fbpx

Jak wybrać deskę podłogową? Rodzaje drewna i ceny

Czym cechuje się drewniana podłoga?

Twarde drewno, które stosuje się przy wykończeniach podłóg, posiada wiele odmian – każdy bez problemu znajdzie więc coś, co będzie odpowiadało jego potrzebom. Odmiany te różnią się wytrzymałością, odpornością (np. na wodę), kolorami, usłojeniem, obecnością lub brakiem sęków. Wiele z tych cech jest charakterystycznych dla konkretnych gatunków drzew, a więc zależy od warunków, w jakich odbywał się proces wzrostu.

Klasyka, która pasuje do każdej aranżacji


Drewno jest materiałem pełnym klasyki i elegancji, które prawdopodobnie nigdy nie wyjdą z mody. Choć na rynku mamy dziś do wyboru wiele innych i nowoczesnych propozycji, podłogi drewniane nadal są jednym z najpopularniejszych wyborów. Nic dziwnego – pasują one do najróżniejszych aranżacji. Doskonale wkomponują się nie tylko w pomieszczenia o charakterze tradycyjnym, ale również w te nowocześniejsze.
Zanim przystąpimy do wyboru desek podłogowych, musimy zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Wybór podłogi zdeterminuje wygląd wykończeń takich jak drzwi, parapety, a nawet meble i dekoracje. Odpowiedni wybór podłóg nada charakter całemu pomieszczeniu.

Jasna czy ciemna – jaka podłoga będzie dla ciebie najlepsza?

Podłoga jest bazą przy urządzaniu wszelkich wnętrz. To właśnie do niej dobiera się wszelkie inne wykończenia, powinna ona komponować się też z kolorem ścian. Choć wszyscy o tym wiedzą, warto przypomnieć raz jeszcze, że ciemne deski zmniejszą optycznie pomieszczenie, a jasne powiększą je. Ponadto deski ułożone równolegle do kierunku padania światła będą wydawać się ciemniejsze, a te ułożone prostopadle – jaśniejsze. Przy ułożeniu równoległym połączenia desek nie rzucają się w oczy.
Ciemne podłogi, choć optycznie zmniejszają wnętrze, nadają mu ciepłego charakteru i tworzą przytulną atmosferę. Najlepiej stosować je jednak w dużych pokojach. Jasne podłogi są z kolei uniwersalne i będą pasowały do każdego wystroju.

Rodzaje drewna i koszty desek

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje drewna – pochodzące z drzew iglastych i liściastych. Te pierwsze to głównie sosna oraz modrzew. Liściaste to przede wszystkim buki, jesiony i dęby, choć pojawiają się także gatunki egzotyczne, np. wenge, palisander czy jatoba.

Drewniane deski dzielą się także na:
•    parkiet tradycyjny – najdroższy, ale i najpopularniejszy rodzaj desek. Prezentuje się estetycznie i jest trwały. Deski są grube (nawet do 22 mm), dzięki czemu z powodzeniem pełnią funkcję cieplną. Można je wielokrotnie cyklinować, co sprawia, że będą służyć przez lata. Najwyższa klasa parkietów tradycyjnych kosztuje od około 500 zł/m2.
•    mozaika parkietowa (parkiet lamelowy) – to mniej kosztowny wybór, posiadający jednak cieńsze deszczułki (do 14 mm), co przekłada się bezpośrednio na gorszą jakość i trwałość podłogi. Elementy drewniane są połączone na styk, a ich miękkość sprawia, że z czasem mogą pojawiać się odkształcenia, dlatego warto zdecydować się na twardy gatunek drewna. Wielokrotne cyklinowanie parkietu lamelowego nie jest dobrym rozwiązaniem. Cena tego typu parkietu w klasie I to około 90 zł/m2.
•    barlinek – to wybór dający kompromis pomiędzy parkietem tradycyjnym, a lamelowym. Deski te prezentują się niezwykle estetycznie i są bardzo trwałe. Koszt desek barlineckich klasy I oscyluje wokół 300 zł/m2.

Wiele rodzajów desek podłogowych sprawia, że jest spośród czego wybierać. Bez problemu dobierzemy idealną podłogę do naszych wnętrz. Choć drewno podłogowe jest wyborem kosztownym, to nie ulega wątpliwości, że dzięki trwałości i solidności jest ono warte swojej ceny – to inwestycja na lata.