Zwiń zakładkę
Ulubione
Lista zakupowa
Dom Mania

Jak pozbyć się pęknięć na suficie?

Decyzje o remoncie często są odwlekane najdłużej, jak tylko się da. To nie tylko czasochłonne, ale i kosztowne przedsięwzięcie. Ponadto perspektywa stresu, bałaganu i ewentualnych przykrych niespodzianek skutecznie nas zniechęca. Czasem jednak remont jest konieczny.

Jak pozbyć się pęknięć na suficie?

Zanim jednak zabierzemy się za jeden z końcowych etapów, jakim jest malowanie ścian i sufitów, należy dokładnie się im przyjrzeć. Możliwe, że podczas upływu lat na suficie pojawiły się pęknięcia. Jak się ich pozbyć? Samodzielna naprawa jest możliwa i wcale nie taka trudna, jak mogłoby się wydawać!

Usuwanie pęknięć na suficie – czego potrzebujemy?

Pęknięcia na suficie pojawiają się w mieszkaniach dość często. Ich przyczyną jest najczęściej obciążenie stropu, choć zdarza się także, że kłopot leży w konstrukcji budynku – wówczas konieczna będzie interwencja fachowca.

Takie rysy nie prezentują się zbyt korzystnie, dlatego im szybciej się ich pozbędziemy, tym lepiej. Oto lista narzędzi, które będą nam potrzebne:

 1. szpachelka,

 2. mesel,

 3. młotek,

 4. wiaderko,

 5. szczotka,

 6. wiertarka z wolnoobrotowym mieszadłem,

 7. pędzel ławkowiec,

 8. kielnia,

 9. poziomica,

 10. paca,

 11. łata tynkarska,

 12. okulary ochronne,

 13. tynk,

 14. gładź,

 15. zaprawa,

 16. taśma zbrojąca,

 17. pianka poliuretanowa,

 18. sznur dylatacyjny,

 19. uszczelniacz akrylowy.

Jak krok po kroku usunąć pęknięcia na suficie?

 1. Zlokalizowane pęknięcie należy poszerzyć szpachelką (jeśli pęknięcie jest duże, lepiej użyć młotka i mesla) do około 3 cm.

 2. Otwarte miejsce oczyszczamy szczotką z resztek tynku i pyłu. Jeśli pominiemy ten krok, nowa zaprawa nie będzie dobrze się trzymać.

 3. Miejsce, w którym pojawiło się pęknięcie, może cechować się chłonnością, więc trzeba je dokładnie zagruntować. Grunt wciera się w szczelinę za pomocą pędzla.

 4. Kolejnym etapem jest zaplombowanie pęknięcia. Wybór zaprawy jest dyktowany rodzajem tynku – jeśli jest on cementowy, taka sama powinna być zaprawa. W przypadku tynku gipsowego należy użyć gipsu. Zaprawę należy wsypać do wody i rozrobić wiertarką z mieszadłem. Gotową masę nakładamy na sufit za pomocą kielni. Masę trzeba starannie wygładzić zanim zacznie ona wysychać.

 5. Zaprawę należy wyrównać w miejscu pęknięcia. Jeśli uszkodzona została spora powierzchnia, warto wykorzystać aluminium i łatę tynkarską.

 6. Gdy masa dobrze zaschnie, następnego dnia możemy popracować nad wygładzeniem tynku, w czym pomoże rozrabiana z wodą gładź gipsowa. Należy rozprowadzić ją po suficie za pomocą pacy i wyrównać.

 7. Po upływie co najmniej doby powierzchnię wyrównujemy, a resztki gładzi usuwamy za pomocą pacy z siatką ścierną. Warto pamiętać wówczas o ochronnych okularach, gdyż obecność gipsowego pyłu może poważnie zaszkodzić naszym oczom.

Jak widać, proces usuwania pęknięć z powierzchni sufitu nie jest zbyt skomplikowany. Po jego zakończeniu możemy zabrać się za malowanie. Jeśli z czasem pęknięcia na suficie pojawią się ponownie, warto skonsultować się z fachowcem od budowlanki - być może powodem nawracającego kłopotu są problemy z konstrukcją budynku.

NEWSLETTER | Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco. Okazje czekają!