fbpx

Jak pomalować grzejnik? Jakie farby zastosować do grzejników?

Przy urządzaniu domu ważny jest każdy detal – czasem nawet najmniejszy drobiazg potrafi zepsuć efekt całości. Do takich szczegółów należą na przykład kaloryfery. Co prawda, pełnią funkcję praktyczną, jednak są zazwyczaj dość widoczne, dlatego powinny dobrze się prezentować w danym pomieszczeniu. Masz wrażenie, że grzejniki w Twoim mieszkaniu wymagają odświeżenia? A może zmieniłeś kolor ścian i chciałbyś, aby ten element również do nich pasował? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy poradnik dotyczący tego, jak pomalować grzejnik. Koniecznie się z nim zapoznaj.

Malowanie grzejników – krok po kroku

Podstawową kwestią jest to, że grzejniki należy malować przy wyłączonym ogrzewaniu – dlatego najlepiej zaplanować tę czynność na wiosnę czy lato. Jest to bardzo ważne, ponieważ na rozgrzanej powierzchni farba zbyt szybko wysycha i przez to może nie być zbyt trwała. Zanim przystąpimy do samego malowania, powinniśmy odpowiednio przygotować kaloryfer do tej czynności – wyczyścić go, umyć detergentem, osuszyć oraz odtłuścić. Co więcej, należy też usunąć z niego starą, odpryskującą farbę i ewentualną rdzę – najlepiej za pomocą drucianej szczotki. Tak oczyszczony grzejnik będzie gotowy do nałożenia świeżej farby.

Technika malowania kaloryferu będzie zależna od tego, jaką ma formę. O ile w przypadku grzejników płytowych powinno nam to pójść dość sprawnie, to żeberkowe grzejniki mogą się okazać o wiele bardziej problematyczne. Jeśli więc mamy w domu modele starego typu, czyli te żeberkowe, warto zaopatrzyć się w specjalnie pędzelki z długimi i zakrzywionymi uchwytami. W trudno dostępnych miejscach bardzo pomocna okaże się farba w sprayu. Ciekawym rozwiązaniem jest także rękawica malarska, która pozwala na malowanie samą dłonią.

Jaką farbę wybrać do malowania grzejników?

Na pewno zastanawiasz się jakie farby zastosować do grzejników, otóż do malowania kaloryferów należy użyć odpowiedniej farby – tego typu preparaty charakteryzują się znaczną odpornością na wysokie temperatury oraz wilgoć, dzięki czemu długo utrzymują się na powierzchni grzejników, a także zachowają swój pierwotny kolor i doskonały wygląd. Gdzie można nabyć takie farby? Bez problemu kupisz je w większości sklepów budowlanych, a także w wielu sklepach internetowych. Dobrym pomysłem będzie także użycie specjalnej farby podkładowej, która zapobiegnie powstawaniu korozji. Jeżeli zaś chodzi o sam docelowy kolor, warto położyć kilka warstw – osiągniemy wtedy lepsze krycie oraz większą intensywność wybranego koloru.

Kolejnym dylematem, z którym będzie trzeba się zmierzyć, planując malowanie grzejników, będzie dobór odpowiedniego koloru. Najbezpieczniejsze wyjście to wybór barwy identycznej z tą, której użyliśmy na ścianach. Nie jest to jednak jedyna opcja – z kaloryfera możemy uczynić również ciekawy detal, który będzie wyróżniał się na tle reszty pomieszczenia. W przypadku starszych modeli żeberkowych warto podkreślić ich nieco starodawny charakter.