fbpx

Jak wybrać kolor farby do mieszkania?

Jeszcze nie tak dawno na ścianach w wielu domach i mieszkaniach królowały wszelkie odcienie żółci, tapety w kwiaty czy boazeria, będąca wspomnieniem z okresu PRL-u. Jednak obecnie nikt nie wyobraża sobie zamykania się na jeden kolor farby czy staromodne wzory i brązowo-złote tapety w kwiaty i geometryczne wzory. Po położeniu gładzi bądź przytwierdzeniu kartongipsów następuje pora na zapoznanie się z wachlarzem możliwości pod kątem odpowiedniego doboru koloru farby do mieszkania. Jakie są współcześnie zasady dobierania barw i jak łączyć koloru w mieszkaniu? O tym wszystkim opowiadamy w poniższym artykule.

Oświetlenie pomieszczenia a kolory ścian

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na oświetlenie poszczególnych pomieszczeń i rozmieszczenie okien. Wnętrza, które nie są nasłonecznione wystarczająco mocno, bezpieczniej jest utrzymywać w jasnych kolorach – przede wszystkim bieli, jasnej szarości czy delikatnym beżu. Zbyt długie przebywanie w mrocznych pomieszczeniach może negatywnie wpływać na nastrój i przygnębiać, a co więcej ciemne i niedostatecznie nasłonecznione pomieszczenia optycznie wydają się mniejsze niż są w rzeczywistości i mogą sprawiać nieco klaustrofobiczne wrażenie. W takich wnętrzach znacznie lepiej sprawdzają się jasne ściany, które mocniej odbijają wpadające przez okno światło i rozświetlają pomieszczenie. Dlaczego warto stosować takie kolory ścian? Łazienka może być tu dobrym przykładem – nie jest przypadkiem, że w tym najczęściej niewielkim pomieszczeniu zazwyczaj królują białe, jasno-szare lub beżowe ściany.

Brak przeszklonych ścian i nieco mniejszy metraż nie oznaczają oczywiście, że jesteśmy skazani na biały salon czy sypialnię. Wystarczy, że dwie czy trzy ściany zostaną pomalowane jasną, rozświetlającą farbą, a pozostałe mogą kontrastować poprzez ciemny odcień albo modne fototapety. Trendem, który utrzymuje się już dosyć długo odnośnie malowania mieszkania, to wybór kolorów jasnoszarych. Ich przewaga polega na tym, że są neutralne i będą pasować do różnych dodatków i dekoracji. Co więcej, szary niekoniecznie musi być w odbiorze zimnym kolorem. Obecnie dostępnych jest w sklepach dużo propozycji farb od różnych producentów. Wystarczy porównać próbniki i dokonać wyboru.

Ponadczasową propozycją są jednak ściany białe – na przykład trzy ściany w czterościanowym pomieszczeniu. Jeśli wiemy, jak łączyć kolory w mieszkaniu, z pewnością osiągniemy rezultat, w którym pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie przestrzennego, a jednocześnie przytulnego. Z białymi ścianami znakomicie komponują się meble w różnych stylach i kolorach oraz dekoracje, ozdoby i rośliny doniczkowe.

Kolory, które powiększą małą przestrzeń w mieszkaniu

Kolory, które sprawdzą się w ciemnych pomieszczeniach, to z pewnością blady róż, beż, wszelkie odcienie kremu i śmietankowe. Natomiast ciemna farba do pokoju, kuchni czy sypialni będzie odpowiednia, jeśli wnętrze jest słoneczne. Wtedy wybrane odcienie nabiorą dodatkowej głębi i intensywności. Staną się głównym elementem pomieszczenia i przyciągną uwagę. Ponadto nie będą zbyt przytłaczające i nadadzą elegancji.

Ogólne zasady dobierania barw mówią też, że ciemne kolory farb powinny być dobierane raczej do pomieszczeń o większym metrażu. Ewentualnie, na zasadzie kontrastu, możemy dobrać do ciemnych ścian jaśniejsze meble. Dobrze sprawdzi się to między innymi w przypadku nowoczesnych kuchni – ciemne, grafitowe ściany dobrze będą wyglądały, przedzierając się przez jasne szafki i blaty.

Farby z brokatem – hit czy kit?

Coraz częściej spotkać można ściany pomalowane farbą z brokatem. I to nie tylko w pokoju dziecięcym! W Internecie znaleźć można zdjęcia salonów czy przedpokoi, które zdobią lśniące drobinki. W sklepach nabyć można gotowe mieszanki farb, ale nie jest też problemem stworzyć ją samodzielnie.

Czasem dostępna paleta barw jest nieodpowiednia albo brokat jest zbyt duży. Nic prostszego – wystarczy do wybranej wcześniej farby dodać własnego świecącego pyłu. Takie rozwiązanie z powodzeniem rozświetli wnętrze, będzie ciekawą alternatywną do wszechobecnie panującego matu i nada faktury ścianom. Trzeba jednak pamiętać, że malowanie może być trudniejsze i bardziej czasochłonne. Efekt jednak wart jest włożonej pracy.

Mity na temat kolorów w mieszkaniu

Istnieje kilka popularnych mitów, które sugerują jakie wybierać kolory ścian w mieszkaniu. Jeden z nich mówi, że ciemne kolory w małym pomieszczeniu zawsze są złe. Co prawda, jak powiedzieliśmy wyżej, malowanie ścian na ciemne kolory w salonie o niewielkim metrażu jest dość ryzykowne, ale nie oznacza to, że od razu należy zrezygnować z tego pomysłu. Kolor ścian to w końcu tylko jedna z wielu składowych, które decydują o wyglądzie wnętrza i naszym samopoczuciu. Dobrze zaprojektowany niewielki salon z ciemniejszymi ścianami może być równie elegancki, przytulny i jasny, co pomieszczenie z jaśniejszymi ścianami. Przykładowo, w modnym w ostatnich latach stylu odświeżonego PRL-u vintage-owe meble z brązowymi lub białymi obiciami pięknie będą się prezentowały na tle butelkowej zieleni lub granatu. Również bambusowe akcesoria i meble w stylu loftowym mogą dobrze komponować się z ciemnymi ścianami. Kolory farb do salonu naprawdę mogą być różne.

Inny często powtarzany mit dotyczy sypialni. Według niego ściany w tym pomieszczeniu powinny być jasne, bo wśród bieli, beżu czy szarości łatwiej nam się wypoczywa. Oczywiście, jasne kolory na wiele osób działają uspokajająco, ale traktowanie tego przekonania jako faktu nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Tak naprawdę wybierając farbę do sypialni, powinniśmy wziąć przede wszystkim pod uwagę to, wśród jakich kolorów czujemy się dobrze i potrafimy wypoczywać. Popularnym trendem w ostatnich sezonach jest malowanie ścian w sypialni na „spokojne” odcienie kojarzone z naturą – piaskowe, leśne czy wspominaną już wyżej butelkową zieleń.

Dobierz spójną aranżację z kolorem

Ważniejsze niż to, jaki wybierzemy kolor ścian do mieszkania, jest to, jak zaprojektujemy całą przestrzeń z uwzględnieniem mebli, dekoracji, ozdób i dodatkowych elementów. Każdy dostępny w sklepach kolor może być dobrze wykorzystany, jeśli odpowiednio zaaranżujemy przestrzeń. Przede wszystkim należy zatem pamiętać o tym, by kolory ścian nie „gryzły się” ze stylem mebli. W salonach, pokojach dziennych i sypialniach urządzonych w stylu skandynawskim lepiej jest postawić na jasne, stonowane i pastelowe odcienie kojarzące się z naturą, natomiast bardziej wyraziste kolory – granat, bordowy czy butelkowa zieleń – lepiej sprawdzą się we wnętrzach loftowych, minimalistycznych i nowoczesnych. Na bardziej surowe odcienie można się zdecydować w pomieszczeniach industrialnych – choć tutaj także nie musimy się ograniczać do stalowych szarości. W dobrze zaaranżowanym wnętrzu industrialnym sprawdzą się ściany szare, czarne, brązowe, a nawet oliwkowe.

Psychologia, trendy, a przede wszystkim gust

O wyborze odcienia farby powinien decydować nasz gust oraz wybrany styl, który ma panować w domu. Odświeżanie koloru na ścianach ma miejsce raz na kilka lat. Dobrze jest zatem wybrać barwy, które podobają się domownikom, są dość neutralne i uniwersalne oraz mało jaskrawe. Interesujący jest też aspekt psychologiczny i reakcje człowieka na kolory. Czerwienie, pomarańcze dodadzą energii, fiolety pozwolą się wyciszyć i medytować, a zielenie zrelaksują.

Zanim finalnie wybierze się konkretną farbę na ścianę, nie można odmówić sobie wcześniejszej zabawy z próbkami. Światło w mieszkaniu o różnych porach dnia pokaże, czy faktycznie wybór będzie trafiony. Nierzadko można zaskoczyć się końcową decyzją.

Jak dobrać kolor ścian w mieszkaniu – podsumowanie

Czy wybranie odpowiedniego koloru ścian do mieszkania jest zadaniem trudnym? I tak, i nie. Z jednej strony, możliwości aranżacyjnych jest tak dużo, że znalezienie idealnego odcienia dla naszego salonu czy sypialni nie powinno być wymagające. Z drugiej strony, szeroka oferta kolorów farb i fakt, że ostateczny wygląd pomieszczenia zależy od wielu różnych czynników, sprawiają, że każdemu może zakręcić się w głowie. To właśnie dlatego wybierając kolory ścian do mieszkania warto nie działać pod wpływem chwilowego zauroczenia danym odcieniem, a pomyśleć od razu o całej aranżacji poszczególnych pomieszczeń i o tym, jak dane kolory będą komponowały się z podłogą, meblami i dekoracjami.