fbpx

Jak wybrać klamkę do drzwi zewnętrznych?

Jak wybrać klamkę do drzwi zewnętrznych?

Drzwi bez klamki stają się bezużyteczne. Niestety, pomimo tego oczywistego wniosku, większość z nich sprzedawana jest osobno. Niefunkcjonalne? Wcale nie, bo dzięki temu możemy wybrać klamkę idealnie dopasowaną nie tylko do drzwi, ale również pod naszą elewację i inne elementy zewnętrzne domu. Jak dokonać odpowiedniego wyboru? Na co w szczególności zwracać uwagę, aby nie popełnić błędów? Zapraszamy do przeczytania naszego krótkiego poradnika.

Materiał i jakość wykonania klamki

Jak wybrać klamkę do drzwi zewnętrznych?

Na rynku dostępna jest olbrzymia ilość klamek. Są wykonane z setek materiałów i często przez ich nadmiar, mamy trudność z odpowiednim wyborem tej odpowiedniej. Najwięcej dostępnych jest klamek metalowych, stalowych i aluminiowych. Dla bardziej wysublimowanych gustów producenci proponują modele drewniane, szklane, a nawet kryształowe. Czym warto się kierować przy wyborze odpowiedniego materiału? Przede wszystkim funkcjonalnością i dopasowaniem do naszych drzwi.

Nasza klamka powinna być odporna na działanie promieni słonecznych, mrozu deszczu i innych szkodliwych działań warunków atmosferycznych. Powinna być stabilna i dobra jakościowo, co oznacza, żeby nie straciła koloru, oraz po dłuższym użytkowaniu nie rozpadła się w naszych dłoniach. W tym wypadku warto przed zakupem skonsultować się ze sprzedawcą i dokładnie zapytać go, jak dany materiał będzie radził sobie z powyższymi trudnościami i czy sprzedający udziela na to gwarancji. W wielu wypadkach wyższa cena równa się wyższej jakości. Równie ważne jest dopasowanie stylistyczne z drzwiami, a także z elementami ogrodzenia lub bramy wjazdowej.

Mechanizm i montaż klamki

Jak wybrać klamkę do drzwi zewnętrznych?

Kolejnym istotnym elementem jest mechanizm klamki. Tutaj tak naprawdę decydują kwestie indywidualne. W sklepach możemy dostać klamki jednostronne, zamykane na klucz zintegrowany z klamką lub będący jej odrębną częścią. Dla fanów nowinek technicznych polecamy zapoznać się z klamkami na szyfr. To nowatorskie rozwiązanie polega na odblokowaniu mechanizmu za pomocą odpowiedniej kombinacji cyfr lub liter, które poruszając bębenek szyfrowy, otwierają nasz dom. My do drzwi wejściowych najbardziej polecamy jednak klasyczne klamki z zamkiem. Prostota jest najczęściej najlepszym rozwiązaniem.

Ostatnim ważnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze klamki do drzwi zewnętrznych, jest jej montaż. Jak podają specjaliści, montaż klamek z szyldem i rozetą różni się od siebie. Standardowe klamki są dopasowane do montażu w drzwiach o grubości między 3 cm a 6 cm. Jeśli decydujemy się na montaż w szerszym skrzydle, musimy wybrać klamkę o nieco zmodyfikowanym mechanizmie. Na koniec koniecznie trzeba zwrócić uwagę na stronę naszych drzwi. Jeśli posiadamy drzwi lewe, pasują do nich tylko lewe klamki. Zasada w identyczny sposób działa w przypadku prawej strony.