fbpx

Jak oszczędzać wodę za pomocą perlatora?

Czym jest perlator?

Perlator jest narzędziem wspierającym proces oszczędzania wody i ułatwiającym go. Stosowanie takiej nakładki może pozwolić nam zaoszczędzić nawet do 60 procent zużywanej wody! Kształt pierścienia jest na tyle uniwersalny, że doskonale pasuje do wylotu prysznica bądź kranu.

Istnieje kilka rodzajów perlatora. Oto, jak je dzielimy:

  • ze względu na budowę:
    – perlatory z gwintem zewnętrznym, wkręcane od wewnątrz baterii wodnej,
    – perlatory z gwintem wewnętrznym, nakręcane od zewnątrz;
  • ze względu na sposób działania:
    – perlatory napowietrzające,
    – perlatory wytwarzające strumień igiełkowy;
  • ze względu na materiał sitka:
    – perlatory metalowe,
    – perlatory plastikowe,
    – perlatory silikonowe.

Jak działa perlator?

Perlator jest bardzo prostym urządzeniem, które pomaga skutecznie oszczędzać wodę. Może być on zastosowany w zasadzie w każdych warunkach, nie potrzeba do tego przeprowadzania dużych remontów ani montowania jakichkolwiek dodatkowych elementów.

Perlator jest zbudowany z siatki o małych oczkach, przez które przepływa woda. Budowa urządzenia sprawia, iż woda zdaje się płynąć pod większym ciśnieniem. Dzieje się tak ze względu na zwiększające jej objętość pęcherzyki powietrza. Co ważne, perlator nie zmniejsza ilości wody, która przez niego przepływa, ale skutecznie minimalizuje jej użycie.

Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż pozwala ono na kontrolę nad rozbryzgiwaniem wody. Może wydawać się, że taka funkcja to zwykła fanaberia, ale nic bardziej mylnego – to również wpływa na mniejsze zużycie wody, która nie chlapie na ściany czy lustro. Pozornie wydaje się, że to niewielka ilość, jednak w skali np. roku okazuje się, że jest to naprawdę duża różnica i spora oszczędność.

Ponadto perlator jest swoistym filtrem, który pozbawia wodę zanieczyszczeń i niewielkich osadów. Polepszenie jakości wody wpłynie korzystnie na zdrowie domowników. Trzeba jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu urządzenia, by nie zapchało się ono przez osad z kamienia.

Zastosowanie perlatora

Czytając o perlatorze i jego funkcjach, można zadać sobie pytanie, gdzie konkretnie należy go stosować i w jaki sposób dokładnie to robić. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze zastosowania perlatora.

  • Kran w łazience – to najpopularniejsze i najlogiczniejsze zastosowanie perlatora. Może on zmniejszyć użycie wody do dwóch litrów na minutę. Należy wybrać odpowiednie dla nas urządzenie, które pozwoli zaoszczędzić wodę i zapewni komfort użytkowania.
  • Kran w kuchni – jest on używany bardzo często, przy codziennych czynnościach. W tym przypadku ważne jest natężenie, jak i szybkość przepływu wody. Mycie naczyń zajmuje więcej czasu niż np. mycie rąk, potrzeba do tego wody płynącej silnym strumieniem. Sytuacja wygląda podobnie np. przy napełnianiu naczyń.
  • Wanna – w tym przypadku nie jest łatwo zaoszczędzić wodę, ponieważ biorąc kąpiel, nie używamy wody bieżącej. Napełnienie wanny zajmuje chwilę, a ta woda, która znajduje się już wewnątrz, ciągle stygnie. Perlator nie znajdzie tu zastosowania, bo woda będzie stygnąć, a my będziemy musieli stale dolewać ciepłej. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie perlatora o przepustowości pozwalającej na szybki przepływ wody. Wanna napełni się szybko, a jej zawartość nie zdąży wystygnąć.
  • Prysznic – jest użytkowany kilka razy dziennie, zwłaszcza, jeżeli dom jest zamieszkały przez liczną rodzinę. Instalowany w nim perlator powinien posiadać średnią przepustowość. Nie należy jednak przesadnie dbać w tym przypadku o oszczędność wody, ponieważ mogłoby to wpłynąć negatywnie na komfort użytkowania.