fbpx

Jak wybrać dobry regał na książki? Ekspert podpowiada

Jak wybrać dobry regał na książki? Ekspert podpowiada

Dla niektórych papierowe wersje książek są już przeżytkiem, ponieważ wszystko można znaleźć w wersjach elektronicznych. Jest jednak wiele osób, które nadal uwielbiają wziąć książkę w dłoń i cieszyć się jej lekturą. Dla niektórych są one nawet jedyną słuszną formą relaksu i chętniej po nie sięgają, zamiast oglądać różne programy w telewizji. Ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie miejsce, w których będą bezpieczne i nie zostaną w żaden sposób uszkodzone. Najlepsze do tego są dedykowane regały na książki. Dzięki nim można stworzyć prawdziwe królestwo książek, w postaci domowej biblioteczki. W jednych domach będą one obszerniejsze, w innych znacznie mniejsze. Jednak wszystkie zasługują na piękną ekspozycję oraz swoje własne miejsce. 

Jak wybrać dobry regał na książki? Ekspert podpowiada

Przede wszystkim, przed samym zakupem powinno się ustalić miejsce, w którym stanie oraz dokładnie zmierzyć wyznaczoną dla niego przestrzeń. Jest to bardzo ważne, gdyż trzeba dopasować jego wielkość, tak aby nie przytłoczył pomieszczenia. Domowe biblioteczki najczęściej ustawiane są w salonie, gdyż jest to główne miejsce odpoczynku. Za jego pomocą, w inteligentny sposób, można oddzielić strefę relaksu od pozostałych. Regały na książki świetnie sprawdzają się także w pokojach przeznaczonych na gabinet. Jak wiadomo, przerwa w pracy jest konieczna dla odświeżenia umysłu. Dzięki niej po powrocie do pracy można zyskać nowe i bardzo kreatywne rozwiązania napotkanych problemów. Świetnym pomysłem na spożytkowanie tego czasu jest właśnie przeczytanie kilka stron ulubionej książki. Z pewnością pobudzi ona umysł i pozytywnie wpłynie na dalszy czas spędzony w tym pokoju. Domowa biblioteczka będzie w nim także wyjątkową i bardzo oryginalną ozdobą. Wprowadzi do niego charakter i nada mu powagi. 

Jak wybrać dobry regał na książki? Ekspert podpowiada

Podczas zakupu nie bez znaczenia pozostaje także jego wygląd. Regał  musi być dokładnie dopasowany do aranżacji pomieszczenia, w którym stanie. Trzeba zdecydować czy będzie on otwarty czy zamknięty. Oba te rozwiązania mają swoje wady jak i zalety. Regał w formie gablotki dobrze sprawdzi się w salonie. Zapobiegnie on uszkodzeniom książek, które w tym pomieszczeniu są na to narażone. Dodatkowym atutem będzie także to, że można zawiesić go na ścianie i dzięki temu zaoszczędzić sporo miejsca, które w pokoju dziennym jest bardzo ważne. Natomiast jeśli jest on dość duży i jego metraż pozwala na ustawienie wolnostojącego mebla, warto zdecydować się na piękny, otwarty regał. Trzeba także pamiętać, że jego wielkość musi być dokładnie dopasowana do ilości posiadanych książek. Każda z nich powinna być pięknie wyeksponowana. Jeśli jednak wielkość biblioteczki jest nieznaczna, warto kupić mały, ale równie efektowny mebel. W stylu skandynawskim oraz nowoczesnym, które aktualnie są najpopularniejsze, najlepiej sprawdzą się modele minimalistyczne, najlepiej w kolorze białym lub czarnym. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że musi on współgrać z resztą elementów już znajdujących się w pokoju. Nie może być tak, że regał będzie zupełnie odrębnym i nie pasującym do wnętrza meblem. 

Jak wybrać dobry regał na książki? Ekspert podpowiada

Wybierając regał na książki trzeba wziąć pod uwagę także materiał z jakiego został wykonany. Każdemu kto decyduje się na jego zakup zależy nie tylko na wyglądzie, ale także na tym, aby długo służył i nie uległ zniszczeniu po chwili użytkowania. Tworzywo sztuczne lub stal świetnie się sprawdzą, będą służyć przez wiele lat i z pewnością uzupełnią nowoczesne wnętrza. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także drewno, które pięknie dopasuje się do wnętrza klasycznego bądź skandynawskiego.