fbpx

Jak zabezpieczyć blat drewniany do łazienki?

 

Decyzja podczas zakupu

Kupując blat drewniany do łazienki, warto zastanowić nad samym rodzajem drewna, z jakiego został wykonany. Na rynku istnieje wiele odmian drewna, które są naturalnie odporne na uszkodzenia czy zagrzybienia. Najlepszym wyborem są z pewnością gatunki egzotyczne, które posiadają wysoką zawartość naturalnych olejów. Dzięki temu taki rodzaj blatu nie będzie podatny na działanie wilgoci. To właśnie takie drewno jest najchętniej wybierane zarówno do blatów kuchennych, jak i łazienkowych.

Olejowanie drewna

Niezależnie od gatunku drewna, jaki został zastosowany do produkcji blatu łazienkowego, bardzo ważną kwestią jest jego właściwa pielęgnacja. Do najpopularniejszych metod zabezpieczania blatu drewnianego przed uszkodzeniami jest z pewnością olejowanie. Ten zabieg wymaga czasu i cierpliwości, należy bowiem starannie wcierać wybrany olej do momentu, aż cała, wymagana ilość oleju wsiąknie w blat. Po wyschnięciu można bez obaw ponownie korzystać z blatu, pamiętając jednocześnie o regularnym powtarzaniu tego zabiegu. Ta metoda gwarantuje skuteczną ochronę blatu przed niekorzystnymi warunkami, jakie panują w łazience.

Lakierowanie blatu drewnianego

 

Innym sposobem zabezpieczenia blatu drewnianego przed uszkodzeniami jest lakierowanie. Obecnie na rynku jest bardzo szeroka oferta lakierów, które nadają się do blatów łazienkowych. Dzięki temu każdy może wybrać taki lakier, który spełni jego wymagania. Dostępne są zarówno lakiery matowe, jak i takie z efektem połysku. Wybór zależy od efektu, jaki chce się uzyskać. Warstwa lakieru zabezpiecza drewno i można mieć pewność, że wilgoć już mu nie zaszkodzi.

Blat idealny

Po wybraniu właściwego lakieru do blatu łazienkowego wystarczy nanieść odpowiednią warstwę lakieru na blat i poczekać aż wyschnie. Następnie można korzystać z produktu, nie martwiąc się zachlapaniami czy para wodną. Co więcej, blat lakierowany jest bardzo wygodny w codziennym użytkowaniu, można go bowiem czyścić standardowymi środkami. Jednak lakierowanie, podobnie do olejowania, wymaga ponawiania. Panująca w łazience wysoka temperatura powoduje ścieranie się warstwy lakieru i w efekcie zmniejszenie ochrony drewna przed wilgocią. Dlatego, co jakiś czas warto nałożyć nową warstwę lakieru. Dzięki temu będzie można cieszyć się pięknym drewnianym blatem w łazience przez wiele lat.

Powiązane wpisy