Zwiń zakładkę
Ulubione
Lista zakupowa
Dom Mania

Jak urządzić garderobę w sypialni?

Niewielkie mieszkania muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Często brakuje w nich miejsca i przestrzeni. Marzeniem każdej kobiety jest jednak garderoba – miejsce, w którym będzie mogła przechowywać ubrania i będzie miała ich dobry przegląd.

Jak urządzić garderobę w sypialni?

Mówiąc o garderobie, przychodzi nam na myśl duże pomieszczenie z licznymi wieszakami i szufladami – coś niemożliwego do zaaranżowania w mieszkaniu o niedużym metrażu.

Czy na pewno? Aby stworzyć garderobę w małej sypialni, wystarczy trochę kreatywności i technicznego zmysłu. Jest to trudne, ale z pewnością nie niemożliwe! Podpowiadamy, jak się za to zabrać.

Garderoba w sypialni – tak czy nie?

Wydzielenie miejsca na garderobę w sypialni to bardzo praktyczne rozwiązanie. Można uznać, że oba pomieszczenia niejako się ze sobą wiążą, dlatego scalenie ich w jedno będzie po prostu wygodne dla mieszkańców. Znacznie lepiej jest mieć ciuchy pod ręką, tuż po wyjściu z łóżka, niż przemierzać całe mieszkanie w poszukiwaniu stroju na dany dzień.

Ważnym aspektem planowania sypialni jest metraż i budżet. Jak odpowiednio zagospodarować przestrzeń, by nie pomniejszyć sypialni, ale cieszyć się odpowiednio dużą garderobą?

Drogo, ale solidnie: ściana działowa

Budowa ściany działowej to bez wątpienia najdroższa, ale i najbardziej profesjonalna metoda wydzielenia w sypialni garderobianej powierzchni. Jest to solidny wybór, ale nadaje się raczej do nieco większych sypialni, gdzie aranżując garderobę nie musimy z obawą liczyć każdego centymetra. Ściana działowa zapewnia estetyczny wygląd – całość jest bowiem ukryta za drzwiami.

Choć jest to świetna metoda, jeśli zależy nam na porządku, to warto zastanowić się, czy mamy do tego rozwiązania odpowiednio dużo miejsca. Nie sprawdzi się ono w małej sypialni, zabierze wówczas przestrzeń w obu pomieszczeniach i żadnym nie będziemy mogli cieszyć się w pełni.

Niedrogo i estetycznie: zabudowa wnęki

Zabudowa wnęki lub umiejscowienie w niej szafy to jeden z najpopularniejszych sposobów na aranżację garderoby w sypialni. Wydatek ten nie będzie obciążeniem dla naszego budżetu, ponieważ wystarczą szyny i przesuwane drzwi. Dzięki temu mamy odpowiednio dużo miejsca na półki oraz – jeśli nie chcemy, by nasz ciuchowy dobytek znajdował się na wierzchu – prowizoryczne fronty szafy.

Jeśli możemy sobie na to pozwolić, warto zainwestować w szafę wnękową ze ściankami po bokach i z tyłu. Ubranianie będą wówczas w kontakcie ze ścianą, a całość będzie prezentowała się solidniej i estetyczniej.

Szybko i tanio: za parawanem

Szybkim, tanim i łatwym sposobem na zaaranżowanie garderoby w sypialni jest zakrycie jej za zasłoną lub parawanem. Materiał, jakim chcemy oddzielić oba pomieszczenia, zależy od naszych preferencji: może to być ładna, ozdobna kotara, parawan z ciekawym wzorem lub przesuwane panele.

Należy pamiętać o tym, że miejsce, jakie wydzielimy na garderobę, musi być dostosowane do rozmiarów sypialni - garderoba nie powinna przesadnie jej pomniejszać, ale musi być na tyle komfortowa, by można było się w niej w miarę swobodnie poruszać i – co najważniejsze – zmieścić odpowiednią ilość odzieży.

NEWSLETTER | Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco. Okazje czekają!