Obecne warunki panujące na rynku, w tym galopująca inflacja sprawiają, że koszty budowy domu pną się ciągle w górę. Ceny produktów i materiałów budowlanych urosły w ciągu kilku lat o znaczną kwotę. Razem ze wzrostem cen, rośnie także cena robocizny, co w połączeniu sprawia, że budowa domu to ogromny wydatek. Budowa własnego domu to ogromne przedsięwzięcie, a w koszty, które musimy ponieść obejmują zakup działki, projektu i materiałów budowlanych niezbędnych do wybudowania surowego domu, jak i jego wykończenia. Poniżej przedstawimy jak zmienił się koszt budowy domu od 2015 roku bazując na podstawowych materiałach wykorzystywanych do jego budowy. Decydując się na budowę domu należy wziąć pod uwagę także koszty potrzebne na jego wykończenie i wyposażenie.
Koszt budowy domu – koszty budowy fundamentów
Koszt budowy domu obejmuje zakup i wykonanie jego solidnych fundamentów. Jest to pierwszy etap niezbędny do wybudowania surowego domu. Do postawienia fundamentów niezbędna jest stal zbrojeniowa, stosowana do wznoszenia konstrukcji. Jest to niezbędny materiał do wykonania elementów żelbetowych odpowiedzialnych za trwałość fundamentów. Stal zbrojeniowa wzmacnia elementy budynku takie jak elewacja czy dach. Gwarantują one wytrzymałość i trwałość konstrukcji domu. Obecnie cena stali zbrojeniowej wynosi ponad 5 tysięcy złotych za tonę, gdzie jeszcze 7 lat temu cena była około połowę niższa. Kolejnym materiałem niezbędnym do budowy fundamentów jest cement, który jest najważniejszym składnikiem betonu. Używany jest nie tylko do wykonania betonowych wylewek, ale także do murowania ścian z bloczków czy wykańczania powierzchni ścian. W 2022 roku cena za tonę cementu wynosi około 600 złotych. Podobnie do cen stali zbrojeniowych ceny cementu zwiększyły się o około połowę od 2015 roku. Całościowy średni koszt budowy domu jednorodzinnego to już o kilkanaście procent więcej niż w zeszłym roku. W porównaniu z cenami obowiązującymi siedem lat temu, koszty są nieporównywalne.
Koszt budowy domu – koszty budowy ścian domu
Koszt budowy ścian domu to kolejne koszty, które należy mieć uwzględnione w swoim budżecie. Podobnie jak w przypadku materiałów do budowy fundamentów, tak i te do budowy ścian domu bardzo zdrożały od 2015 roku. Do materiałów niezbędnych do budowy ścian należy zaliczyć cegły lub pustaki ceramiczne, beton i cement, drewno a także materiały do ocieplenia ścian. Cena bloczków z betonu komórkowego, które są niezwykle popularne podczas budowy ścian zewnętrznych, nośnych i działowych także wzrosła w przeciągu kilku lat. Beton komórkowy służyć może także do wytwarzania nadproża i innych elementów konstrukcyjnych, które poprawiają właściwości termiczne budynku. Cena pustaków i cegieł ceramicznych popularnie stosowanych do stawiania ścian domu od 2015 roku wzrosła około 7 krotnie i wynosi obecnie ponad 7 złotych za sztukę. Ogromny wzrost cen podstawowych materiałów budowlanych przekłada się na wzrost całościowych kosztów wybudowania domu.
Koszt budowy domu – etap surowy zamknięty
Koszty budowy domu podczas etapu surowego zamkniętego obejmują koszty elewacji i robót wykończeniowych. Dom w stanie surowym zamkniętym posiada już fundamenty, ściany, dach oraz okna i drzwi. Do kosztów, które należy uwzględnić na typ etapie prac budowy domu zaliczyć można materiały do wykonania elewacji zewnętrznej takie jak płytki, tynk, drewno lub cegły. Tynk jest popularnym materiałem do wykańczania różnych budynków. Możemy je podzielić na kilka rodzajów, w tym mineralne lub silikonowe. Tynki mineralne stosowane do elewacji cechują się dobrą trwałością i wytrzymałością. Tynki silikonowe są często wybierane ze względu na właściwości samoczyszczące, co jest szczególnie istotne jeżeli dom stoi w miejscu narażonym na zanieczyszczenia. Tynki silikonowe są odporne na promieniowanie słoneczne i dzięki tym właściwościom nie zmieniają koloru. Obecnie tynk silikonowy możemy kupić za około 30 złotych za metr kwadratowy, a tynk mineralny dostępny jest już od 6 zł za metr kwadratowy. Do ceny tynku doliczyć należy także cenę farby do jego pomalowania. Te materiały budowlane także znacznie droższe niż jeszcze kilka lat temu. Budowa własnego domu to ogromne przedsięwzięcie zarówno finansowe. Musimy mieć na uwadze ciągle rosnące ceny materiałów oraz ceny wykonania usług budowlanych i wykończeniowych. Mimo szybko rosnących cen ciągle budowane są nowe domy. Nic w tym dziwnego, w końcu każdy chce mieć swój wymarzony kąt, miejsce w którym będzie u siebie. Planując budowę domu należy pamiętać o dodatkowych kosztach jakie niesie za sobą wykupienie działki, otrzymanie pozwolenia na budowę, zakup projektu domu oraz wiele innych. Ceny za te usługi także ciągle pną się w górę. Po wybudowaniu domu w grę wchodzą kolejne koszty przeznaczone na prace wykończeniowe i wyposażenie domu, a także podłączenia potrzebnych mediów oraz wykonania ogrodzenia. Na koszty budowy domu składają się także jego projekt i technologia w jakiej jest wykonany a także liczba kondygnacji.