fbpx

Jak przygotować się do montażu zestawu podtynkowego?

Co warto wiedzieć na samym początku?

Przede wszystkim istotne jest to, iż instalacja podtynkowa urządzeń sanitarnych nie jest szczególnie skomplikowana, a jednocześnie pozwala na osiągniecie wielu istotnych korzyści. Przede wszystkim zapewnia poprawę funkcjonalności i wyglądu łazienki, a także umożliwia zaoszczędzenie dodatkowej przestrzeni (można ją wykorzystać na dodatkowe szafki czy półki). Ponieważ prawidłowo przeprowadzona instalacja gwarantuje, że cały stelaż będzie schowany w ścianie, a na zewnątrz będzie widoczna jedynie ceramika, w ten sposób można zyskać pole do popisu w zakresie aranżacji wnętrza. Minimalistyczny design to hit tego sezonu!

Najważniejsze zasady

Aby cały proces przebiegł pomyślnie, należy znać pewne podstawowe zasady. Przede wszystkim warto zorientować się, jakie modele są dostępne na rynku – wyróżnia się stelaże przeznaczone do zabudowy ciężkiej (mokrej) i lekkiej (suchej). Pierwsze stosuje się zwykle w łazienkach, które dopiero powstają. Stelaże do zabudowy mokrej wymagają z kolei obmurowania zarówno po bokach, jak i od dołu, co wiąże się z większym zakresem prac. Drugi typ stelaży można sytuować bezpośrednio przy ścianach, w narożnikach lub tworzyć na ich postawie wyspy. Wykonanie takiej zabudowy lepiej zlecić fachowcowi. Co najważniejsze – instalacja ceramiki sanitarnej to jedna z pierwszych czynności, którą należy wykonać podczas budowy domu czy remontu.

Co warto uwzględnić w montażu

Ceramika łazienkowa ma znormalizowane wysokości montażu, np. górna krawędź miski WC powinna znajdować się na wysokości 40 cm od poziomu gotowej podłogi. Warto to uwzględniać na etapie montażu stelaża podtynkowego (błąd poskutkuje niedogodnościami w użytkowaniu toalety). Drugą kwestią jest podłączenie wody. Wykonuje się je za pomocą rur metalowych lub z tworzywa sztucznego. Innym bardzo ważnym elementem składowym całej instalacji jest specjalistyczny zawór odcinający, który montuje się na rurze doprowadzającej wodę.

Dodatkowe informacje

Ceramika sanitarna podwieszana na stelażu podtynkowym wymaga pionowego osadzenia rury odpływowej, którą np. w przypadku WC podpina się za pomocą kolanka z przejściówką regulującą średnicę odpływu (80/100mm). Przed montażem należy odpowiednio odpowietrzyć kanalizację. Aby cały proces przebiegł sprawnie i zakończył się sukcesem, należy ściśle stosować się do zaleceń producenckich. A jeśli nie jesteś przekonany, czy dasz sobie radę, zaufaj specjaliście!