fbpx

Jak uczynić dom ekologicznym?

Ekologia zaczyna odgrywać coraz większą rolę we współczesnym budownictwie. Ludzie decydujący się na budowę nowego domu lub modernizację już postawionego spośród dostępnych rozwiązań funkcjonalnych często starają się wybierać te najbardziej ekologiczne, które pozwolą im choć trochę zadbać o planetę. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom branża budowlana tworzy kolejne rozwiązania ukierunkowane na ochronę środowiska. Wiele z tych innowacji przynosi korzyści nie tylko ekologiczne, ale też finansowe.

Jak stworzyć dom przyjazny środowisku?

Ekologiczny dom różni się od tradycyjnego pod kilkoma względami. Przede wszystkim do jego budowy wykorzystywane są naturalne materiały, na przykład drewniane bale, zamiast standardowych pustaków ceramicznych czy betonu komórkowego. Wyróżnik ekologicznego budynku stanowi także izolacja – w takim domu stosuje się ocieplenie ścian i dachów w formie pianki natryskowej oraz systemy warstwowego montażu okien i drzwi, co gwarantuje konstrukcji optymalną szczelność i dzięki temu pozwala ograniczyć straty ciepła, a w efekcie również obniżyć wydatki na ogrzewanie. Dużą energooszczędność w ekologicznym domu gwarantuje też oczywiście fotowoltaika, czyli panele słoneczne produkujące zieloną energię – to zdecydowanie najpopularniejsza obecnie pro-ekologiczna innowacja stosowana powszechnie w budownictwie. Ekologiczny dom w swoim projekcie często uwzględnia ponadto takie rozwiązania jak przydomowa oczyszczalnia ścieków czy dodatkowy obieg wody wykorzystujący deszczułkę – nie cieszą się one, co prawda, tak dużą popularnością jak fotowoltaika, ale warto o nich pomyśleć, jeśli chce się zadbać o ekologię i stan swojego portfela. Więcej na polubiszremont.pl

Jak żyć w zgodzie z naturą w ekologicznym domu?

Aby można było uznać dom za ekologiczny, musi on nie tylko spełniać większość powyższych kryteriów, ale też być ekologicznie użytkowany. Dlatego należy w swojej codziennej rutynie uwzględnić praktyki, które pozwalają przysłużyć się środowisku, a przy tym nie kosztują wiele wysiłku. Najważniejsze z nich to segregacja i recykling odpadów, redukcja zużycia plastiku, przemyślana konsumpcja oraz rezygnacja z kąpieli w wannie na rzecz prysznica. Warto też zastąpić chemię domową naturalnymi środkami czystości, a butelkowaną wodę mineralną filtrowaną wodą z kranu. Takie małe zmiany przynoszą duże efekty, dlatego powinna wprowadzić je w swoim życiu każda osoba, dla której ekologia ma znaczenie.