarzeniach i stworzeniu klimatu sali kinowej. Po drugie, wzrok potrzebuje o wiele więcej niż samo światło z telewizora, a oświetlenie główne może za bardzo odbijać się w ekranie, przez co relaks będzie nieco utrudniony.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzą kinkiety ścienne. Odpowiednio zawieszone na ścianie za telewizorem, będą idealnym światłem uzupełniającym. Ich rozproszone światło sprawi, że wzrok nie będzie się męczył, a odpoczynek będzie czystą przyjemnością. Innym rozwiązaniem może być wykorzystanie oświetlenia dołączonego do meblościanki lub szafek RTV. Niektóre półki mają wmontowane oświetlenie punktowe, które idealnie sprawdza się podczas relaksu przed ekranem telewizora.

Jaka lampa do małego salonu?

To, co mogłeś przeczytać wyżej, dotyczy oczywiście przestrzennego salonu, w którym jest wystarczająco dużo miejsca na wszystkie trzy strefy. Doskonale zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nie każdy może pozwolić sobie na taki luksus. Jakie zatem będzie dobre oświetlenie do mniejszego salonu?

Priorytety są takie same jak w dużym salonie. Oświetlenie sufitowe to podstawa. Sprawdzą się tu zarówno lampy wiszące, jak również oczka sufitowe i wmontowane w sufit plafony. W małym salonie warto jednak powstrzymać się od montażu dużych lamp wiszących, które mogłyby pomniejszać wizualnie pomieszczenie. Znakomitym rozwiązaniem mogą być oczka sufitowe, które, choć niewielkie, mogą pięknie rozświetlić cała przestrzeń. Można je ponadto zainstalować w większej liczbie, dzieląc tym samym salon na kilka stref. Jest to rozwiązanie przydatne nie tylko w małych salonach, ale także w mieszkaniach i kawalerkach, w których salon połączony jest z aneksem kuchennym.

W zależności od wyposażenia małego salonu i naszych oczekiwań, można wykorzystać również lampy stojące czy stołowe. Przydadzą się one zarówno do stworzenia klimatycznego, romantycznego nastroju wieczorem, jak również do dodatkowego oświetlenia biurka czy stołu podczas czytania czy pracy przy komputerze.