fbpx

Jak usunąć silikon i wykonać nowe silikonowanie w łazience

Jak usunąć stary silikon – tradycyjnie?

Popularną metodą jest usuwanie silikonu przy pomocy nożyka, odcinając go fragment po fragmencie. Taki rodzaj pracy wymaga bardzo dużej precyzji i staranności – silikon przytwierdzony jest szczelnie do ściany, a jego odcinanie może wiązać się z zarysowaniem płytek ceramicznych lub emalii brodzika albo umywalki.

Specjalny środek do usuwania silikonu

Prostszym, mniej czasochłonnym i prawdopodobnie skuteczniejszym rozwiązaniem jest użycie specjalnych do tego celu preparatów, oferowanych przez producentów silikonów. Opakowanie zawiera zazwyczaj dodatkowo pędzelek i szpatułkę, mające ułatwić nakładanie, a później usuwanie preparatu. Preferowany przez producenta sposób użycia, uwzględnia zastosowanie warstwy dwukrotnie grubszej niż warstwą silikonu. Dobrą praktyką w związku z tym jest usunięcie możliwie dużej warstwy z wierzchu (dzięki czemu można zaoszczędzić znaczną ilość preparatu). Po czasie określonym przez producenta, środek usuwa się wraz z silikonem przy pomocy szpatułki. Resztki można wytrzeć gąbką lub ręcznikiem. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest poprawiona przyczepność pod nowo nakładany silikon. Podkład jest wyczyszczony, odtłuszczony i gotowy do ponownego uszczelniania.

Jak nałożyć nowy silikon?

Pierwszym i bardzo istotnym krokiem, jest wybranie odpowiedniego rodzaju silikonu w zależności od materiału, na jakim ma być zastosowany i warunków, jakie będą panowały w danym pomieszczeniu. Istnieje podział na silikony kwaśne i neutralne oraz na silikony sanitarne, silikony szklarskie czy silikony do tworzyw sztucznych. Przed przystąpieniem do pracy dobrze jest nakleić taśmę malarską w miejscach zagrożonych zabrudzeniem. Następnie (po zdjęciu nakrętki z pojemnika) należy przyciąć końcówkę tuby, nałożyć nakrętkę i wyciąć jeszcze raz końcówkę tuby pod takim kątem, aby wielkość otworu była taka sama jak w szczelinie, w której znajdzie się silikon. Całe opakowanie montujemy na pistolet dozujący i równomiernie rozprowadzamy preparat na docelowym miejscu (z lekkim nadmiarem masy). Kiedy jest już nałożony, wygładzamy fugę palcem zwilżonym w wodzie z mydłem. Można też zrobić to przy pomocy specjalnej szpachelki w taki sposób, aby woda nie miała miejsc, gdzie mogłaby się zebrać i obniżyć wartość fugi. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o wczesnym zdjęciu taśmy ochronnej – zrobienie tego dopiero po utwardzeniu silikonu, najprawdopodobniej uszkodzi go i rozszczelni.