fbpx

Jak zamontować próg metalowy?

Rola progu w wiatrołapie

Drzwi jako izolacja termiczna przy wejściu do budynku to podstawa, jednak na niewiele się zdadzą, jeżeli pod nimi nie znajdzie się odpowiednio zamontowany próg. Często zapomina się, jak ważną rolę odgrywa ten niewielki element wykończeniowy w domu. Dokładne uszczelnienie wnętrza to podstawa kontroli przepływu powietrza i przede wszystkim oszczędność termiczna (a więc i finansowa). Ciepłe powietrze ogrzane przez kaloryfery w zimie, będzie ulatniało się z łatwością, będąc zastępowane mroźnym z zewnątrz, natomiast w lecie żar będzie wlewał się do domu, zmuszając klimatyzację do bardziej intensywnej pracy.

Kanał montażowy to podstawa – krok pierwszy

Jeżeli budynek jest nowy, dobrze jest od razu zostawić kanały montażowe na progi. Dom remontowany wymaga wykonania takiego zabiegu, poprzez wykucie kanału w posadzce. Próg nie powinien być montowany bezpośrednio na podłodze, tylko w specjalnie przygotowanym kanale montażowym. Odpowiednie wypełnienie takiego miejsca zapewnia stabilną pozycję elementu wewnątrz oraz znacząco zwiększa izolację termiczną. W trakcie budowy doskonale sprawdzi się zabezpieczenie kanału jeszcze przed wylaniem posadzki. Można to wykonać wkładając tam styropian, aby w odpowiednim czasie z łatwością go wyciągnąć, pozostawiając miejsce na próg z właściwym wypełnieniem.

Izolacja

Kolejnym krokiem jest zlikwidowanie mostka termicznego. Jeżeli próg ma zapewniać ciepło (odpowiednią izolację), musi być wyizolowany. Montaż trzeba rozpocząć od zrobienia funkcjonalnego ocieplenia. Warto skorzystać w tym celu z przegród termicznych, zapewniających odpowiednią izolację progu. Takie elementy wyposażone są w komory wypełnione powietrzem. Próg termiczny (czyli taki wyposażony w komory z powietrzem) montuje się w kanale montażowym pod drzwiami. Zwykły próg metalowy wymaga umieszczenia pod nim materiału termoizolacyjnego, który zapewni od przenikania zimna z pod podłogi. Jeżeli ocieplenie jest już wykonane na podłodze, dobrze jest się przez nie przedrzeć i umieścić go już przy samym betonie. Należy również zadbać, aby odizolować metal od wody. Nie potrzebuje on tego od strony domu, jednak konieczne jest wykonanie zabezpieczenia przed wilgocią od zewnętrznej strony.

Przytwierdzenie progu

Trwałe i mocne przymocowanie progu metalowego to niezbędny element całej operacji. Jeżeli to zadanie zostanie wykonane niepoprawnie, będzie to skutkowało jego przemieszczaniem się podczas wchodzenia i wychodzenia, przez co prawdopodobnie go wypaczy. Rodzaj koniecznych prac zależy głównie od rodzaju progu, jaki posiadamy. Próg montujemy przy pomocy dwóch lub czterech kołków w posadzce, jeżeli kanał wylany jest betonem. Natomiast wszelkie nieszczelności zatykamy przy pomocy pianki poliuretanowej, silikonu lub innego uszczelniacza.