fbpx

Jak zlikwidować pęknięcia na suficie podwieszanym?

Jak zlikwidować pęknięcia na suficie podwieszanym?

Przyczyny pęknięć

Jak zlikwidować pęknięcia na suficie podwieszanym?

Sufity podwieszane przeważnie wykonywane są z płyt gipsowo-kartonowych, które opiera się na aluminiowej konstrukcji, przymocowywanej, w większości przypadków, za pomocą specjalnych wieszaków. Wykonanie sufitu podwieszanego można zostawić fachowcom albo też pokusić się o samodzielny montaż. Jeśli wybierzemy własnoręczne stworzenie konstrukcji, musimy upewnić się, że dysponujemy dużą ilością wolnego czasu. Do pracy powinniśmy też odpowiednio się przygotować, czyli poszerzyć wiedzę, zadbać o niezbędne narzędzia i wybrać optymalne warunki. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura mogą wpłynąć na jakość montażu.

Jeśli jednak nie czujemy się gotowi do samodzielnego zaprojektowania i wykonania sufitu podwieszanego, skorzystajmy z usług profesjonalnej ekipy budowlanej, remontowej czy wykończeniowej. Niepoprawny montaż to jedna z najczęstszych przyczyn pojawiania się na sufitach pęknięć. Błędy podczas tworzenia stelażu, mocowania płyt i wieszaków mogą ponadto powodować liczne odkształcenia. Powodem pęknięć często stają się również materiały o słabej jakości, na przykład klej, który po krótkim upływie czasu traci swoje właściwości. Część fachowców zwraca także uwagę na proces osiadania materiałów, który w bezpośredni sposób prowadzi do pęknięć płyt.

Możliwości naprawy i likwidacji pęknięć

Jak zlikwidować pęknięcia na suficie podwieszanym?

Ciężko jest ustalić jedyne źródło powstawania pęknięć. Możliwości jest naprawdę wiele, a niewłaściwy montaż, pośpiech, wyroby o niskiej jakości, czy też proces osiadania materiałów to tylko niektóre prawdopodobne przyczyny. Niezależnie od tego, co doprowadziło do pogorszenia wyglądu sufitu, musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Oprócz walorów estetycznych, liczy się przecież bezpieczeństwo naszych bliskich. Pierwszym krokiem jest próba kontaktu z obsługą producenta płyt, który za pośrednictwem swojego przedstawiciela, powinien poinstruować nas, czy pęknięcia wymagają drobnej naprawy, czy też są na tyle duże i poważne, że konieczna będzie interwencja w całą konstrukcję.

Jeśli możemy naprawić pęknięcia bez rozbiórki i ponownego montażu całego sufitu, możemy zdecydować się na zastosowanie tapety flizelinowej, wykonanej z włókna szklanego, która pozwala na ukrycie wszelkich rys i pęknięć, pozostawiając gładką i pozbawioną nierówności powierzchnię. Tapetę możemy bez obaw pomalować na wybrany kolor. Drugim rozwiązaniem jest ponowne spoinowanie płyt, czyli usunięcie warstw zaprawy i taśmy, a następnie oczyszczenie widocznej szczeliny, wypełnienie jej i zaszpachlowanie. Niektórzy decydują się na uzupełnianie powstałych przestrzeni za pomocą masy akrylowej, jednak ta metoda wymaga dużej precyzji i szybkości.