fbpx

Jak uzyskać imponujący styl vintage w mieszkaniu?

Poszukując inspiracji do urządzenia wnętrza własnego mieszkania, bardzo często kierujemy się tym co aktualnie modne i nowoczesne. Czasem jednak okazuje się, że najmodniejsze jest to… co już było. Styl vintage jest doskonałym tego przykładem. Czym się wyróżnia? Dlaczego warto na niego postawić? Dla kogo będzie dobrym pomysłem? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Czym charakteryzuje się styl vintage? 

Styl vintage, zwany również retro, to sposób aranżacji wnętrz w taki sposób, by ich umeblowanie, kolory i dodatki nawiązywały do minionych czasów. W mieszkaniach urządzonych zgodnie z tym stylem nie brakuje starych mebli, które są odrestaurowane oraz tych, które nawiązują do stylistyki z okresu lat 50.-70. Bardzo ważną rolę w takich wnętrzach odgrywają dodatki, bardzo często nabyte z drugiej ręki lub na targu staroci. Wnętrza urządzane w tym klimacie są ciepłe, przytulne i klimatyczne.

Dla kogo będzie idealnym sposobem na urządzenie mieszkania?

Styl vintage to idealna propozycja dla osób, które chętnie sięgają po to co znane i sprawdzone. Świetnie pasuje do artystycznych dusz i osób, które cenią sobie klimatyczne wnętrza posiadające własny charakter. Bardzo ceniony jest również przez osoby rozmarzone, które chętnie wracają do czasów minionych i potrafią je docenić.

Przede wszystkim odpowiednie meble

Podstawą w urządzaniu mieszkania w stylu vintage są odpowiednie meble. Możemy zdobyć je na dwa sposoby. Pierwszym jest oczywiście zakup używanych wyrobów na pchlim targu. Dzięki temu zyskujemy oryginalne meble, mające często po kilkadziesiąt lat, które możemy odnowić i nadać im nowego charakteru. 

Nie zawsze jest jednak to możliwe. Dlatego też w dobrych sklepach meblowych nie brakuje obecnie propozycji stylizowanych na meble z ubiegłego wieku. Są to między innymi kanapy na metalowych lub drewnianych nóżkach, drewniane krzesła z tapicerowanymi siedziskami, drewniane stoły czy rzeźbione komody i meblościanki.

W jakich kolorach urządza się wnętrza w stylu vintage?

Styl vintage zdecydowanie lubi spójną kolorystykę. We wnętrzach, które zamierzamy urządzić zgodnie z jego założeniami, barwy powinny być naturalne i doskonale się uzupełniać. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie bieli, beżu, brązu oraz odcieni zieleni, żółci czy pomarańczy. Nie musimy rezygnować ze wzorów. Bardzo często w mieszkaniach urządzonych w tym stylu pojawiają się motywy geometryczne oraz roślinne i zwierzęce. 

Pamiętaj o dodatkach

To, co wyróżnia wnętrza urządzone w stylu vintage, to przede wszystkim klimatyczne dodatki. Wśród nich nie może zabraknąć zdjęć w kolorze sepii w naturalnych, drewnianych ramkach, kupionych na pchlim targu bibelotów takich jak wazony, pudełka czy szkatułki oraz kolorowych, ozdobnych poduszek i narzut, które doskonale rozweselą wnętrze. 

Słowem, styl vintage to ciekawa propozycja dla wszystkich osób, które lubią mieszkać we wnętrzach z charakterem i duszą. Pomieszczenia są przytulne, ciepłe, a jednocześnie funkcjonalne. Mieszkanie urządzone w tym stylu z pewnością zapewni więc nam to, czego potrzebujemy.

Powiązane wpisy