Zwiń zakładkę
Ulubione
Lista zakupowa
Dom Mania

Jak urządzić klasyczną kuchnię?

Jeśli szukasz stylu, który niezależnie od czasów w jakich żyjemy, panujących trendów czy gustów, o których zgodnie z zasadą nie będziemy dyskutować, zawsze się sprawdzi, postaw na klasykę. Ponadczasowy charakter tej estetyki to pierwszy powód, dla którego postanowiłam napisać ten tekst. Druga pobudka, która tylko przypieczętowała decyzję o tym, że chcę przybliżyć Wam ten temat, naszła w chwili, gdy szukałam zdjęć.

Jak urządzić klasyczną kuchnię?

Po poproszeniu wszechwiedzącego wuja o to, aby zarzucił mi jakieś inspiracje z kuchnią klasyczną w roli głównej, nie mogłam uwierzyć własnym oczom. Stwierdziłam, że muszę zmienić historii bieg i pokażę Wam jak fajnie można zaaranżować kuchnię w tym stylu.

 

Postaw na stonowane kolory

 

W stylu klasycznym ważne, aby poruszać się w konkretnej tonacji. Nie możemy przesadzać ze zbyt dużą ilością kolorów. Jako jeden / dwa podstawowe najlepiej wybrać stonowane, ciepłe barwy. Dopełnieniem może być jeden bardziej wyrazisty kolor.Przy tym należy dodać, że klasyka uwielbia tak samo ponadczasowe materiały, dlatego warto sięgać po ciemne drewno, marmur, a nawet złote akcenty, na przykład w postaci uchwytów przy meblach, albo armatury kuchennej.

 

Zwracaj uwagę na jakość

 

Kuchnia klasyczna nie toleruje bylejakości. Dlatego meble powinny być wykonane z litego drewna, albo ewentualnie okleiny. Mile widziane są antyki. Jeśli tylko mamy miejsce możemy pokusić się o wiekową witrynkę w stylu shabby chic, w której wyeksponujemy dobrej jakości zastawę z porcelany. Często słyszy się, aby wystrzegać się w tym stylu dekoracji. Ja ujęłabym to nieco inaczej i tu znowu odniosę się właśnie do tej pożądanej jakości. Wybierając dodatki do kuchni klasycznej musimy się nastawiać na to, że będą one bardzo dobrze wykonane i z trwałych materiałów (marmur, brąz). Wynikające z tego bogactwo stylistyczne sprawia, że powinniśmy uważać z ich ilością (umiar jest jak najbardziej wskazany). Szlachetne dodatki same w sobie zdobią wnętrze i wcale nie trzeba ich całej masy. Wybierając konkretną rzecz możesz odnieść się do sztuki starożytnej.

 

Nie szalej z aranżacją

 

W kuchni klasycznej nie ma miejsca na artystyczne szaleństwo, które wyraża się eklektyczną mieszanką. Każdy znajdujący się tu element powinien prowadzić ze sobą swoisty dialog, a jeśli czasami jesteśmy rozdarci między rozumem, a sercem, zawsze uzbrajajmy się w słowo klucz w aranżacji w stylu klasycznym – powściągliwość!

 

Ponadto warto wiedzieć, że aranżacja w tym klimacie polega na zachowaniu równowagi form. I tak, na przykład oczywiście, że możemy sobie pozwolić na kryształowy żyrandol, ale na miłość boską, na tym zakończmy (chyba, że w duszy nam gra połączenie klasyki z glamour). W klasycyzmie dopełnieniem biżuteryjnego oświetlenia będą proste meble. W żadnym wypadku nie możemy doprowadzić do przeładowania.

NEWSLETTER | Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco. Okazje czekają!