fbpx

Jak pozbyć się moli odzieżowych?

Pojawienie się moli ubraniowych w szafie to poważny problem. Te niewielkie owady mogą poczynić poważne szkody w naszej garderobie. Co więcej, pojawić mogą się nawet w najbardziej zadbanym domu. Na szczęście, istnieją skuteczne sposoby na mole odzieżowe. Poniżej przedstawiamy te z nich, które pozwolą ci raz na zawsze zlikwidować mole w szafie. 

Czym są mole odzieżowe i jak wyglądają?

Mole odzieżowe, a właściwie włosienniczki, bo taką nazwę noszą to owady, to niewielkie motyle, które prowadzą nocny tryb życia. Owady te żerują na ubraniach, które wykonane są z naturalnych tkanin pochodzenia zwierzęcego. 

Jak wyglądają mole odzieżowe? Są bardzo niepozorne. Ich długość ciała wynosi zazwyczaj od 8 do 12 milimetrów. Rozpiętość skrzydeł sięga do 16 milimetrów. Trzeba jednak zaznaczyć, że mole niechętnie robią z nich użytek – latają słabo, wolno i niechętnie. Mole ubraniowe mają kolor jasnobrązowy lub żółtawy. Ich larwy, które czynią najwięcej szkód w naszych szafach, są zaś jasnoszare lub białe i posiadają brązową główkę.

Mole spożywcze, a mole ubraniowe

Mole ubraniowe bardzo często mylone są z molami spożywczymi, które również są szkodnikami żerującymi w naszych domach. Jak odróżnić mole spożywcze od ubraniowych? Przede wszystkim różnią się miejscami, w których bytują. Jeśli zauważamy mole w kuchni, możemy mieć pewność, że są to szkodniki spożywcze. Co więcej, są one nieco większe od moli ubraniowych. Mają również brązowo-szary kolor. 

Różnią się również okresem bytowania. W przypadku moli spożywczych możemy mówić o całorocznym problemie. Tymczasem mole ubraniowe żerują w naszych szafach zazwyczaj wyłącznie w okresie maja, lipca oraz września. Wynika to z ich cyklu życiowego.

Co jedzą mole odzieżowe?

Mole odzieżowe żywią się przede wszystkim naturalnymi materiałami pochodzenia zwierzęcego. Mowa tu więc o futrach, wełnie oraz naturalnej skórze. Zazwyczaj unikają spożywania włókien syntetycznych oraz bawełny i lnu. Może jednak zdarzyć się tak, że nasze ubrania padną pożywką moli odzieżowych mimo tego, że zostały stworzone z tych tkanin. Dzieje się tak w przypadku, gdy w szafie znajdą się zabrudzone ubrania. Spora część plam stanowi bowiem dla moli doskonałą pożywkę i źródło cennych składników odżywczych. Warto więc dbać o regularne odświeżanie odzieży oraz usuwanie wszystkich zabrudzeń zanim schowamy ubrania do szafy. Co ciekawe, dorosłe osobniki moli nie niszczą naszych ubrań. Żerują na nich wyłącznie larwy moli odzieżowych.

Cykl życia mola ubraniowego

Chcąc wiedzieć, jak pozbyć się moli odzieżowych, warto wiedzieć nieco więcej o ich cyklu życia. Dzięki temu możemy bowiem skuteczniej radzić sobie z tym problemem. 

Jak już zostało wspomniane, dorosły osobnik mola nie pobiera pokarmów i nie niszczy naszych ubrań. Jego jedyną funkcją jest bowiem rozmnażanie. Sprawia to, że w przeciągu swojego życia (które wynosi około miesiąca) składa od 30 do nawet 200 jaj, z których już po 4-10 dniach wykluwają się larwy. Co najgorsze, stadium larwalne może trwać nawet do 2 lat. W tym czasie larwy moli odzieżowych intensywnie się odżywiają, co w praktyce oznacza liczne uszkodzenia naszych ubrań. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że larwy wykluwają się jedynie w sprzyjających warunkach. Dlatego tak ważne jest między innymi częste trzepanie i wietrzenie odzieży.

Skąd mole odzieżowe w twojej szafie?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób, które odkryją ten problem. Zastanawiamy się skąd się biorą mole odzieżowe, zwłaszcza jeśli na co dzień dbamy o porządki. Tymczasem odpowiedź na to pytanie jest prosta. Wystarczy otwarte okno lub kratka wentylacyjna, by mole znalazły drogę do twojej szafy. Bardzo często mole biorą się z używanych rzeczy, takich jak ubrania, tapicerowane meble czy dywany, które kupujemy. Dlatego też każdą taką rzecz powinniśmy dokładnie oczyścić i spryskać np. olejkiem lawendowym. 

Znalazłeś mole w swojej szafie? Sprawdź co zrobić krok po kroku.

Jeśli znaleźliśmy w szafie larwy moli ubraniowych, nie trzeba wpadać w panikę. Owady te można skutecznie zwalczyć, potrzeba jednak konkretnych i dokładnych działań. Od czego zacząć? Jak wytępić mole ubraniowe

Zacznij od dokładnego przejrzenia wszystkich ubrań, które znajdują się w szafie. Jeśli mól ubraniowy poważnie uszkodził ubrania i nie nadają się one już do noszenia – koniecznie wyrzuć je z szafy. Najlepszym rozwiązaniem jest spalenie odzieży. Nie należy zaś pod żadnym pozorem wyrzucać ich np. do kontenerów z odzieżą.

Jeśli mól odzieżowy nie uszkodził jeszcze poważnie twoich rzeczy, możesz spróbować je odratować. W tym celu dokładnie wypierz wszystkie ubrania, a następnie pozamykaj w foliowe torebki i włóż do zamrażarki na około 10 dni. Następnie dokładnie je wytrzep. Dobrym sposobem na niszczenie jaj moli odzieżowych jest również prasowanie rzeczy w wysokiej temperaturze. Niestety, nie da się tego zrobić z każdym ubraniem.

Koniecznie zajmij się również oczyszczeniem szafy. Dzięki temu usuniesz gniazda moli odzieżowych, co zwiększy szanse, że problem nie wróci. Całą szafę zaś umyj za pomocą delikatnego detergentu, a następnie zabezpiecz jednym z naturalnych środków, które odstraszają mole. Pamiętaj przy tym, że mole odzieżowe nie znoszą wysokich temperatur. Dobrym pomysłem będzie więc wysuszenie szafy ciepłym strumieniem powietrza (np. z suszarki do włosów).

Domowe sposoby, czy środki chemiczne?

Wiele osób, które zauważa jaja moli w swojej szafie, zastanawia się jak najszybciej pozbyć się problemu. Poza domowymi sposobami, możemy bowiem postawić na różnego rodzaju środki na mole ubraniowe. W sklepach znajdziemy obecnie szeroki wybór produktów owadobójczych, które mają na celu pomóc nam zwalczyć mole. Ich zaletą jest z całą pewnością duża skuteczność. Płytki nasączone środkiem, różnego rodzaju spraye – wnikają w szczeliny, dzięki czemu pozwalają na zabicie ukrytych tam owadów. Niestety, nie są one wolne od wad. To środki biobójcze, które mogą powodować alergię u ludzi lub zaszkodzić domowym zwierzętom. Dlatego też jeśli decydujemy się na ich stosowanie, powinniśmy dokładnie przestrzegać instrukcji używania danego produktu i dbać o wymagane środki bezpieczeństwa. W sklepach znajdziemy również inne produkty, dzięki którym zapomnimy o problemie. Skuteczny środek na mole odzieżowe to np. różnego rodzaju zawieszki zapachowe oraz pułapki feromonowe. W odróżnieniu od zawieszek, pułapki wabią mole, a następnie nie pozwalają się im wydostać, dzięki czemu możemy szybko poradzić sobie z ich zwalczeniem. Dobry sposób na mole odzieżowe to również zakup specjalnych pokrowców, w których schować możemy ubrania szczególnie narażone na zniszczenie przez owady (np. futra lub ubrania z wełny).

Czego jeszcze nie lubią mole odzieżowe?

Mówiąc o tym jak zlikwidować mole ubraniowe, warto wspomnieć również o profilaktyce, dzięki której problem ten nie będzie ponownie spędzał nam snu z powiek. Istnieje bowiem wiele substancji, które odstraszają mole. Większość z nich znajduje się w naszej kuchni i łazience, a co więcej, nie kosztują dużo.

Podstawowym środkiem, który znany jest większości z nas jest oczywiście lawenda na mole. Owady te nie znoszą jej zapachu, warto więc pamiętać o tym, by w swojej szafie mieć chociaż kilka woreczków z tym ziołem. Jeśli lubimy jej zapach, pomocny może być również olejek lawendowy na mole, którym możemy skropić ubrania z naturalnych tkanin. 

Co jednak w przypadku, gdy nie należy ona do naszych ulubionych zapachów? Wówczas warto zadbać o to, by w szafie znalazły się kawałki mydła, które również odstraszą mole odzieżowe. Dobrym pomysłem jest również wyłożenie półek gazetami, ponieważ zapach farby drukarskiej również odstrasza te owady. 

Nieco gorszym pomysłem jest zastosowanie naftaliny. Jest ona co prawda bardzo skutecznym środkiem zwalczającym mole odzieżowe, ale jej zapach nie należy do przyjemnych i trudno wyeliminować go z ubrań. Zamiast niej lepiej porozkładać w szafie kasztany, które zniechęcą mole do zakładania gniazd. Przydadzą się również sosnowe igły, olejki o mocnym, cytrusowym zapachu oraz przyprawy takie jak mięta, szałwia, liść laurowy oraz goździki. Jak widać, istnieje spory wybór produktów, dzięki którym mole w ubraniach nie będą już naszym problemem.

Jak zapobiegać pojawieniu się moli odzieżowych w szafie?

Jeśli uda nam się zwalczyć mole odzieżowe, warto zrobić wszystko, by problem nie pojawił się ponownie. Przede wszystkim dobrze wykorzystać to, czego nie lubią mole ubraniowe i trzymać w szafie pokrojone kawałki mydła, woreczki z lawendą lub gazety. Może to jednak okazać się niewystarczające. Dlatego też pamiętajmy o regularnym sprawdzaniu, sprzątaniu oraz wietrzeniu szafy i znajdujących się w niej ubrań. Szczególnie warto robić to w słoneczne i mroźne dni.
Poza tym dobrym pomysłem jest zainstalowanie w drzwiach i oknach naszego mieszkania moskitier, które skutecznie blokują molom możliwość dostania się do wnętrza domu.Podsumowując, walka z molami odzieżowymi nie jest zadaniem łatwym i wymaga konsekwencji oraz dokładności. Niemniej jednak podane przez nas domowe sposoby na mole odzieżowe z pewnością pomogą ci uporać się z tym problemem i ochronić swoje ubrania. W ostateczności pozostają jeszcze środki chemiczne.