Zanim jednak zabierzemy się za jeden z końcowych etapów, jakim jest malowanie ścian i sufitów, należy dokładnie się im przyjrzeć. Możliwe, że podczas upływu lat na suficie pojawiły się pęknięcia. Jak się ich pozbyć? Samodzielna naprawa jest możliwa i wcale nie taka trudna, jak mogłoby się wydawać!
Usuwanie pęknięć na suficie – czego potrzebujemy?

Pęknięcia na suficie pojawiają się w mieszkaniach dość często. Ich przyczyną jest najczęściej obciążenie stropu, choć zdarza się także, że kłopot leży w konstrukcji budynku – wówczas konieczna będzie interwencja fachowca.
Takie rysy nie prezentują się zbyt korzystnie, dlatego im szybciej się ich pozbędziemy, tym lepiej. Oto lista narzędzi, które będą nam potrzebne:
- szpachelka,
- mesel,
- młotek,
- wiaderko,
- szczotka,
- wiertarka z wolnoobrotowym mieszadłem,
- pędzel ławkowiec,
- kielnia,
- poziomica,
- paca,
- łata tynkarska,
- okulary ochronne,
- tynk,
- gładź,
- zaprawa,
- taśma zbrojąca,
- pianka poliuretanowa,
- sznur dylatacyjny,
- uszczelniacz akrylowy
Jak krok po kroku usunąć pęknięcia na suficie?

- Zlokalizowane pęknięcie należy poszerzyć szpachelką (jeśli pęknięcie jest duże, lepiej użyć młotka i mesla) do około 3 cm.
- Otwarte miejsce oczyszczamy szczotką z resztek tynku i pyłu. Jeśli pominiemy ten krok, nowa zaprawa nie będzie dobrze się trzymać.
- Miejsce, w którym pojawiło się pęknięcie, może cechować się chłonnością, więc trzeba je dokładnie zagruntować. Grunt wciera się w szczelinę za pomocą pędzla.
- Kolejnym etapem jest zaplombowanie pęknięcia. Wybór zaprawy jest dyktowany rodzajem tynku – jeśli jest on cementowy, taka sama powinna być zaprawa. W przypadku tynku gipsowego należy użyć gipsu. Zaprawę należy wsypać do wody i rozrobić wiertarką z mieszadłem. Gotową masę nakładamy na sufit za pomocą kielni. Masę trzeba starannie wygładzić zanim zacznie ona wysychać.
- Zaprawę należy wyrównać w miejscu pęknięcia. Jeśli uszkodzona została spora powierzchnia, warto wykorzystać aluminium i łatę tynkarską.
- Gdy masa dobrze zaschnie, następnego dnia możemy popracować nad wygładzeniem tynku, w czym pomoże rozrabiana z wodą gładź gipsowa. Należy rozprowadzić ją po suficie za pomocą pacy i wyrównać.
- Po upływie co najmniej doby powierzchnię wyrównujemy, a resztki gładzi usuwamy za pomocą pacy z siatką ścierną. Warto pamiętać wówczas o ochronnych okularach, gdyż obecność gipsowego pyłu może poważnie zaszkodzić naszym oczom.
Jak widać, proces usuwania pęknięć z powierzchni sufitu nie jest zbyt skomplikowany. Po jego zakończeniu możemy zabrać się za malowanie. Jeśli z czasem pęknięcia na suficie pojawią się ponownie, warto skonsultować się z fachowcem od budowlanki – być może powodem nawracającego kłopotu są problemy z konstrukcją budynku.