fbpx

Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Jaki powinien być idealny dom? Przede wszystkim przyjazny dla swoich mieszkańców, a co za tym idzie – komfortowy w użytkowaniu. Miejsce zamieszkania musi być naszą twierdzą – bezpieczną, solidnie wykonaną i przytulną. Aby jednak tak było, trzeba najpierw postarać się zlikwidować wszelkie ewentualne niedogodności – a do tych należą na przykład niepożądane hałasy. W tym celu należy zadbać o odpowiednią izolację akustyczną ścian, stropów i instalacji. Jak powinna dokładnie wyglądać? I jak przebiega jej montaż? Wszystko wyjaśniamy.

Mostki akustyczne – jak ich uniknąć?

Obszary w budynku, które przenoszą hałas, fachowo nazywane są mostkami akustycznymi. O ich uniknięciu najlepiej zatroszczyć się już na etapie budowy. Jeżeli jednak projektant nie zadbał o to wystarczająco wcześnie – nic straconego. Na szczęście, kwestię akustyki w budynku da się w większości przypadków poprawić również podczas zwykłego remontu. Jak to zrobić? W naszym tekście postaramy się podpowiedzieć kilka najskuteczniejszych rozwiązań. Mamy nadzieję, że okażą się one dla Ciebie bardzo pomocne.

Jak wyciszyć strop?

O wyciszeniu stropu należy pomyśleć w trakcie układania posadzki lub podczas jej wymiany. Pod właściwą podłogą trzeba umieścić specjalne maty lub płyty tłumiące dźwięki. W sklepach budowlanych dostępnych jest aż kilka ich rodzajów. Jeden z nich to maty polimerowo-kauczukowe, które układa się bezpośrednio na podłożu, a dzięki swojej elastyczności doskonale dopasowują się do ewentualnych nierówności. Takich mat nie trzeba mocować, należy je skleić ze sobą za pomocą specjalnej taśmy. Inna opcja to wykonanie izolacji z granulatu keramzytowego lub płyt gipsowych. Jeszcze więcej rozwiązań mamy do wyboru w przypadku podłogi “pływającej”, czyli takiej, która nie jest na stałe przymocowana do podłoża (panele, deski). Tutaj możemy wykorzystać płyty drewnopochodne, maty polietylenowe, maty i płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS lub maty korkowe.

Izolacja ścian – jak wyciszyć ściany?

Podobnie, jak w przypadku podłóg, również o wyciszaniu ścian najlepiej pomyśleć już w trakcie ich budowy. Istotne są przede wszystkim ich ciężar i grubość – im ściana bardziej masywna, tym skuteczniej izoluje dźwięki. Duże znacznie ma także liczba warstw, z których zbudowana jest ściana – najlepsze pod tym względem są jednowarstwowe i trójwarstwowe, te składające się z dwóch warstw niestety najbardziej przewodzą dźwięki. Negatywnie wpływa tutaj również ocieplenie z użyciem styropianu lub wełny lamelowej – dlatego o wiele lepiej zdecydować się na wełnę mineralną. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są także specjalne maty wygłuszające, którymi można obić już gotowe ściany. Tego typu materiały są bardzo skuteczne i estetyczne, ale niestety – dość drogie.

Mieszkańcy każdego budynku mogą się zetknąć z całą masą rozmaitych dźwięków – rozmowami sąsiadów (dotyczy osób mieszkających w blokach), odgłosami pracujących na zewnątrz maszyn lub jeżdżących samochodów, przelewaniem się wody w rurach czy kaloryferach. Część z nas jest na tego typu niedogodności uodporniona, ale niektórzy niezbyt dobrze je znoszą. Jeśli przeszkadzają ci różnego rodzaju hałasy, to koniecznie powinieneś zadbać o izolację dźwiękową miejsca, w którym mieszkasz. Mamy nadzieję, że nasze rady okazały się dla Ciebie pomocne.