fbpx

Jak zerwać tapetę – poradnik dla laika

W tym artykule opisaliśmy krok po kroku jak zerwać tapetę.

Przygotowanie ma znaczenie

Do rozpoczęcia czynności zrywania niechcianej tapety niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Niestety nieodłącznym towarzyszem każdego remontu, nawet tego drobnego i niepochłaniającego wielkich kosztów, jest bałagan – nie unikniemy go również podczas usuwania tapety. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się kurzu i pyłu oraz skrócić czas sprzątania, warto, jeśli jest taka możliwość, przenieść znajdujące się w pomieszczeniu meble i sprzęty do innego pokoju lub po prostu nakryć je folią ochronną. Pamiętajmy o zabezpieczeniu kabli, gniazdek oraz ściągnięciu ze ścian zdjęć, plakatów lub obrazów.

Kolejnym elementem przygotowania jest zadbanie o odpowiednie narzędzia, które ułatwią nam pracę i przyspieszą proces pozbywania się tapety. Z pewnością przydatne będą przedmioty, takie jak: szpachelka, wiaderko, opryskiwacz, szczotka lub ściereczka do sprzątania, papier ścierny, gąbka oraz preparat do usuwania tapet, czyli specjalny środek, który osłabia działanie kleju i umożliwia szybkie zerwanie tapety. W ofertach sklepów znajdziemy preparaty w formie sprayu, płynu, a także roztworu do samodzielnego sporządzenia. Warto zaopatrzyć się również w masę szpachlową, na wypadek pojawienia się na ścianie ubytków.

Nie zapomnij o wodzie

Gdy już przygotujemy pomieszczenie, zabezpieczymy gniazdka i kable oraz zadbamy o odpowiednie narzędzia, możemy rozpocząć usuwanie niechcianego elementu dekoracyjnego. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych sposobów jest użycie ciepłej wody. Ta metoda jest szczególnie polecana dla osób, które po raz pierwszy, w domowych warunkach zamierzają usunąć tapetę. Jak za pomocą wody pozbyć się tapety? Wystarczy nawilżyć ścianę, używając gąbki namoczonej w wodzie lub opryskiwacza. Woda osłabi działanie kleju oraz spowoduje, że tapeta zacznie odrywać się od ściany. Aby przyspieszyć ten proces, do wody można dodać zakupiony preparat lub płyn do mycia naczyń.

Zmiękczona i mokra tapeta odchodzi od podłoża dużymi fragmentami. Co jednak z pozostawionymi na ścianie, mniejszymi kawałkami lub skrawkami? Możemy poradzić sobie z nimi na dwa sposoby: albo ponownie zastosować opryskiwacz z ciepłą wodą, albo też pozbyć się pozostałości tapety za pomocą szpachelki. Podczas używania szpachelki, wykonywane ruchy powinny być delikatne i ostrożne – dzięki temu unikniemy zniszczeń i konieczności wyrównywania ubytków. Jeśli na ścianie nie ma już śladu po starej tapecie, ostatnim krokiem jest szlifowanie ich powierzchni papierem ściernym oraz oczyszczenie z nagromadzonego kurzu, pyłu i widocznych resztek kleju.