fbpx

Jak zaplanować oświetlenie w domu? Łączymy praktyczność z estetyką

autor zdjęcia: Lukasz

Odpowiednio zaplanowane oświetlenie w domu to jedna z najważniejszych kwestii wpływających na codzienny komfort oraz bezpieczeństwo. Pełni jednak nie tylko funkcję praktyczną. Światło pozwala w wyjątkowy sposób kształtować przestrzeń – może optycznie powiększyć lub pomniejszyć pomieszczenie, wyeksponować jego atuty i zamaskować mankamenty. Dzięki niemu możliwe jest też wykreowanie wyjątkowej atmosfery. Jak zaprojektować oświetlenie w domu, by było nie tylko praktyczne, ale i zdobiło każde wnętrze?

Podział oświetlenia w domu

To, jak rozmieścić oświetlenie w domu, zależy przede wszystkim od układu pomieszczeń oraz potrzeb mieszkańców. Istnieje jednak pewna uniwersalna zasada, która pomaga określić, ile oraz jakie źródła światła są potrzebne.

Wewnętrzne oświetlenie – w domu jednorodzinnym, w mieszaniu w bloku oraz wszędzie indziej – powinno składać się z trzech tzw. warstw światła:

Oświetlenie główne – najczęściej umieszczone jest na suficie. W niewielkich pomieszczeniach funkcję tę pełni zazwyczaj jedna lampa – wisząca lub w formie plafonu. W dużych wnętrzach może ono składać się z kilku źródeł światła, zapewniających równomierne oświetlenie całego pomieszczenia.

Oświetlenie funkcyjne – są to różnego rodzaju kinkiety, lampy podłogowe, ale także lampki na biurkach i stolikach nocnych. W łazience do tej grupy można zaliczyć także źródła światła umieszczone przy lustrze, wykorzystywane np. przy robieniu makijażu lub goleniu. Również oświetlenie korytarza w domu, na które składają się kinkiety, najczęściej zalicza się do tej kategorii.

Oświetlenie dekoracyjne – małe reflektorki sufitowe, mocowane na półkach reflektory pojedyncze czarne lub w innym kolorze, sznury lampek, ozdobne taśmy LED – słowem, wszystko, co ma przede wszystkim tworzyć przyjemny klimat i podkreślać charakter wnętrza.

Podział ten nie jest oczywiście ścisły. W wielu przypadkach aranżacja oświetlenia w domu jest zaplanowana w taki sposób, że np. lampa funkcyjna stanowi jednocześnie dekorację. Podobnie sprawa wygląda w przypadku nowoczesnego oświetlenia LED w domu – przykładem są profile montowane przy wannach lub kabinach prysznicowych, które są zarówno praktycznym źródłem światła, jak i ciekawą dekoracją. 

Jak rozplanować oświetlenie w domu?

Choć w każdym pomieszczeniu układ oświetlenia będzie nieco inny, jego aranżacja zawsze opiera się na opisanych wyżej zasadach.

W pierwszej kolejności należy zaplanować, gdzie umieszczone zostaną lampy sufitowe. Do wielkości pomieszczenia należy dopasować nie tylko ich liczbę, ale i rodzaj. Tradycyjne, wiszące żyrandole sprawdzą się tylko w obszernych i raczej wysokich pomieszczeniach. W małych i raczej niskich wnętrzach lepszym wyborem będą np. plafony okrągłe lub niewielkie plafony sufitowe do sypialni o mniejszym metrażu, które przylegają płasko do sufitu.

Rozmieszczenie oświetlenia funkcyjnego zależy przede wszystkim od stref, na jakie podzielone jest pomieszczenie. Przykładowo, jeśli w salonie znajduje się stół, kącik wypoczynkowy oraz telewizor, każde z nich należy potraktować jako osobną strefę wymagającą indywidualnego oświetlenia. Może się ono składać np. z wiszących lampek nad stołem i stolikiem kawowym, kinkietów nad kanapą, niewielkiej czy stojącej lampy w pobliżu telewizora.

Warto przy tym zauważyć, że odpowiednio dobrane lampki nad stołem i stolikiem mogą pełnić przy okazji funkcję oświetlenia dekoracyjnego. Podobne w przypadku kinkietów, które stworzą ciekawy klimat, w razie potrzeby doświetlając ciemniejsze fragmenty pokoju.

Stworzenie praktycznego i estetycznego systemu oświetlenia wiąże się z koniecznością zakupu wielu różnych źródeł światła. Jednak jak wskazują dane marki Komfort, nie musi oznaczać to konieczności odwiedzenia wielu sklepów. Duże sklepy z wyposażeniem wnętrz stwarzają wyjątkową możliwość zakupu wielu elementów naraz – co jest nie tylko wygodne, ale i daje możliwość uzyskania rabatów lub dodatkowych benefitów. Jeśli jest taka możliwość, warto skorzystać też z opcji wykonania projektu lub wizualizacji systemu oświetlenia oraz skonsultowania go z doradcą.