fbpx

Jak wykorzystać balkon? Praktyczne aranżacje na balkon

Piękny, duży ogród z kolorowymi kwiatami, oczkiem wodnym i soczyście zielonym trawnikiem to marzenie wielu osób mieszkających w blokach i kamienicach. Wypicie porannej kawy na tarasie, spotkanie ze znajomymi w ciepły, letni wieczór, czy zwykły relaks z książką na świeżym powietrzu nie jest jednak zarezerwowany wyłącznie dla szczęśliwych posiadaczy domów jednorodzinnych. Warto wykorzystać to, co jest często zaniedbywane, czyli balkon. Tym bardziej, że nawet niewielki balkon może zaaranżować tak, by przyjemnie spędzało się na nim czas w towarzystwie bliskich. Sprawdźmy, w jaki sposób się za to zabrać.

Kiedy urządzić balkon i od czego w ogóle zacząć?

Zacznijmy od rzeczy najważniejszej i odpowiedzenia na pytanie, kiedy zabrać się za urządzanie balkonu? Oczywiście, każdemu z nas zależy na tym, by pełna aranżacja balkonu była gotowa na sezon letni, który sprzyja spotkaniom w gronie bliskich na świeżym powietrzu. Z uwagi na to, że w ostatnich latach coraz częściej pogoda w naszym kraju staje się kapryśna i trudna do przewidzenia, urządzanie balkonu najlepiej jest przeprowadzić w okolicach połowy maja. Wtedy najczęściej nie występują już przymrozki, dlatego ze spokojem można zająć się sadzeniem roślin balkonowych, odświeżaniem przestrzeni i ewentualnym odmalowywaniem ścian czy barierki.

Jeżeli mamy pewność, że przez kilka dni będzie utrzymywała się dobra pogoda, możemy na dobre zająć się aranżacją balkonu. Przede wszystkim pod uwagę trzeba wziąć jego wymiar. Nie każdy balkon jest na tyle duży, by umieścić na nim duże, wygodne siedziska i stolik oraz dekoracje i kwiaty doniczkowe. Wtedy trzeba zmienić swoje plany i zaprojektować niestandardowe i oryginalne rozwiązania. Opowiemy o nich za chwilę – teraz powiemy tylko tyle, że mały balkon może być równie funkcjonalny, klimatyczny i piękny, co duży. Obecnie w sklepach internetowych z wyposażeniem wnętrz znajdziemy meble internetowe, które znakomicie wkomponują się w małe przestrzenie wypoczynkowe.

Jakie wybrać podłogi na balkon i taras?

Kiedy już wymiary zostały spisane, należy ocenić stan balkonu i zwrócić uwagę na ściany, barierki oraz – przede wszystkim – podłogę. Jeżeli są zniszczone, widać na nich odpryski lub po prostu z biegiem lat świeżość ich koloru wyblakła, to warto pomyśleć o renowacji bądź wymianie. Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele trwałych farb do płytek oraz ścian czy barierek. Wybierając farbę na balkon, zwróćmy uwagę, by była ona przeznaczona do użytku zewnętrznego – farba taka powinna tworzyć elastyczną powłokę, odporną na działanie czynników atmosferycznych. Dzisiaj bez problemu znajdziemy wysokiej jakości farby zewnętrzne, które łączą w sobie właściwości podkładu i warstwy nawierzchniowej, pełniącej funkcję dekoracyjną. Odświeżenie koloru ścian i barierki też z pewnością nie zaszkodzi.

Jeśli chodzi o podłogę na balkonie, do wyboru mamy kilka rozwiązań. Z pewnością najpopularniejszą opcją są płytki balkonowe, które zawładnęły polskimi mieszkaniami w ostatnich kilkunastu latach. Jednak dobrym pomysłem może być odświeżenie wyglądu balkonu i zdecydowanie się na inne rozwiązanie. Znakomicie sprawdzą się między innymi płyty betonowe lub gumowe, sztuczną trawę czy podłogę drewnianą. Płyty betonowe są łatwe w montażu, wytrzymałe i odporne na wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne, ale są również dość ciężkie. Z tego powodu ich zastosowanie na niewielkich balkonach w blokach wielorodzinnych może być niemożliwe. Zaletą drewna jest z kolei naturalny i przytulny wygląd, a minusem – wysoka cena i dodatkowe wydatki, związane z regularną konserwacją i pielęgnacją.

Świetnym rozwiązaniem będą także panele na balkon – podesty tarasowe drewnopodobne (inaczej panele kompozytowe) lub deski tekowe. Obie formy są wytrzymałe, efektowne i bardzo łatwo je wyczyścić. W zależności od materiału, z jakiego zostały stworzone, ich ceny się różnią. Tutaj koszt poszczególnej płyty często dotyczy sztuki. Gdy do dyspozycji jest więcej czasu i budżetu, to można położyć nowe płytki lub nakleić je na stare. Kiedy aspekty remontowe już są zakończone, można przejść do aranżacji.

Praktyczne meble balkonowe – jakie?

Aranżacja balkonu w bloku czy domu jednorodzinnym to oczywiście wszelkiego rodzaju dodatki, takie jak kwiaty, ozdoby czy oświetlenie. To wszystko byłoby jednak niewiele warte, gdyby w przestrzeni wypoczynkowej nie znalazły się meble balkonowe. To w końcu od nich w głównej mierze zależy to, czy na balkonie będziemy mogli z przyjemnością spędzać czas w gronie najbliższych. Jakie zatem meble sprawdzą się najlepiej podczas urządzania balkonu?

Jeżeli dysponujemy dużym balkonem, mamy praktycznie nieograniczony wybór mebli balkonowych i tarasowych – stołów, stolików, foteli, krzeseł, kanap czy leżaków. Dużą popularnością cieszą się meble wykonane z drewna krajowego lub egzotycznego. Z pewnością można dzięki nim wprowadzić do przestrzeni wypoczynkowej sporo ciepłego i naturalnego klimatu, ale trzeba pamiętać o tym, że meble takie są drogie, ciężkie i powinny być chronione przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Dobra wiadomość jest jednak taka, że na rynku jest sporo alternatyw dla krzeseł i stołów drewnianych. Na balkonie elegancko mogą się prezentować między innymi meble metalowe, z tworzywa sztucznego czy meble wiklinowe. Warto też zauważyć, że posiadacze dużych balkonów i tarasów w domach jednorodzinnych mogą wybierać spośród zarówno spośród najprostszych krzeseł i stolików kawowych, jak również dużych zestawów wiklinowych i zadaszonych kanap, czyli tak zwanych muszli. Osoby, które lubią podziałać własnymi rękoma, często budują siedziska z palet i kładą na nie wygodne materace.

Więcej problemów można mieć ze znalezieniem mebli tarasowych na niewielkie balkony, z jakimi najczęściej spotykamy się w blokach. Okazuje się jednak, że i w tym segmencie można znaleźć funkcjonalne i estetyczne rozwiązania. Nie sprawdzą się tu oczywiście wieloelementowe zestawy i duże kanapy balkonowe, ale nawet dzięki najprostszym stolikom kawowym, krzesłom i taboretom można zaaranżować przestrzeń, na której czas będziemy spędzać z przyjemnością. Na małym balkonie warto celować przede wszystkim w meble składane, które w razie potrzeby będzie można schować do mieszkania lub przechowywać na balkonie złożone, oszczędzając tym samym cenne miejsce.

Warto też zauważyć, że producenci mebli ogrodowych robią wszystko, by jak najbardziej sprostać oczekiwaniom posiadaczy małych balkonów. W sklepach meblowych można znaleźć między innymi składane blaty, które wiesza się na barierkach balkonowych. To doskonała opcja dla posiadaczy bardzo małych balkonów.

Aranżacja balkonu

Jeżeli mamy już wybrane meble balkonowe, możemy zająć się kompletowaniem roślin doniczkowych. Oprócz zwykłych skrzynek wieszanych na barierce, można wykorzystać specjalne stelaże na ścianę. Mają różne wzory i kolory, wykonane są z metalu bądź drewna. Pozwalają na różnorodne rozmieszczenie doniczek. To, co się w nich znajdzie, zależy już od preferencji lokatorów. Jedni stawiają na barwne kwiaty, a inni na zioła. Zazwyczaj połączenie kilku rodzajów roślin daje ciekawy efekt. Do kwestii zieleni, doniczek i sposobu ich rozmieszczenia powinni przyłożyć się szczególnie ci, którzy nie mają miejsca na duże meble balkonowe.

Klimatyczne oświetlenie na balkonie

Oświetlenie balkonu to aspekt, który będzie swoistą kropką nad „i” przy urządzaniu przestrzeni wypoczynkowej. W tym aspekcie posiadacze zarówno dużych, jak i małych balkonów mają praktycznie taki sam wybór. Oczywiście, stojące lampy solarne mogą „zabierać” nieco zbyt dużo przestrzeni na małej powierzchni, ale już podobne do nich lampy stołowe sprawdzą się znakomicie. Warto również zwrócić uwagę na lampiony wiszące czy lampki na baterie.

Elementami, które zwieńczą wystrój i aranżację balkonu, mogą być lampki zawieszane na barierce, czyli tak zwane girlandy świetlne. Delikatne, ciepłe światło nada magiczny klimat i sprawi, że letnie wieczory chętniej spędzi się właśnie na balkonie. Istnieją różne modele, które fantazyjnie można zakręcić wokół barierki albo ukryć wśród kwiatów. Tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia i wizja finalnego efektu, ponieważ girlandy świetlne dostępne są zarówno w wariantach przywodzących na myśl przytulne wnętrza skandynawskie, jak również w modelach bardziej surowych i gołych żarówkach, kojarzących się raczej z lampami ulicznymi i ogrodowymi czy przestrzeniami industrialnymi. Aranżacja balkonu wcale nie jest trudna i można wykonać ją tanim kosztem. Warto zajrzeć do internetu i zainspirować się pracami remontowymi innych – dziś to naprawdę łatwe.

Czy warto mieć zadaszenie na balkonie?

Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od naszych potrzeb i oczekiwań. Teoretycznie tutaj w lepszej sytuacji są osoby mieszkające w blokach – przynajmniej te, które nie mieszkają na najwyższym piętrze. Mają one bowiem zadaszenie w postaci balkonu znajdującego się nad nimi. Nie jest to oczywiście rozwiązanie ani najbardziej praktyczne, ani najbardziej estetyczne, ale w wielu sytuacjach – wystarczające. Znajdujący się nad nami balkon może ochronić przed lekkim deszczem czy padającymi promieniami słońca. Jeśli jednak chcemy się przed warunkami pogodowymi zabezpieczyć bardziej, warto zakupić markizę balkonową – najprostsze, a jednocześnie eleganckie markizy można już kupić za kilkaset złotych. Warto pamiętać, że zadaszenie na balkonie w bloku chroni nie tylko nas przed mocnym słońcem czy deszczem, ale także na przykład drewnianą podłogę, która na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych może ulec uszkodzeniu.

Właściciele dużych balkonów w domach jednorodzinnych mogą pozwolić sobie na większy komfort. Dobrym rozwiązaniem jest zadaszenie części balkonu, przeznaczonej do spotkań towarzyskich przy stole oraz zostawienie odsłoniętej części balkonu przeznaczonej do opalania. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie dachu rozkładanego. Właściciele domów jednorodzinnych są dodatkowo w o tyle lepszej sytuacji, że to, czy zamontują pergolę lub daszek na balkonie, zależy tylko od nich. Osoby mieszkające w blokach nie zawsze mają ten komfort.

Zadaszenie balkonu w bloku – przepisy

Problem z montażem zadaszenia balkonu w bloku jest taki, że nie regulują go żadne ogólne przepisy. Z drugiej strony, nie można pozwolić sobie na samowolkę. W takiej sytuacji musimy się po prostu dowiedzieć, czy na zadaszenie balkonu w bloku pozwala zarządca lub administrator całego budynku. Trzeba też pamiętać o tym, że nawet, jeśli takie pozwolenie dostaniemy, nie zawsze będziemy mogli zamontować dokładnie takie zadaszenie, jakie chcemy. Z czego to wynika? Zarządca może odrzucić naszą wizję, jeśli uzna, że nie jest ona spójna z wyglądem całego bloku. Montaż zadaszenia, które ingeruje w balkon znajdujący się nad naszym, powinien być również skonsultowany z mieszkającym wyżej sąsiadem. Jeszcze bardziej skomplikowana sytuacja ma miejsce, jeśli mieszkamy w budynku, który został uznany za zabytek – wówczas musimy dopasować się do przepisów narzuconych przez konserwatora zabytków.