fbpx

Jak urządzić domową biblioteczkę?

Każdy miłośnik literatury wie, że jego pasja jest nie tylko wciągająca i pozwalająca na stałe poszerzanie swoich horyzontów, ale również bywa nieco kłopotliwa i uciążliwa dla innych domowników. Stosy książek znajdujące się w miejscach nie zawsze do tego przeznaczonych sprawiają, że wnętrza wyglądają chaotycznie, a sam czytelnik często ma problemy ze znalezieniem książki, po którą chce sięgnąć. Na szczęście, można łatwo to zmienić i sprawić, że pokaźne zbiory książek staną się prawdziwą ozdobą mieszkania. Rozwiązaniem jest domowa biblioteczka. Jak ją stworzyć? Przekonajmy się.

Gdzie warto urządzić domową biblioteczkę?

Wielu czytelników, którzy marzą o stworzeniu biblioteczki w domu, ma wątpliwości co do tego, jakie pomieszczenie będzie do tego najodpowiedniejsze. Na szczęście, istnieje sporo możliwości. Wiele osób decyduje się na urządzenie biblioteczki w miejscu wypoczynku, które jest jednocześnie sercem domu, czyli w salonie. Nie ma w tym nic dziwnego. Odpowiednio skonstruowane regały oraz dobrze ułożone książki mogą być prawdziwą ozdobą tego pomieszczenia. 

Nie jest ono jednak jedynym, które możemy przeznaczyć na stworzenie własnego księgozbioru. Doskonale sprawdzi się również gabinet, w którym pracujemy (jeśli takowy posiadamy) lub sypialnia. Słowem, wszystko zależy wyłącznie od nas. Niezależnie od tego, na jakie pomieszczenie się zdecydujemy, pamiętajmy, że książki nie muszą być schowane za szkłem. Otwarte półki, do których dostęp ma każdy z domowników, są o wiele ciekawszą propozycją.

Regały na całej ścianie – niezwykle efektowna ozdoba mieszkania

W sieci możemy znaleźć wiele ciekawych inspiracji na stworzenie własnej domowej biblioteki. Wśród tych, które prezentują się najbardziej imponująco, wymienić należy regały, które zajmują całą ścianę pomieszczenia. Nie da się ukryć, że takie biblioteczki domowe są nie tylko praktyczne (mamy pewność, że nie zabraknie nam miejsca na nowe tomy), ale również prezentują się doskonale i stanowią prawdziwą ozdobę pomieszczenia, w którym się znajdują. Decydując się na taką bibliotekę domową pamiętajmy, że książki wcale nie muszą leżeć na każdej półce w jednakowy sposób. Jeśli na niektórych z nich ułożymy je poziomo, zyskamy naprawdę ciekawy efekt, który przykuje uwagę.

Niecodzienne rozwiązania – dla miłośników nowoczesności

Proste, klasyczne formy nie są tym, co pasuje do wystroju mieszkania? To nie problem! I tak może pojawić się w nim stylowa, domowa biblioteczka. Regał na książki nie musi mieć bowiem nudnej, prostokątnej formy. Prawdziwym hitem, już od kilku sezonów, są półki, które wieszane są na skos. Dzięki temu prezentują się niezwykle nowocześnie i efektownie, a przy tym są w stanie zmieścić równie dużo książek, co ich standardowe odpowiedniki. W przypadku takich półek musimy pamiętać jedynie o tym, żeby ich niższa krawędź dotykała ściany lub miała zamkniętą formę, która uniemożliwi książkom spadanie. Na szczęście, oferta tego typu niecodziennych rozwiązań jest naprawdę szeroka. Znaleźć możemy gotowe zestawy półek, które zawiesza się w różnorodny, fantazyjny sposób. 

Co oprócz półek?

Każdy miłośnik książek wie doskonale, że aby móc w pełni zanurzyć się w ciekawej lekturze, potrzeba odpowiednich warunków. Dlatego też, jeśli posiadamy w mieszkaniu wystarczającą ilość miejsca, warto poza półkami na książki zadbać również o stworzenie kącika czytelniczego w ich pobliżu. Wbrew pozorom nie potrzeba dużo – wygodny fotel i podnóżek lub wracające do łask szezlongi wystarczą, by czytanie stało się znacznie przyjemniejsze. 

Jeśli zdecydujemy się na organizację takiego kąciku przy swojej domowej biblioteczce, pamiętajmy o tym, że całość powinna być spójna. Przykładowo, rustykalny, bujany fotel nie będzie pasował do minimalistycznych regałów powieszonych na skos. Bardzo ważne jest również oświetlenie. Jeśli często czytamy po zmierzchu, warto zadbać zarówno o zakup lampki, która oświetli nam czytaną książkę, jak i o oświetlenie półek, dzięki któremu bez trudu znajdziemy tytuł, którego szukamy. W tej roli doskonale sprawdzą się punktowe lampki LED, które zapala się przez dotknięcie. 

Gdy brakuje miejsca

Czasem zdarza się tak, że nie możemy pozwolić sobie na zajęcie całej ściany salonu, gabinetu czy sypialni. Jednocześnie chcemy by domowa biblioteka znajdowała się w jednym miejscu, nie na kilku rozproszonych po całym mieszkaniu półkach. Co możemy zrobić w takim przypadku? Aranżacje domowych bibliotek mogą wykorzystywać miejsca, z których i tak nie korzystamy. Miejsce pod schodami na piętro, rozmaite wnęki wynikające z rozmieszczenia pomieszczeń czy niskie ściany pod skosami – wszędzie tam możemy stworzyć własną biblioteczkę, która zajmie miejsce, którego i tak nie wykorzystamy w inny sposób. Jeśli więc uważasz, że brakuje ci przestrzeni – rozejrzyj się dokładnie po swoim mieszkaniu. Podsumowując, biblioteczki domowe mogą mieć różne wielkości, kształty, a nawet sposoby ułożenia książek. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, pozwolą one zapanować nad naszymi księgozbiorami, a jednocześnie uczynią z nich prawdziwy atut. Dlatego też każda osoba, która kupuje sporo książek, powinna zastanowić się nad wygospodarowaniem i urządzeniem takiego kącika w swoim domu.